![]() |
patrollin jakopää
Löytyiskö keneltäkään tietoa -87 patrollin ja -99 GR patrollin jakopäänremontin noin hintaa eli pelkkien osien hinta sekä hihnan vaihto väliä. KIITOS etukäteen!
|
-87 patrolin jakopää ei remonttia tarvii koska on rattailla. Anna olla ne ihan rauhassa.
http://forums.offipalsta.com/album.p...ictureid=35479 = SD33 jakopää. |
Tommonen ratasveto pitäis olla jokaisessa autossa. Osaako kukaan kertoo tosta uudemmasta patrollista?
|
100000 vaihtoväli remmin hinta oli noin 70-100€
|
Ja kiristin- ja ohjainrullat 50-60€ yhteensä
|
onko miten vaikee homma tehdä tuo jakopääremontti itse? Osaatko vielä kertoo paljonko tuommosen patrolli pitäisi ottaa diiseliä satasella? Tuo minun auto on vielä semmonen pätkämalli ja ottaa tuommoset 13 litraa ihan matka-ajossa. Tuntuu aika isollee kulutukselle kun tuo vanhempikaan patrolli ei vie niin paljon. Lisäksi kone tuntuu todella laiskalle pienillä kieroksilla. Onkohan myllyssä jotain mätää vai onko nämä uudemmat koneet vaan tämmösiä?
|
Ton verranhan se suunnilleen vie, rengaskoko vaikuttaa suht paljon laskelmaan.
Yli 2000rpm rupee löytyy puhtia. Ei se jakopään remppa voi vaikee olla kun itsekin sain sen kasaan. Vähän sitä joutuu purkamaan. Vaikeinta varmaan saada kampuralta hihnapyörä irti. |
Lainaus:
itseasiassa ei ole, varsinkin jos tempaset hihnapyörän irti ja hihnan etkä ole pyörittänyt konetta ajotus merkkeihin ensiksi. tulin vaan kokeilleeks. kampuran merkki ei ole oikein mitenkään looginen minusta mihinkään. mutta kun pyörittää pumpun ja nokan merkit suoraan ylös omiin merkkeihinsä ennen purkua niin silloin ei tule ongelmia, kampuraa kun ei oikein helposti vahingossa pysty pyöräyttämään. |
Helppoo kun heinän teko. Just tuolleen tein... eli pyörittelin ensin noi merkit kohilleen ja sitten vasta hihna pois. Pikkusen jännitti kun oli testin aika mutta kaikki toimi hienosti. Olisko kellään mitään vinkkejä tuon koneen laiskuuteen alakierroksilla? Voiko sille tehdä mitään?
|
onko syöttöä ruuvattu? ei se minusta ainakaan mikään ihan hengeton kone ole verrattuna tuohon bmw/opel 2,5 td koneeseen jossa tosiaan ei tapahtunut yhtään mitään vakiona alle 2000...
|
Mulla tuo oma pätkä gr syö karvan päälle 10 litraa.Renkaina vielä 31 mutikat.Ihan riski vetoinen tuo mun pirssi ainaski on.
|
Sivu luotu: 16:57 (GMT +2). |