![]() |
taas renkaiden mm ja tuumamitoista 15" ja 16"
koitin kattella nuita rengastaulukoita mutta kun ei välähdä...
KYMYSYS 1. HoTTiksessa otteessa vaihtoehtoisena 35 12.5 - 15 koko, minkä kokoisen (mm) renkaan saa laittaa 16" vannekoolla ? a) alkup b) vastaava halkaisija / leveys kuin stro n 35 12.5 15 - mikähän olis koko ? c) joku muu mikä KYMYSYS 2. saaks rengaskoko olla mitä vaan alkup ja vaihtoehtoisen väliltä, vai pitääks aina alla olevat löytyä otteesta, ja saaks tästä poiketa mihinkään... nimim. epät. citymaasturin tuunaaja :eek: |
KYSYMYS-1:
a) kyllä c) a-vastaus +max. 51mm korkeutta ja max.30mm leveyttä, yli 30mm leveys kasvu muutoskatsastettava ja max. n.100mm b) 315/75R16 ainakin käy. Olennaista on renkaan ulkomitat ja varsinkin halkaisija. tuuma-millimuutoksessa sallitaan luonnollisesti muutaman millin poikkeama. Vannekokohan saa muuttua 1" ilman muutoskastusta, mutta tässähän sekään ei muutu, koska palataan alkuperäiseen vannekokoon. KYSYMYS-2: c-vastaus ja b-vastaus, välikoot ei salilitu, mikä on outoa, mitä ei voi millään järjellä ymmärtää. Tämän takia mulla on Grandissä muistaakseni 3 eri rengaskokoa muutoskatsastettu alkuperäisten 4 rengaskoon lisäksi. Sairasta. Noin ne ainakin joskus 5 vuotta sitten meni, kun asiaa AKE:lta silloin kysyin. Syy, miksi sallitaan muutaman millin ero, kun siirrytään tuumista milleihin tai päinvastoin on tietysti ihan luonnollista, koska harvat renkaat osuu millilleen kohdalleen, laskee ne koot ihan miten vaan, tai kattoo mista vaan taulukosta. /Joukka |
Joukka oikeilla linjoilla.
Sulla on ilmeisesti otteessa alkuperäisinä 215/80R16 ja 265/75R15, ja muutoskatsastettuna 35x12.50R15. Näin ollen saat käyttää autossa ilman muutoskatsastusta kokoja, jotka ovat leveydeltään 30 mm:n sisällä koosta 215 ja 265, eli 185-295 mm väliltä, ja jotka ovat tuuman päässä alkuperäisestä vannekoosta eli 14-17", edellytyksellä että ulkohalkaisija ei ole 51 mm:iä suurempi STRO:n mukaan 215/80R16 tai 265/75R15 koosta ja että renkaiden kantavuus riittää. 35x12.50R15 koon sijalla ei ole sallittua käyttää halkaisijaltaan ja leveydeltään lähinnä vastaavaa 315/75R16 kokoa, eikä myöskään kapeampaa tai leveämpää 35" rengasta. Myös 35x12.50R16 koko tulisi muutoskatsastaa ja sille vaaditaan AKE:n poikkeuslupa. Käytännössä varmastikin joustetaan hieman, mutta noin se oikeasti teoriassa menee. |
Niinpä..
Joo,miettiny samaa hommaa kun aikanaan sain AKE n luvat 35*12.50 R15 renkaalle.Konttuurilla äijä sano et ja tietysti kaikki tota 35 pienemmät ja kapeemmat..Siinä vaiheessa tuli mieleen että nyt taisit äijä haukata paskaa.Poliisit tuskin tajuaa noita niksejä joten niitä kannattaa kusettaa jos tulee ongelmia.
|
Lainaus:
Mut harvoin ne näkyy tollasia asioita kyyläävän, taitaa olla piikki täynnä tärkeempiä juttuja.:D |
Tuostaki voi olla apua.
Tire Size Calculator - tire & wheel plus sizing |
kyllähän nuo ainakin imatralla välikoot hyväksyvät mukisematta.. hdj:ssä on otteessa vakioiden lisäks 33x12.5-15 ja viimeks leimalla käydessä alla oli uudet 32x11.5-15 talvikumit(joskus kevät talvella)..
|
Lainaus:
|
Katkera??
Ei mul mitää hlökoht. oo poliisia vastaan ku on tuttuja poliisissa useampia,Mutta:läheltä piti tilanteita on ollu.Kerra meinas lähtee hlö autosta kilvet,vanha leima kuulemma.No ei ollu,kävin hakee konttorilta paperin aiheesta.Tokan kerran meinas lähtee livet prätkästä,ote ei vastaa pyörää.Aikansa kun selvitti ni totes että selvähän tää on,muutoskatsastettu rungon vaihto.Jouduin kyllä ensiks toteamaan et kiistän kaiken aiheettoman jonka kirjoittaa sakkolappuun.Kolmas vinkki jonka jouduin "heittämään"sakkolappuvihkoa kaivavalle konstulle et katoitko sen lisä osan?Sit yhdessä tavattiin numeroita lisäosan litanniasta.Ei sittenkää ollu laittomat renkaat.No eipä silti,ite tuli hoidettua peruskoulu samaan tyyliin et keskiarvo on jotai 5.Eli kaikkea mitä viranomaiset suustaan päästää pitää epäillä.Koskee myös verottajaa.
|
Sivu luotu: 06:32 (GMT +2). |