Offipalsta.COM

Offipalsta.COM (https://forums.offipalsta.com/index.php)
-   Maasturiprojektit (https://forums.offipalsta.com/forumdisplay.php?f=180)
-   -   Willys CJ-5 -57 "Renegade" Projekti (https://forums.offipalsta.com/showthread.php?t=64660)

Jeep-Antti 20.10.2009 11:49

Willys CJ-5 -57 "Renegade" Projekti
 
Ajan kuluksi pistän projektikuvia näin takautuvasti, kun vihdoin sain skannattua nuo paperikuvat koneelle.

Projektia hankittaessa oli ajatuksena rakentaa kauhtuneesta ns. metsälöydöstä 66-69 Renegade-mallia muistuttava Off-Road Jeeppi. Halusin kunnioittaa vanhaa Jeepin ulkoasua ...tiettyä orggis tyyliä, mutta kuitenkin tehdä maastossa toimiva huoleton ajopeli hieman uudemmalla tekniikalla. Olin etsiskellyt tuollaista vanhempaa CJ-5 aihiota, johon voisin hyödyntää aiemmasta Sotajeeppi offiautosta jääneen Buickin 231 cid V6-moottorin. 60-luvun lopun Renegade malli on minusta hienoinpia Jeepin malleja sotajeepin lisäksi. Näissähän oli tehokkainpana moottorina kyseisen moottorin vanhempi Dauntless versio. 70-luvulla kori piteni ja tuli AMC:n suorat kuutosmoottorit ja V8.
Suurin ero tehtaan 60-luvun malleihin tulisi olemaan automaattivaihteisto, jonka ehdottomasti halusin. Olin sotajeepissä jo yhdistelmää testaillut, mutta siitä ei aikanaan saanut tieliikenteeseen laillista peliä rakennetuksi. Sen takia se jouti entisöintiin.

Aikamoisella tuurilla löytyi kotikulmilta meren saaresta kyseinen Jeeppiaihio. Oli vielä ostettu kotikaupungista Haminasta autoliikkeestä uutena vuonna-58.

http://forums.offipalsta.com/picture...ictureid=42757

http://forums.offipalsta.com/picture...ictureid=42758

Kyllähän tuon lohduttoman aihion hankintaa aikanaan moni ihmetteli ...mutta eivät ihmettele enää. "Jeep newer die"

http://forums.offipalsta.com/picture...ictureid=42759

Vuoden päivät Projekti seisoi ladossa säilössä. Sillä aikaa hankittiin Jenkeistä Advance Adapterin palikoita, joilla hyvämaineinen T18 orggis jakovaihteisto sovitettiin
Offikäyttöön rakennettuun TH-350 automaattiin. Samalla Buickin V6:n sai uudet laakerit, kunnostetun kaasarin ja erään Buick velhon rakentamat kannet Turbomallin pakosarjoilla.
Runko oli hiekkapuhalluksen jälkeen kuin uusi. Takaa runkoa vahvistettiin ylimääräisin tukirakentein taakse asennettavan mekaanisen katumusvinssin takia. Voimanulosotto on Jeepin oma 50-luvun museohilpe. Vinssin vetosuunta on sama kuin pyörien.
Tämän jälkeen alettiin koria kunnostelemaan tulevaa käyttöä silmälläpitäen.

http://forums.offipalsta.com/picture...ictureid=42761

Kori maalattiin itse kaikki osat irrallaan, jonka jälkeen kuskattiin se rungon päällä kaverin maalaamoon. Siellä vedettiin vielä viimeinen pinta ulkopintoihin. Uunissa kuivaamalla saatiin kohtuullisen mukava pintakin aikaiseksi.

http://forums.offipalsta.com/picture...ictureid=42763

Jeep-Antti 22.10.2009 09:20

Tuossa vielä kuva työvaiheesta, jossa kori oli kertaalleen ylimaalattu ja ylimääräiset pellit poistettu. Merialumiinista leikatut "turkkipellit" kiinnitetään happoruuveilla profiilikehikkoon, johon kairattu kierteet. Näin lattialevyt saa tarvittaessa ruuvattua irti, jos vaikka takavinssi tarvisi irroittaa tai jakista huoltaa auton alla.

http://forums.offipalsta.com/picture...ictureid=42762

Takanurkkiin on tulossa myös ruuveilla kiinnitettävät alumiinipaneelit. Ne tuli tuotua istuvuuden varmistamiseksi rapakon takaa.

Mappe 22.10.2009 10:07

Komia väri toi musta. Sopii tohon autoon hienosti, mutta ei toi "orkkis" koko auton peittävä ruostekkaan ollu hulluman näkönen:D

mikjus 22.10.2009 11:38

Hieno peli. Tollasenkun vielä jostain liiteristä löytäisi. Täysin ruosteessa mutta ei puhki asti. Siinä mallia nykyautoille (tai 70-80 luvun tojotille:D).

Jeep-Antti 22.10.2009 14:19

Väri ei itseasiassa ole musta, vaan tumma vihreä. Ikkunankehys saranoineen, peili, turvakaari ja runko puskureineen mustat, kuten tuolloin 60-luvun lopun Renegade mallissakin.

http://forums.offipalsta.com/picture...ictureid=42764

Tuossa auto lähes nykyisessä asussaan. Pientä viilaamista tapahtuu, joten projekti jatkuu...

Rambleristi 22.10.2009 15:44

Hieno laite!! CJ3:lla ajaneena voi vaan olla kateellinen.

Tuoppo 22.10.2009 17:38

Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja Mappe (Viesti 605491)
Komia väri toi musta. Sopii tohon autoon hienosti, mutta ei toi "orkkis" koko auton peittävä ruostekkaan ollu hulluman näkönen:D

Jotkut ruostuttaa tahallaan auton peltejä ja viittii väittää sitä tuunaamiseks. ite en arvosta tollasta tuninkia ainakaan suitsan pojassa:)

On muuten todella siisti jeeppi

P-KR#1 22.10.2009 18:33

Kyllä on siistin näköinen peli. :cool:

Jeep-Antti 29.10.2009 12:40

Pidemmille reissuille lähdettäessä piti 33":n varapyörälle yrittää keksiä jonkinlainen järkevä paikka. Takapuskurissa roikkuva varapyöräteline ei oikein jaksanut innostaa. Olisi tuo rengas tullut niin ylös, tai haitannut takavinssin käyttöä. Toisaalta pitkillä reissulla ei takapenkillä tulisi olemaan matkustajia, joten päätettiin tehdä takapenkin ja -luukun tilalle varapyöräteline. Nyt Jeepissä kulkee joko varapyörä tai kyytiläiset, vähän reissun mukaan. Näin myös varustelaatikolle ja työkaluille jäi enemmän säilytystilaa.

http://forums.offipalsta.com/picture...ictureid=43623

Tuossa ollaan Jeeppikerhon kesätreffireisulla Kuhmalahden metsissä.

http://forums.offipalsta.com/picture...ictureid=43624

Tuossa samasta kulmasta takapenkki ja -luukku paikallaan.


Sivu luotu: 21:48 (GMT +2).