![]() |
|
Aiotko sinä ottaa rokotuksen/ rokottaa lapsesi?
http://www.anttiheikkila.com/index.p...&art=136&kom=1 miettimistä keltaisenlehdistön propagandan sijasta.. Niin ja meillä niitä ei oteta.
|
Ite oon aina vierastanu kaikkia ylimääräisiä rokotuksia, niinkuin tätäkin. Ei kiitos siis. Eikä tenavatkaan sitä tarvinne, riskit kun on siinäkin.
|
Kyllä meillä lapset rokotetaan normaalin rokotusohjelman mukaan. Mutta mitään ylimääräisiä possulensu- tai kausi-influenssarokotuksia ei todellakaan oteta.
|
En ota rokotteita,jos tauti meikäläiseen iskee niin se nimensä mukaisesti osuu kohteeseen.
|
Ei taida tulla meidän lapsille nuita rokotteita ainakaan. Ei myöskään itselle eikä vaimolle.
|
En meinannu ottaa vaikka riskiryhmään kuulunkin.
|
Lainaus:
|
Ei ole otettu, eikä oteta.
|
Taitaa noi väliin jäädä, vaikka vanhusten kanssa samaan jonoon pääsisikin...
|
Kahden viikon odotus
En tiedä vielä. Tuskin kannattaa enää ottaa, koska tauti jyllää jo ympäri Suomea. Tyttären toppipaikassakin on jo yksi tapaus todettu eilen.
Tuossa Heikkilän blogissa puhutaan välillä flunssarokotteesta, mm. joka valmistettiin Tsekin tasavallassa. Sanavirhekin näkyy olevan; 'valistettuun'. "Rokotebisneksen kulissien takana kiehuu. Siitä tämän maan mediat ovat olleet hiljaa. Baxterin Tsekin tasavallassa valistettuun flunssarokotteeseen oli jostain syystä viime jouluna päässyt livahtamaan elävää lintuinfluenssavirusta. Virhe huomattiin sattumalta, mutta jos rokote-erä olisi pääsyyt jakeluun, sadat tuhannet ihmiset olisivat olleet vaarassa 18 eri maassa." Onko nyt flunssa ja influenssa menneet jälleen kerran sekaisin? Luulisi, että tekstiin kiinnitettäisiin enemmän huomiota, jos sitä esitetään faktana. Mikä lie miehiään, pitänee tutkia. |
En oo ottanut enkä meinannu ottaa eikä oo lapsia eikä varmaan tuukkaan.
|
Lainaus:
Ja ei rokotusta, vaikka kuulun "ensimmäisessä aallossa" rokotettavaan terveydenhuollon henkilöstöön. |
Jos ei lotto osu ni ei oteta! jos se taas sitten osuu ni otetaa ja rankalla kädellä ehkä jopa rokotuskin :)
|
Lisää samankaltaista tarinaa
http://yle.fi/alueet/lappi/2009/10/e...i_1101973.html Eiköhän tämäkin tauti parane niistämällä, rykimällä ja hikoilemalla. |
Tuon Luukanen-Kilden kaltaisia ihmisiä olen tavannut kymmenittäin työni puolesta ja ne ihmiset eivät ole olleet niitä joilla on avaimet osaston oviin.
|
Ei oteta rokotuksia. Mieluummin sitä on muutaman päivän hieman kovemmassa flunssassa kuin loppuelämän vihanneksena sängyn pohjalla.
|
Vaimo otti rokotteen muutama päivä sitten. Käsi on turra ja en oo pitkään aikaan nähnyt niin vetämätöntä ihmistä ku se nyt on. Nukkuu, nukkuu ja nukkuu ja kun on jalkeilla niin väsyttää.
Meitsi ei ota rokotetta. Jos osuu ja uppoaa niin elämä on. |
Lainaus:
Harmi vaimosi puolesta. Toivottavasti oireet ovat ohimeneviä. Viime syksynä otin influenssarokotteen. Käsivarteen tuli lähes koko käsivarren ympäri menevä, punainen, hirveästi kutiava, kohollaan oleva kohouma. Viikon verran kutisi ja sitten hävisi. Silloin ajattelin, että on viimeinen influenssarokotus. Nyt kuitenkin tämän kaiken kohun keskellä varasin kausi-influenssarokotteen, siis tämän mahdollisesti tulevan. Pitänee olla "sairaana" siihen asti, jolloin rokotetta on turha ottaa. |
Lainaus:
missäs piät vastaanottoa? Lainaus:
|
Ei sika piikkiä.
Oon joskus ottanu normi-influenssa rokotteen, ihan paska olo tuli siitäkin. |
ensimmäisessä aallossa olis palokunnan toimesta piikin saanu mutta en ottanu, nyt on kärsä viikon vuotanu mutta kuumetta ei nosta millään. tais tavallinen flunssa keritä iskemään ensin.
|
Paskat mitään rokotteita ku noita flunssatauteja kiertää muutenki vaikka minkälaisia koko ajan.nytki on joku flunssa ollu koko porukalla päällä jo muutaman päivän. Kuumetta ei oikein tuu mutta keuhkot o ku tules ja ryittää nii vitusti... :( .. Jos täs ny alkais ottaa noita pikkejä ni sais olla koko ajan perse tyrkyllä ja kuka sen takaa ettei taudit tartu.. Toisaalta jos mä olisin rokote kauppias niin tottakai mä rokotteita myisin ja suosittelisin kaikille ja ehkä jonku infulenssan vois varoiksi päästää karkuuki labrasta nii olis leipäki taattu.. :D ihan oikeesti jos miettii tosissaan niin sehän on vaan paree lääketehtaan kannalta jos jengiä delaa sopivasti, silloin iskee paniikki ja rokotteet tekee kauppansa ihan itestään.. Noitten labrojen kannalta jos asiaa miettii niin toisaalta ne ei uskalla duunata liian immuunia virusta ettei se karkaa lapasesta ja iske myös ite suutariin... :D
|
ja eikös tuo parane muutamassa päivässä, tai sitte kestää loppuelämän eikä sekään kestä kovin pitkään...
|
Näinköhän
Lainaus:
Ja joo, otan rokotuksen kunhan sellaisen saa sillä ilman kausiflunssaakin on selvitty jo monta vuotta flunssarokotuksen ottamalla :) |
Meidän poika tullaan rokottamaan.
|
Sivu luotu: 07:34 (GMT +2). |
|