Offipalsta.COM

Offipalsta.COM (https://forums.offipalsta.com/index.php)
-   Tekniikka & Jutustelu (https://forums.offipalsta.com/forumdisplay.php?f=150)
-   -   Mä vaan vähän sormella koitin... (https://forums.offipalsta.com/showthread.php?t=63366)

KooPee 17.09.2009 20:39

Mä vaan vähän sormella koitin...
 
Todella paljon on tullu kyselyjä siitä miten se kämmä oikeen sattu- hitto kun tietäis ni kertois...

Tilanne oli normaali kisatilanne eikä mitenkään erityisen vaativa edes, kisapeli uponneena suohon rastinoton jälkeen ja 39,5 Boggerista oli noin 5cm vielä pinnalla näkyvissä suosta toiselta puolelta- vinssaus pylpyrällä ja pitkällä jatkonarulla vähän pidemmällä olevasta tukevasta puusta. Olin auton edessä normaalisti valvomassa vinssaustapahtumaa, itsekin osittain suossa tukevasti. Sivuaskel vasemmalle ja jalka ei ihan heti irronnut suon otteesta ja enenkun olin edes kunnolla horjahtanut, otin kädellä tukea vinssiköydestä. Normaalisti vinssatessa köysihän pysyy paikallaan ja auto liikkuu, mutta nyt tilanne oli eri koska pylpyrä pysyy paikallaan ja sekä auto- että köysi liikkuu ja pylpyrä on normaalia lähempänä autoa pitkän jatkonarun päässä selän takana...
Oikean käsi nojasi köyden päälle ja köysi imaisi ulommaisena olevan sormen pylpyrän ja köyden väliin. Nopealla vinssillä köysi liikkuu nopeasti ja ennen kuin tajunta ehti huutoon asti, uloin sormi kääntyi pylpyrän ja köyden välissä pylpyrän kehän mukana puolikierrosta.
Pekka reagoi huutoon hämmästyttävällä nopeudella ottaen huomioon ikälisät ;o) ja käänsi vinssin pakille, jolloin köysi "työnsi" sormen ulos pylpyrästä.
Kipua ei siinä vaiheessa vielä tuntenut paljoakaan, mutta kun kättä katsoi niin tajusi tasan tarkkaan, että nyt tuli hölmöiltyä ja kohta sattuu aika paljon kun tunto palaa. -oikean käden pikkusormi oli irtipoikki ensimmäisen nivelen kohdalta ja roikkui jänteen ja nahkan varassa muun tyngän vierellä luun kurkkiessa tyngän päästä. - kämmenessä kiinni oleva tynkä oli pituussuuntaisesti halki luuhun asti ja avohaava ulottui sormen päästä lähelle rystysen niveltä. Ensimmäisen ja toisen nivelen välistä näkyi toinen murskavamma kun nivelten välissä oleva luu oli sirpaloitunut kolmeen osaan ja työntyi ulos haavasta.
Enempiä ajattelematta ja nopeasti ennenkun tunto palaa, otin irronneesta päästä kiinni ja käänsin sen paikalleen ja kävelin autolle missä Liisi oli jo soittamassa kisakeskukseen ja Pekka kaivamassa ensiapulaukusta sidontatarpeita, tosin jälkeenpäin tunnusti kyllä arponeensa mielessään ottaako suoraan sivuleikkurit ja nyppäsee juuresta poikki, kävi se kyllä itelläkin mielessä, mutta parempi kun annettiin ammattilaisten hoitaa homma kuitenkin.
Sidonnan jälkeen rupes tajunnan taso hieman himmenneen ja joutu hetken huilaan selällään kun rupes tuntua palaamaan...Villen kanssa käveltiin sitten lähimmän tien viereen, missä oli kisajärjestäjien auto jo valmiina meitä odottamassa- siitä pikku ajo isontien varteen mistä järjestäjien kutsuma ambulanssi noukki kyytiin.
Lanssikuski laitto tipan käteen ja katto sormee- Tää on ny sellanen juttu ettei me lähetä tätä edes tarjoon Raumalle, sä lähet ny Porin keikalle...-ookoo , mikäs siinä mulle aika sama siinä tilanteessa. Samainen kaveri kysy että mikä on kivun taso ykkösestä kymppiin- sanoin että seiskaa tai kasia taitaa pukkaa...Zirrakuski sano, että joo tää aine viä kyl kivun, mut voi hiukka huippaa nupis...siitä eteenpäin muistan nauravia acidface naamoja, kauniita värejä ja monimutkaisia geometrisiä muotoja, mut ei tosiaan ollu kyllä mitään kipuja koko matkalla::::o]

Myöhemmin kun on analysoitu tapahtunutta, niin suurimmaksi syyksi tulee vaan oma huolimattomuus kun tekemisestä tule liian rutinoitunutta. Eniten liikenneonnettomuuksiakin sattuu rutinoituneilla työmatkoilla ja alle viisikilometriä kodista. Sitten kun totuttu tilanne muuttuu siihen ei ole varautunut oikein.
Vinssausta ei itse koe enään mitenkään vaarallisena kun sen on parituhatta kertaa suorittanut, siihen turtuu niinkun kaikkeen muuhunkin tavalliseen.
Jos olisin itse toiminut tilanteessa niin kuin opetan koulutustilaisuuksissa, niin ei vahinko olisi mitenkään voinut tapahtua. Jossittelut jälkeenpäin on helppo todeta...

Kamerakännykällä ei tarkkoja kuvia saanut ja lääkityskin oli sanoisinko erittäin kohdallaan kun yritin sihdata, mutta jotain käsitystä kumminkin jo hyvin siistitystä ja harsitusta sormesta...

http://forums.offipalsta.com/album.p...ictureid=40469

http://forums.offipalsta.com/album.p...ictureid=40470

Repro 17.09.2009 20:50

Yammy yam, no toivottavasti paranee entiselleen! :)

Olkku 17.09.2009 20:52

Onneks ei käyny tuon pahemmin... esim kaikki sormet remonttiin... pikaista paranemista

kivinen 17.09.2009 20:52

Tää on KooPee sulle:

http://www.youtube.com/watch?v=GhF-dQwwUKU

Tällä irtoo hymyt ja ruhjeet tuntuu paranevan sitten kun niitä ei enää pahemmin pohdi.

SuurSyömäri 17.09.2009 21:04

Aika hurja:eek: Mites on ennusteet sormen suhteen? hermoradat ja silleen?

Harmillista kyllä. Mutta tekevälle sattuu.

Arska-tehtaalta 17.09.2009 21:28

AI SAATANA :eek:

Toivottavasti rupee sormi toimimaan, ettei tartte lopullisesti poistaa

jappe 17.09.2009 22:17

Pikaista paranemista toivoo Rodeo Drive tiimi.

-MAKE- 17.09.2009 22:24

Lainaus:

Jos olisin itse toiminut tilanteessa niin kuin opetan koulutustilaisuuksissa, niin ei vahinko olisi mitenkään voinut tapahtua.
Älkää tehkö niin kuin minä teen vaan niin kuin minä sanon:D

Jari 17.09.2009 22:29

paranemisia, muista jumpata, jotta ei jäykistyisi

pee 17.09.2009 22:34

Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja Jari (Viesti 593684)
paranemisia, muista jumpata, jotta ei jäykistyisi


...sormea !!!



ei vaan toipumisia, ja kiitos raportista - aina "hienoa" kun itse kerrotaan, myös niistä mokauksista, näistä voi koettaa kukin ottaa opikseen

Rytari 17.09.2009 23:25

ennuste tommosissa on aina hyvä, kaveri sahas sahalla oikean käden "koitto" sormen ekasta nivelestä nahkan varaan joskus 4 kuukautta sitten ja on ollut siitä asti saikulla, sormea lyhensivät sentin verran ja ottivat sen ekan nivelen pois, viimmeks kun näin niin tuennat sormessa näytti lainatun robocop elokuvan puvusteista, oli rosteria ja ruuvia moneen suuntaan. että en toivota pikaista paranemista vaan lähinnä onnea vaan sen sormen kanssa että tulee joskus kuntoon.

Kankku 18.09.2009 08:27

Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja KooPee (Viesti 593616)
Jos olisin itse toiminut tilanteessa niin kuin opetan koulutustilaisuuksissa, niin ei vahinko olisi mitenkään voinut tapahtua.

nyt sai koopeen koulutus tilaisuus hyvää materiaalia miten voi käydä :D:D

parane pian!!

Eskimo 18.09.2009 09:56

Aika karua. Toivottavasti tulee vielä sormi.

Mulla yks tuttu puhalsi jiirisirkkelillä etusormen tai keskisormen rystysestä nivelen kanervikkoon tuossa obout vuos sitten.
Siihen oli vissiin tulossa uusi nivet tms mutta monien hoitovirheiden summan takia sormi jouduttiin nappaamaan pois kokonaan.

Se(kin) on paha kone jos sattuu kaikki palaset pahimmilleen eli jumittava teränsuoja, hidas teräjarru ja vähän hätäinen kaveri poistamaan sen palikan terän alta.

pt. 18.09.2009 14:10

Hyvä siintä viellä tulee.

Itsellä on kaksi sormea repeytynyt irti, eli pikku rilli ja nimetön.

Kirurgi teki niistä sitten yhden, eli nimetöntä on nyt kaksi ensinmäistä niveltä ja toisesta nivelestä eteenpäin on sitten pikkurilliä. Juu, ei toimi..

Viimeinen nivel tehty jälkeen päin jäykäksi, mutta tyhjää parempi näinkin.

Puristusvoimaa puuttuu todella paljon, kun kaksi sormea periaatteessa poissa pelistä, mutta antavat otteelle kuitenkin tukea jonnin verran.

88 18.09.2009 17:22

Hyvä otsikko:D

KooPeella on koittosormi kämmenen toisessa reunassa kun yleensä?
Toivottavasti sormesta tulee vielä jotakin eli pikaisia paranemisia
kilpailun järjestäjän puolesta.

Eletään siinä uskossa että ura ei katkea loukkaantumiseen.

arska4x4 18.09.2009 19:20

Koitahan parantua... ja sormi myös.

vepele 18.09.2009 19:26

Eka toivoton?Toinen toivottavasti pian toimiva!!!!!

Piti tulla replynä Arskan viestiin,nimin tumpelo nettiman

revu 18.09.2009 20:02

pikaista paranemista.
kuka muuten maksaa tuon sormi remontin? ainakin meillä päin UA:n jäsenyyteen sisältyy vakuutus joka kattaa tuollaiset tapaturmat.

pastirolli 18.09.2009 20:18

Naapuri pyörittää yksikseen autokorjaamoa ja abaut kymmenen vuotta sitten äijälle kävi pieni vahinko. Ukko oli laittamassa puimuriin uutta hihnaa ja apumies istui puimurin hytissä. Äijällä oli juuri käsi hihnapyörällä kun apumies oli saanut jostain käskyn tempaista kone päälle. Koko kämmen pyörähti pyörän ja kireä hihnan välistä. Neljä sormea paskana joista pari roikkui nahan varassa. Ambulanssilla täysillä tampereelle jossa jänteet ja muut suonet saatiin paikoilleen. Ukko taisi olla reilun puoli vuotta saikulla ennen kun jatkoi firman pyöritystä. Nykyään ei ole käden kanssa mitään ongelmaa.

Zempit! Kyllä se siitä paranee. Tiedä vaikka tulisi entistä parempi. :)

Rotta-Racing 18.09.2009 20:24

Auts:(:(

Pikaista paranemista:)

Pauli 18.09.2009 21:20

http://www.ilike.com/artist/Rankkuri...itusti+turpaan

Miki 18.09.2009 21:26

Meillä olis pajalla sopivia varoitustarroja siihen pylpyrään, työkaverin ruohonleikkuriin jouduttiin jo liimaamaan...

http://forums.offipalsta.com/picture...ictureid=40520

Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja revu (Viesti 594015)
pikaista paranemista.
kuka muuten maksaa tuon sormi remontin? ainakin meillä päin UA:n jäsenyyteen sisältyy vakuutus joka kattaa tuollaiset tapaturmat.

Katotaan kuin kattava vakuutus se on kun ensimmäinen vahinko sattuu.

Meinas unohtua, yritähän parannella ittes

Mikki 19.09.2009 11:11

Sanoisin itsekkin monta rumaa sanaatossa kohtaa, mutta metsäneläimet varmaankin kuuli ne...

ONNEKSI on työ-yhteisö joka parantaa olotilaa...:rolleyes:

Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja Pauli (Viesti 594067)

Se on sitä just sit itteensä!!!:D:D:D

Hyvinhä tuo kiinni on saatu, ja RR tulossa... paranemisia!
Pauli varmaankin puhaltaa tarvittaessa "pipikohtaan"...:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rol leyes:


Sivu luotu: 18:00 (GMT +2).