Chevolet Fleetside 454SS 1991 projekti.
Ulkoasultaan alkuperäiskunnossa, toki joitakin käytönjälkiä näkyy, oleva aito 454SS pickup. Alusta vakio korkeudessa, lavalla pressukate, vetokoukku, 6-levyn CD-vaihtaja alkuperäiseen radioon yhdistettynä, alla ok kuntoiset alkuperäiskokoiset (275/60-15) renkaat SS omilla kromivanteilla.
Vaihteisto rempattu ja vahvistettu Automaattihuolto Päivisellä Parolassa. Turbiini vakio, ja se pitäisi vaihtaa korkeammalta tarttuvaan. Perä alkuperäinen lukolla varustettu.
http://www.yritysopas.com/tiedot/Par...ivinen_Oy.html
Perusmoottori Ahosen Jarin entisestä Pro 55 Chevystä otettu 461 cid LS6 pohjainen virimoottori. Comp Cams rullanokka ja rullakeinut, nostoa ja asteita riittävästi. LS6 sylinterikannet reilusti portattuina ja isoilla venttiileillä varustettuna. LS7 kampura ja kiertokanget. Mahle takomännät 11,5 puristussuhteella. Suurteho öljypumppu. Tämä on projektin suurin osuus, joskin ei kovin iso homma tämäkään. Moottorista hajonnut kampiakseli ja kaksi mäntää öljynkierrossa tapahtuneen häiriön takia. Kampiakseli ja kaksi mäntää pitäisi hankkia jotta moottoriin olisi kaikki osat. Tiivisteet ym. jo hankittu ja kuuluu kauppaan.
http://www.ahonet.net/ tuolta ex-projekt 55 BelAir(Fin).
Pakosarjat Edelbrock shorty headersit ja niiden jatkona alusta loppuun saakka 3" AMW:n valmistamat rosteriputket. Vaimentimina 2kpl 140/220x500 lavan kohdalla ja 2kpl 125x250 etuovien kohdalla. Etummaisten vaimentimien tilalle vaihdettavissa 3" katalysaattorit laipoista vaimentimet irrottamalla. Putkisto erittäin siisti, eikä roiku alhaalla.
http://www.edelbrock.com/automotive_...df/exhaust.pdf
www.amworks.com/vaimentimet.htm
Projektin toinen osa on muuttaa Haltech E6H ruiskuboksin johtosarja 4 suuttimen sijasta kahdeksalle 1100cc suuttimelle (suuttimien tuotot mitattu ja ovat hyvin lähellä toisiaan), jotka ovat peräisi Hellmanin Corvetesta. Suuttimilla ajettu joitakin lähtöjä. Projektiin hankittu tunnelram-imusarja ja kaksi PO-metallin 75mm kääsuläppää. Edellämainitut suuttimet sovitettu imusarjaan. Kaikki anturit, pa-pumppu ym. huippukamaa. FMI 1.2 seosmittari.
http://www.wbdautomotive.com/e6h.htm
http://www.hot.ee/reimor/001_2b.jpg
http://www.amworks.com/gallery/fin/customw5.htm kuvassa alempi.
http://www.fmi.vtoy.fi/tuotteet/fmi.html
Katsastettu viimeksi 2002 ja ollut ajossa kesällä 2003, jolloin moottorivaurio tapahtui. Siitä saakka odottanut katon alla mielenkiinnon heräämistä uudelleen tätä projektia kohtaan. Kilvet kuitenkin olleet koko ajan paikallaan. Myyn sopivan tarjouksen tullen pois seisomasta tai vaihtoehtoisesti vaihto johonkin vähintään nelipaikkaiseen cruising-henkiseen autoon, joka voi olla myös muu kuin amerikkalainen.
|