Offipalsta.COM

Offipalsta.COM (https://forums.offipalsta.com/index.php)
-   Maasturiprojektit (https://forums.offipalsta.com/forumdisplay.php?f=180)
-   -   Tulipa sit Helmi ostettua. (https://forums.offipalsta.com/showthread.php?t=59956)

anssip 03.06.2009 20:31

Tulipa sit Helmi ostettua.
 
4 Liiteet
Aikani pyörin ilman autoo näissä offi porukoissa, ni rupes autokuume nousemaan. Sit tuli ostettua vuosmallia -82 oleva Hilux. Yllätyksekseni autossa oli kyllä "voiman" määrä.. voi hirveetä. Mut tästä lähetään pikkuhiljaa autoo rakentelemmaan ajan/rahan salliessa. Tarkotuksena ois pitää matalabudjettisena projektina tämä. Elikkä rakennellaa saatavilla olevista materiaaleista :).

Muutaman kerran on käyty ajamassa, eikä ole mitään suuren suuria ongelmia vastaan tullu. Pittää sannoo et on kyl tosi mukavaa ollu vaik on vasta ihan parikertaa käyty ajamassa. Auto on ollu yllätys mitenkä on ihan vakionakin menny mitä kummallisimmista paikoista. Autokin on kestäny aika hyvin, ihan perus osia menny: syyläriä, pakoputkee, kardaania ja ompa tuo autokin kerran päässyt jo katkiammaan..

Autossa oli sit nii hyvä kuntonen lava, et tuumitiin et ei kannata sitä metässä pilata, joten myynnissä on lava tosta..
ja pari otosta..

ZeiZei 03.06.2009 20:58

Mitkäpä on ajatukset tuossa kuvan hetkellä ? :)

http://forums.offipalsta.com/attachm...4&d=1244053359

anssip 03.06.2009 21:06

Tuo kuva valehtellee enemmän kuin tuhat sanaa.. Oli nimittäin aika hilpee tunnelma tuolla :). Oli tarkotus lähtee pienelle ilta-ajelulle, ei mitn hc:ta.. Taisin olla peräti toista kertaa offaamassa omalla kiesillä :D

Pörö 04.06.2009 08:27

Sulle pitää kyllä tekstien perusteella myöntää "vuoden rennoin offari" palkinto. :D

Lainaus:

Autokin on kestäny aika hyvin, ihan perus osia menny: syyläriä, pakoputkee, kardaania ja ompa tuo autokin kerran päässyt jo katkiammaan..

revu 04.06.2009 15:59

juu olin paikalla kun tuo hiluxi katkesi. Silloin minulle syntyi anssista mielikuva: mies jotai ei vituta mikään. kun pääsin auton luo anssi tuumasi "höh auto katkes?"

revu 04.06.2009 16:01

http://forums.offipalsta.com/picture...ictureid=30250
http://forums.offipalsta.com/picture...ictureid=30249
http://forums.offipalsta.com/picture...ictureid=30248
http://forums.offipalsta.com/picture...ictureid=30247
http://forums.offipalsta.com/picture...ictureid=30246

anssip 04.06.2009 17:23

noniin.. Oon tämän viikon kulkenu sauvoilla ja en oo oikein laanille päässy ihmettelemään mitä sitä seuraavaks tekis, mut hätä keinot keksii.. Toisella kyynärsauvalla painelin kytkintä ja näin päästiin laanille :D.. Siinä aikani kahtelin ja mallailin uutta pysty pakoputkee, rosterinen tietysti ;). Tuli vähän kiusaantunu olo pelkästä kahtelemisesta, ni vetäsinpä sit haalarit niskaan. Tekeminen vähän hankalaa ja hidasta ku toisessa käissä keppi koko ajan. Voin sannoo et kyllä muuten tullee itetekosen näkönen ja käsityön jälki näkkyy, mut puolustukses sanon et rakennettaan saatavilla olevista materiaaleista :D.. Kuvia myöhemmin kuhan oman kameran sais joku päivä tai ees lainattua.

härdelli 04.06.2009 17:50

Vois huomenna mennä kameran kanssa paikan päälle, ottas samalla omasta kotterosta kuveja. Tarvii varmaan jo turkkarit päälle:D

anssip 04.06.2009 21:15

Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja härdelli (Viesti 565950)
Vois huomenna mennä kameran kanssa paikan päälle, ottas samalla omasta kotterosta kuveja. Tarvii varmaan jo turkkarit päälle:D

joo, käyvään vaan. Onneks ei keriny viel kovin syvälle hautautumaan saappaat jne..

Bj Andy 06.06.2009 00:20

Lainaus:

noniin.. Oon tämän viikon kulkenu sauvoilla ja en oo oikein laanille päässy ihmettelemään mitä sitä seuraavaks tekis, mut hätä keinot keksii.. Toisella kyynärsauvalla painelin kytkintä ja näin päästiin laanille .. Siinä aikani kahtelin ja mallailin uutta pysty pakoputkee, rosterinen tietysti . Tuli vähän kiusaantunu olo pelkästä kahtelemisesta, ni vetäsinpä sit haalarit niskaan. Tekeminen vähän hankalaa ja hidasta ku toisessa käissä keppi koko ajan. Voin sannoo et kyllä muuten tullee itetekosen näkönen ja käsityön jälki näkkyy, mut puolustukses sanon et rakennettaan saatavilla olevista materiaaleista .. Kuvia myöhemmin kuhan oman kameran sais joku päivä tai ees lainattua.
Lastoitettuhan tuo on näköjään autokin:D:D:D

härdelli 06.06.2009 05:28

Rupeeko auto näyttämään omistajaltaan vai toisin päin:D:D:D

defet 16.08.2009 10:20

Mitäkähän sitä tälle rojektille kuulu, värikästä toimintaa oikealla asenteella!!

härdelli 16.08.2009 11:08

Hyvältä se näyttää. Jousia ja jotain muutakin uutta. On tuo omistaja vissiin laiska ku ei päivitä tätä. Potkitaan vähä persiille, jospa se kohta laittelis jotain:).

härdelli 16.08.2009 11:41

1 Liiteet
Yksi kuva ainakin näin alkuun.

härdelli 16.08.2009 12:31

1 Liiteet
Vähä ku uhkailin, niin sain tämmösen käsiini.

anssip 16.08.2009 17:22

5 Liiteet
Joo..Helmeen on tullut jotain pientä rakenneltua.. Sillain hitaasti, mutta epävarmasti :D. Mullistavin muutos on varmaan dopinssonin jouset ja 31" sirocot. Menohalut ihan jonkin verran parantu. Tuli jonkin aikaa ajettua ilman iskareita kun entiset eivät enää käyneet. Oli nimittäin jonkin verran pomppuinen kyyti. Mut sit yks aivan todella kaunis päivä tuli marssittua motonettiin ja ostettua eteen hojarin etu kepit ja taakse vanhat. Joutu kiinnikkeiden paikat vain muuttamaan, elikkä tolopat ihan pystyssä. Tämä on tämmönen tilapäispysyvä ratkaisu. Eli kuhan tulee pidemmät kepukat jostain huokeesti(ilmaiseksi) vastaan, ni palataan asiaan :D.

Sit autoon on myös romulasta ilmestynyt tuommonen "putki hässäkkä", jonka on tarkotus muistuttaa ilmeisimmin lavaa kuhan pellit saa vaan siihen..jostain huokeesti :). Eli tämmösiä virityksiä ilmestyy kun laittaa sählärin, tarkoitan sähkärin metallitöihin :D. Mut on kaiken näköistä tulossa lähitulevaisuudessa mm. karjarautaa, helmapalkkia, turbotusta, kempin lukkoperää, ihan kaukaisin haave sit kilpien väliin ja paaljon pikku himmeliä.

Auton yleisilme on tullut alaspäin ku nykynen markkina tilanne :D. Elikkä käytön jälkiä jonkin verran ja pientä remonttia on syntynyt, joka vielä entisestäkin on hidastanut varsinaista rakentamista. Esimerkkinä viime testiajolla meni sit seuraavaa: pakoputki poikki, etu kardaani rivahti, jarruputket poikki, kuskin ovi ei auvennut, radio mykisty, raide tangot banaanilla ja sit jotn muovi osia keulasta..et sillain :D. Mut saatiin elvytettyä se katkennu takakardaani, joka meni auton katketessa takaisin henkiin sylinteriputken pätkällä. Rämäkällä pois rutistunu kardaani ja korjauspalan Härdelli pyöräyyti sorvissa ja avot!! Loppuin lopuks aika hyvä tuli, ei ihmeemmin väristä/ravista.

Täytyy ruveta useammin päivittelemään tätä topikkia. Oli jäänyt vähän unholaan tämä puoli lajista :). Jotain kuveja... Mutta tuo Härdellin listasta otettu kuva on kyl laanilta napsautettu top secret arkistosta..prkl.

anssip 16.08.2009 17:36

5 Liiteet
ja vielä vähän lisää kuveja..

härdelli 16.08.2009 17:41

Rupee sinunkin auto näyttämään maasturilta:D. Johtunee kouluttajasta? Ja esikuvasta sinun auton vieressä, enkä tarkoita saappeja.

sisua45 16.08.2009 17:41

http://forums.offipalsta.com/attachm...5&d=1250415668

"Toyota merkkihuolto". :D:D:D

härdelli 16.08.2009 17:43

Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja sisua45 (Viesti 583511)

Sama paja vaan. Taitaa olla saabien hautasmaalla meidän "korjaamo". Toisaalta, onpahan yli ajettavia:D. Siis kuvamaeriaalia on luvassa lähitulevaisuudessa:)

anssip 16.08.2009 17:54

yep ja paljon mehukatti purkkeja :D

anssip 16.08.2009 18:00

Tuli vaan mieleen, et mitenkähän tässä käy jos myö korjataan toyotat saappien hautausmaalla, ni muuttuuko nuo hiluxit joku päivä saabeiks jos käytetään aina vaan korjatessa saatavilla olevia osia..elikkä saabpien osia..

härdelli 16.08.2009 18:12

Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja anssip (Viesti 583518)
Tuli vaan mieleen, et mitenkähän tässä käy jos myö korjataan toyotat saappien hautausmaalla, ni muuttuuko nuo hiluxit joku päivä saabeiks jos käytetään aina vaan korjatessa saatavilla olevia osia..elikkä saabpien osia..

Minun auto ei käy bensalla koskaan! Eikä ne saabin perätkään ihan helpolla toyotaan käy:D. Kyllä jonkun vesiletkun voi lainata mut ei kummempaa. Tilsii saabit sinne sepeliin ja sillä siisti.

anssip 16.08.2009 18:16

Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja härdelli (Viesti 583525)
Minun auto ei käy bensalla koskaan! Eikä ne saabin perätkään ihan helpolla toyotaan käy:D. Kyllä jonkun vesiletkun voi lainata mut ei kummempaa. Tilsii saabit sinne sepeliin ja sillä siisti.

Yep.. anna sit ennakkovaroituksia ettet sit vahingossa polkase tuota minunkin biiliä sinne sepeliin :D

härdelli 16.08.2009 18:38

Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja anssip (Viesti 583526)
Yep.. anna sit ennakkovaroituksia ettet sit vahingossa polkase tuota minunkin biiliä sinne sepeliin :D

Jos niin pääsee käymään, niin anna mennä. otat vaan kameran lainaan, edelleenkin tämä on yleisö laji:D. Jos minun auton tilsit, niin saat ajella kyllä puolenkymmentä saabia samaan sepeliin, et saahan kuveja.


Sivu luotu: 15:33 (GMT +2).