Offipalsta.COM

Offipalsta.COM (https://forums.offipalsta.com/index.php)
-   Tekniikka & Jutustelu (https://forums.offipalsta.com/forumdisplay.php?f=150)
-   -   Pajero-86 2,5 TD lyhyt: Voiko korjata? (https://forums.offipalsta.com/showthread.php?t=57657)

Rekisteröimätön 26.03.2009 15:15

Pajero-86 2,5 TD lyhyt: Voiko korjata?
 
Moi,

jokin aika sitten kyselin viasta, kun auto sammahti vaikka kuinka painoi kaasua. Ja sittenhän auto ei lopulta
enää käynnistynyt. Hyviä vinkkejä tuli offipalstalaisilta ja nopeasti, ja niiden perusteella on vedet poistettu tankista, suodattimet vaihdettu, ja kun nekään eivät auttaneet avattiin sylinterikannen kotelo. Näky oli ikävä. Ainakin yksi venttiili oli jämähtänyt ja venttiilien kara (en tiedä oikeaa nimeä, mutta tanko, jossa venttiilit kiinni) oli poikki... Vielä ei tiedetä onko muuta mukavaa tulossa kun sylinterikannen avaa.

Mitäs meinaatte, onko tällainen korjattavissa kohtuukustannuksin ja löytyykö käytettynä osia mistä?
Onko todennäköistä, että sylinterikaluja joutuu vaihtamaan?

t. Jari

Keppo 26.03.2009 19:37

Korjattavissa on varmasti kansi hiluineen on jotain 3-400 € ja n.150- € muihin tarpeisiin mm.jakopää ja tiivisteet. Eli jollei oo tullu muutatuhoo niin n500 ja mustatkädet vois riittää.

awd 27.03.2009 06:57

Sulla on siinä ilmeisesti jo vaihtokone, kun siinä alunperin lienee ollut 2,3 litran kone.
Enivei, jos ei koneremonteista ole kokemusta, yks vaihtoehto vois olla ostaa siihen
koko kone, jos hyvän ja halvan löytää voi päästä halvemmalla kuin mitä remontti maksais.
Meinaan jos uuden kannen joutuu ostamaan, se voi maksaa jo lähelle tonnia.

jamppa.w 27.03.2009 07:56

vaihtokansi 400€ ylöspäin sitten uudet venttiilit, koska vanhoja tuskin kanttaa ruveta koneistaan.
tarkoitatko venttiilinkaralla siis venttiilin vartta? koska venttiilissä ei ole muuta kiinni kun jousilautanen ja lukkokiilat.
jos on venttiili päässyt tipahtaan niin siel voi olla pikku ylläri. mulla olis kohta koko pajero myynnis,vaihdan merkkiä.

Rekisteröimätön 27.03.2009 08:26

Termit hukassa...
 
Alottajalla ei ihan kaikki osien nimet ole hallussa, mutta pajeroa ropanneena voisin tulkita ja arvata, että keinuvipuakselin pultit on löystyny, keinuvipuakseli poikki ja ehkä joku keinukin paskana. Jos on pelkkä keinujen akseli poikki niin turha sillon on kantta avata. Itellä katkes myös yhen löystyneen pultin kohdalta ja kirin vaan pultilla nippuun katkenneen akselin. Siellä se katkos pysy prikan alla. On noita hitsattukkin, mutta vaikee saada suoraa jos ei oo sepän vikaa. Jos ostaa sellasen 400 euron vaihtokannen, niin siinä ei ole mukana noita venttiilikoneiston kilkkeitä, eli ei auta kysyjää yhtään. Ite ostin tehdasuuden kannen täydellisenä hintaan 950e Japan motorista.

Rekisteröimätön 27.03.2009 22:36

kansi
 
Jos kerran venttiili jämähtänyt tod.näk väärässäkin, nokka-akseli poikke kannattaisi katsoa linjat suoraksi, moottoripaja tarkastaa ja koneistaa.
Heligoileil saa uudet kierteet helposti vanhojen tilalle.

t:urvelotussimo

mistään mitään tiedä, mutta kuvitelmissa on hyvä elää :)

sisua45 27.03.2009 23:50

Lainaus:

Sulla on siinä ilmeisesti jo vaihtokone, kun siinä alunperin lienee ollut 2,3 litran kone.
1986 malleissa voi olla kumpaakin, mullakin on 2,5. Mutta siinä on kuitenkin 2,3 litraisen öljynsuodatin. Osia sotkettu kuin valmeteissa konsanaan. :)

khonkonen 28.03.2009 20:38

Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja sisua45 (Viesti 547052)
1986 malleissa voi olla kumpaakin, mullakin on 2,5. Mutta siinä on kuitenkin 2,3 litraisen öljynsuodatin. Osia sotkettu kuin valmeteissa konsanaan. :)

Mitäs eroa 2,3 ja 2,5 suodattimissa? Tuli vaan sellanen juttu vastaan tossa omassa 2,3 ku tarvikkeesta antovat aina "ison" suodattimen ku se on kuulemma parempi. No viimeksi ei ollu isoa niin jouduin " tyytymään" pieneen niin öljynpaineet on paremmat tolla pienemmällä... ? Autoon asennettu erillinen öljynpaine mittari.


Sivu luotu: 14:19 (GMT +2).