Offipalsta.COM

Offipalsta.COM (https://forums.offipalsta.com/index.php)
-   Tekniikka & Jutustelu (https://forums.offipalsta.com/forumdisplay.php?f=150)
-   -   Suzuki+Diesel=? (https://forums.offipalsta.com/showthread.php?t=56052)

Petski 10.02.2009 21:02

Suzuki+Diesel=?
 
Nyt alkaa tuntumaan ettei Suzukin tankkiin sijoitettu polttoainemäärä (ja raha) anna oikein riittävästi rekyyliä. Lumiaura nöyryyttää alhaalta villisti vääntävää 0,970 litran pikkulohkoa aika helposti, konetta pitää huudattaa: bensaa ja kytkimiä palaa, mutta yleisö tykkää.

Hommasin "hyvän" 1.6dieselin "halvalla" ja tarkoitus olis ennen maailmanloppua asentaa se SJ-410 pellin alle, eli missäs ja minkä ikäisessä Samurai tai Sj413 -mallin 5-vaihteisessa askissa on lyhin ykkönen vai liekö välitykset aina samat?

Onko leimaaminen toivotonta, pitäiskö auton olla lähtiäpäälle 1,3 koneella vai saako litrasen auton leimattua 1,6 dieselille? Vai onko koneen tilavuudella väliä? Teho ei ainakaan nouse huimasti 45hv->54hv

Poor 10.02.2009 21:14

Ei ole mahdotonta. Konetta swappiin vaan. Vertailuna käytetään: http://forums.offipalsta.com/picture...pictureid=4983 . Tehot saa kasvaa huimaan 76,8 heppaan ja tilavuuttakin sais kasvatettua 2.38 litraan.

Petski 11.02.2009 13:03

Siispä...
 
...tuhannet kiitokset tuosta paperista! Tuumin että eikös aika kiva vaihtoehto olisi viimesistä diesel Sierroista ja P-100 FORD-autoista revitty 1.8 td laatikoineen päivineen ämpylöidä Zuikan pellin alle, tehoa juuri sopivat 75 hv.

Petski 11.02.2009 13:04

vaikka onhan se tosiaan ford...

jnu 11.02.2009 13:22

Paljonkohan se paketti painaa? Väitän että on liian painava.

Caddy 11.02.2009 13:48

Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja jnu (Viesti 532787)
Paljonkohan se paketti painaa? Väitän että on liian painava.

Painoa en tarkkaan tiedä, mutta ainakin 3 kertaa enemmän kuin suikan oma kone+laatikko. Siihen on vissiinkin tulossa tuommonen volkkarista nosteltu 1.6 diesel? Minulla sellainen odottaa tallissa, inspiraation nousemista :)

A-P 11.02.2009 14:04

Jos joku innostui, niin:
http://forums.offipalsta.com/showthread.php?t=54580
(törkeä ketjun ryövääminen)

-sami- 11.02.2009 15:32

Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja jnu (Viesti 532787)
Paljonkohan se paketti painaa? Väitän että on liian painava.


Etuakselimassaa saa kasvatettua aurausvaruste todistuksella.

Wv:n koneeseen löytyy valmista muutoslaippaa vaikka Englannista. Sekä 1,6 ja 1,9tdi koneelle. Vauhtipyörän modaus sarjatkn saa maailmalta.

Siltikään en oikeen ymmärrä miksi? Jos oikeesti auraa, muuten tekee duunia tai edes ajaa paljon niin miksei vaihda koko autoa saman tein?

Mutta jos siltä tuntuu niin siittä vaan kaikki on mahdollista.

-sami-

A-P 11.02.2009 15:42

Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja -sami- (Viesti 532818)
Siltikään en oikeen ymmärrä miksi?

Vääntö? Kaasupolkimen muuttuminen syöttöpolkimeksi? Polkimeen ei tartte koskea possujuna-ajeluissa?

jnu 11.02.2009 15:48

Ei se auravarustuslappukaan käy kuin auraamiseen, ikävä kyllä. Myöskään moottorin painoa ei saa kasvattaa yli 20%. Caddyn arvion mukaan moottori+laatikko-paketin paino kasvaisi 300%...

Petski 11.02.2009 18:08

Moottorin painon kasvattamista 20%?? Mihin verrattuna? Alkuperäisen diesel-suikan 1,9dsl-koneen painoon verrattuna vai?
Tässä lapussa ei puhuta massoista:
http://forums.offipalsta.com/picture...pictureid=4983
Eikös jos autoa muutetaan käyttämällä alkup. 1,9 dieselsuikkaa vertailuautona, niin myös sen moottorin massaa voitaneen käyttää. jee.

Petski 11.02.2009 18:16

Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja -sami- (Viesti 532818)


Siltikään en oikeen ymmärrä miksi? Jos oikeesti auraa, muuten tekee duunia tai edes ajaa paljon niin miksei vaihda koko autoa saman tein?



Elämän kompromissien hankaluus.

Jopo_ 11.02.2009 18:58

Jos joku suzukiin saa volkkarin dieselin keulille nostettua niin tässä on hyvä sivu, josta saa vinkkiä kyseisen koneen piristämiseen: http://www.netikka.net/vepiku/

Rojota 11.02.2009 23:11

Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja Petski (Viesti 532856)
Moottorin painon kasvattamista 20%?? Mihin verrattuna?

Viimeksi kun asiaa omien projektien tiimoilta tarkastelin, niin tuolla 20%lla tarkoitettiin painon kasvattamista enimmillään suhteessa painavimpaan vertailumoottoriin. Käytännössä dokumenttia itse moottorin painonmuutoksesta ei kuitenkaa tarvinnut esittää. Oleellista oli, ettei muutettavan ajoneuvon valmistajan ilmoittama etuakselin enimmäismassa ylity. Vaihdetusta moottorista piti silloin esittää ainoastaan rekisteriotteeseen tulostuvat tiedot, joiden kasvattamisesta tavanomaisessa muutoskatsastusmenettelyssä on säädetty.
Muutosajankohdan jälkeen mm. muutosprosenttisäädökset ovat uusiutuneet. En ole tsekannut onko esimerkiksi samassa yhteydessä astunut voimaan moottorin painoa koskevia säädösuudistuksia.

Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja Petski (Viesti 532856)
Eikös jos autoa muutetaan käyttämällä alkup. 1,9 dieselsuikkaa vertailuautona, niin myös sen moottorin massaa voitaneen käyttää. jee.

eikös. jee

-MaTTi- 11.02.2009 23:20

410:n etuakselimassa vaan ei riitä, ei varmasti. Mutta akseli(t) vaihtamalla johonkin tujumpaan, saanee moottorin sinne laillisesti ängettyä, silloin voidaan käyttää vaihdettavalle akselille sallittua etuakselimassaa.

-sami- 12.02.2009 07:35

Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja A-P (Viesti 532820)
Vääntö? Kaasupolkimen muuttuminen syöttöpolkimeksi? Polkimeen ei tartte koskea possujuna-ajeluissa?


No onhan tossa tietty perusteita. Silti enenmin vaihtaisin auton johonkin hiluxiin tms. ennenpi kuin rakentaisin sellasen suskan joka ei oikeesti toimi. Mutta en missään tapauksessa ole kieltämässä ko. projektia, vaan herättelen ajatuksella. Jos jotenkin voin auttaa niin toki tässäkin jeesaan. Kun vaan kerkeis kotona koneelle niin voisi sieltä laittaa llinkin niihin mistä saa adaptereita.

Mutta esim. mun auton vierellä voi kävellä kun siinä on pienin vaihde ja se käy tyhjäkäyntiä. Monesti tulee kisoissakin ajeltua niin ettei tule koskettuakaan polkimiin.

-sami-

Rekisteröimätön 04.03.2009 21:36

entäs mitenkähän mahtaa diesel veroa tulla? suzukiahan ei saa edes huoltoautoksi koska kokonaismassakaan ei riitä, mutta saiskohan pakettiautoksi? eihän se alunperinkään ole kuin 2 paikkainen tietääkseni

ranke 04.03.2009 23:41

Akselimassa ongelma ratkeaa varsin helposti ja saa lukot samantien: http://forums.offipalsta.com/showthread.php?t=55330

Akselit ja jakoloda kestää muutakin, kuin aurailua.


TEMÄHIK

R.E. 05.03.2009 00:17

Tietääkseni siellä alkuperäsessä sj419:ssa on psa:n xu9d joka ei ole ihan kevyimmästä päästä eli kunhan saisi jostain vaikka kopion sj419 rekisteri ootteesta jossa näkyy akselimassat niin pitäisi saada ihan kohilleen painot.

joker 09.03.2009 10:15

Hyvinhän dieselöity suzuki ainakin Luumäjellä kesti :)


Sivu luotu: 20:05 (GMT +2).