![]() |
Mersun koneista taas
Onko tietoa? Pitäs vaihtaa Rangeen kone ja paikoillaan on ollut tuommosen w115 sarjalaisen kone (240 300d). Vaihdelaatikon ja koneen välille on tehty sovituslaippa. Eli se kysymys kuuluu, pasaako siihen suoraan tuommosen w123 korisen 300d kone?
|
Onkohan myrskylyhtyä (w115) joskus saanu 300d vähän epäilen, saa korjata jos olen väärässä.
|
Lainaus:
katos tosta liitteestä http://www.suomen-mercedes-benz-klubi.fi/ |
mun 114/115 tietous on ohkasta, mutta muistelen olleen 115 koppaa 5 syl dieselinä, ja lienee 617 koneen ensimmäisiä versioita
alkup kysymykseen: jos startit on samalla puolella, niin pitäis käydä, eikös -hietsu-lla ole tällainen "vanha" kone kans Lantikassaan... EDIT: http://www.mese.fi/mekka/index.php?t...moottorimallit |
Kyllä se on tuosta w115. Koneen tyyppi on 617 910 ... ... , joka on ollu tuossa pystylampussa starti on tuolla vänkärin puolella.
|
Mulla oli pitkässä Serieksessä vanhan pystylyhdyn kone ja automaattilaatikko.
Tekniikan luovuttaja oli ollut muistaakseni mallimerkinnältään 3,0 ja kone oli viisipyttyinen diesel. |
kyllä maar
240 3.0 diesel oon ollut 115 korisen tyyppimerkintä muistaakseni vuosina 74-76? erittäin kestävä pannu
|
Mulla lantikassa 220D, sen piti olla 240D, mutta autoon olikin vaihdettu joskus tämmöisestä lohko. Ruisku, pakosarja ja imusarja on W123 240D mallista.
http://www.pienoismallimarket.com/We.../NOR351149.jpg Mutta sinun kone ilmeisesti pystäristä, niin malli on W115, 240D 3.0, eli kone ensimmäinen? versio OM617, sama kone kun W123, mutta öljynsuodatin on pystärisssä/pakuissa ruiskun alla ja G-sarjassa ja W123 pystyssä ruiskun ja tulipellin välissä. En tiedä sopiiko rangessa olemaan tuo W123 suodatinmalli, lantikassa ei ainakaan. |
Ja kone on sama aina vuoteen -82,senkin jälkeen sopii kiinnityksiltään.
|
Sivu luotu: 06:38 (GMT +2). |