Offipalsta.COM

Offipalsta.COM (https://forums.offipalsta.com/index.php)
-   Tekniikka & Jutustelu (https://forums.offipalsta.com/forumdisplay.php?f=150)
-   -   Grand Cherokee bensapumpun johtokaavio? (https://forums.offipalsta.com/showthread.php?t=53649)

Pete4WD 04.12.2008 19:39

Grand Cherokee bensapumpun johtokaavio?
 
Löytyiskö joltain kuvaa GC:n (ZJ -94, 5,2 l V8) bensapumpun sähköistä? Pumpun liittimelle tulee vain aavistus (~0.4 V) kun virrat kääntää päälle, pumpun rele vetää. Onko välissä vielä jotakin vai liekö johto tai joku liitin välissä huonolla hapella? Saako pumppu sähkönsä releen kautta myös koneen käydessä vai jotain muuta kautta?
Pumppu on ehjä....purin just koko himmelin.

Pete

P.S. Kiitos Jamantille eilisestä puhelindiagnoosista!

JAMANT 05.12.2008 09:29

Ole hyvä, ja lisää tulee!!!

Mun käsittääkseni ei ole mitään muuta välissä, joku liitin mätä!! Katsotaas kuvasta: Releeltä tulee sähköä, kun kone käy, välissä vastus (ballast resistor), vaihtoehtoinen reitti kulkee "ballast resistor bypass" -releen kautta (milloin sen kautta, dunno)!!! Muuten ei mitään releen välissä!!!

Kaavio löytyy tuosta kirjasta: http://www.jamant.fi/product_info.php/products_id/639

Pete4WD 05.12.2008 19:40

oikeassa olit. Jostain painu äly maihin. Liittimestä mitaten tuli täyttä, pumppu pyöri suoralla virralla, mutta pumpun kuorma päällä ei pyöriny. Uudella johdolla pelaa taas kuin ajatus.


Sivu luotu: 10:16 (GMT +2).