Offipalsta.COM

Offipalsta.COM (https://forums.offipalsta.com/index.php)
-   Tekniikka & Jutustelu (https://forums.offipalsta.com/forumdisplay.php?f=150)
-   -   auto ei jaksa nostaa polttoainetta (https://forums.offipalsta.com/showthread.php?t=53276)

Rekisteröimätön 24.11.2008 16:48

auto ei jaksa nostaa polttoainetta
 
minulla olisi semmonen ongelma, että rocky ei jaksa alkaa nostaa polttoainetta suodattimen vaihdon jälkeen. Auto sammui pari päivää sitten vauhdista, jonka jälkeen se kuitenkin lähti heti käyntiin. Saman se toisti illalla, mutta eipä enää lähtenytkään käyntiin.

PA-suodattimessa oli vähän hyhmää, ja täytin uuden suodattimen naftalla ja vaihdoin sen.
Sitten yritin ilmata sitä kaikin tavoin, mutta mikään ei tehonnut. Ei tullut suihkuiltakaan mitään, vaikka kuinka starttasi. Imin letkusta polttoainetta pumpulle asti ja uusi yritys joka ei sekään auttanut. Pumpussa oleva magneetti venttiilikin kuulostaa naksahtavan, eli senkin pitäisi toimia. Olisiko kellään kokemuksia tai idolsseja miten tuon sais käyntiin?

Rekisteröimätön 24.11.2008 16:52

Varmaankin siirtopumppu on entinen.

mikkoimp 24.11.2008 19:49

hinaamalla..

Rekisteröimätön 24.11.2008 20:11

On kokeiltu hinaustakin pitkän matkan, eikä auttanut sekkään.

tjl 24.11.2008 20:19

velipojalla oli aikanaan sama ongelma diesel corsassa. ei tösin hyytynyt, mutta suodattimen vaihdon jälkeen ei enää käyntiin sitten millään. ei auttanu suutinputkien löysäys eikä mikään.
lopulta alkuperänen suodatin opelilta ja heti lähti käyntiin.

eli kokeile eri suodattimella.

petrool 24.11.2008 20:26

kaverilla oli kans suodattimen vaihdon jälkeen ongelmia ei toiminu kun tyhjäkäynnillä,suodattimen vaihto ja taas toimi,olivat antaneet varaosilla väärän suotimen.

sjeeppi 25.11.2008 07:25

heh pitää hommata toisen merkkinen "siirtopumppu" jos auto ei jaksa nostaa.... vähän OT

NymiS 25.11.2008 07:41

Olisko mahdollisesti vettä polttoaineen seassa ja vetäis jäähän?

Nitsi 25.11.2008 11:06

On kanssa kokemuksia noista viallisista suodattimista, eli mäkin ekaks koittaisin uutta suodattimen vaihtoa.

Rekisteröimätön 25.11.2008 17:18

Pitääpä kokeilla. Kävi itselläkin mielessä ja vertailinki sitä jo vanhaan. Uudessa oli ainakin reikiä enemmän suodattimen päällä, mutta en ole varma oliko ne samalla etäisyydellä suodattimen keskeltä.


Sivu luotu: 12:19 (GMT +2).