![]() |
Kumman ostan vm 89 td pajeron vai 90 terranon v6?
Ajo tulee olemaan välillä metsässä ja tie ajoa etupäässä. Eli kiinnostaa onko terranossa automaattilukot vai? Pajerossahan on automaattilukot, terrano kiinnostaa tällä hetkellä enemmän eli jos on kertoa jotain vielä autosta niin hyvä. Olen lukenut kaikki mitä haulla löytyy.
|
Mitä tuosta Tertusta osaisi sanoa...
Etupäässä ei ole lukkoa eli molemmat pyörät vetelee kuin talon isäntä ja takana on kitkalukko. Jossain topicissa oli juttua, että ulkomailta tuoduissa ei ole takana välttämäti lukkoa, tiedä häntä? Omalla (1992) Tertulla ajeltu n. 260tkm. käy ja kukkuu. Palvelee käyttötarkoituksessa eli matka-ajelut ja metsästysreissut. Tuolla vakioalustalla ei ole mikään metsäkoneuravehje, mutta ei ole niin huonoa "metsäautotietä" tullut, jota ei olisi päässyt. Tekniikan ollessa kunnossa kulutus on kohtuullinen.. Matka-ajossa päästy n. 9,5l/100 kaheksaa kymppiä kuruutellessa. |
Osta pajero, voimaa on ja helposti lisää, saa menee maastossa hyvin
|
Siskolla ois tommonen kaupan jos kiinostaa... Veikkaan et luopuu siit sopu hintaan...
http://www.nettiauto.com/2209217 T: Eetza |
osta nissani jos haluut ajella ja pajero jos haluut korjailla.. :D
|
Nisse ollu aika huoleton
Mulla on Pathfinder/Terrano 1 vm. 87 ja nyt 40 tkm takana kahden vuoden aikana. Ei oo kysellyt mitään korjuuta sen jälkeen kun laitettiin ed. omistajalta jääneet jutut kuntoon. Takapenkin jalkatilojen kohdalta ruostuu melko nopeesti sekä syylärin kannakkeet on usein happamia. Omassa ei nekään vielä vaikka 22 vuotta vanha kottero. Rivinelonen on tehoton (101-106 hp) mutta idioottivarma kone, kutoseen saa paukkuakin melko helposti lastuilla ja pikkumuutoksilla. Oliskohan "Polunlöytäjän" vehkeessä 220 hp jos en ihan väärin muista. Voimansiirto ei oo raskaampaan maastokäyttöön tarkoitettu, mutta auto hyvä yhdistelmä tieominaisuuksia ja etenemiskykyä pitkälle siitä mihin vajaavetoisten maavara ja eteneminen loppuvat. Toki Mitsussa sama juttu, nekin on huippuhyviä ajettavia. Kitkalukkoa löytyy Nissaniin eteenkin muutamalta toimittajalta, arbin paineilmaversiota on vain taakse. WD21 osia löytyy hyvin, jenkeissä osaa onkin sitten pilvin pimein kun on suosittu lava-auto siellä. Merkkinä ehkä aliarvostettu, voi löytää hyvän pelin edukkaasti. Saksassa ne ei maksa juuri mitään.
|
Lainaus:
|
Pajeroon löytyy "käytettyjä" osia enemmän kuin terranoon.
|
Kyl pajeroo menee samat paikat ku LJ jos on lukot ja oikeet renkaat...
|
Jos terrano automaatilla ni hankalaa ja kallista löytää laatikkoa, jos sattuu hajoamaan.
|
Sivu luotu: 19:46 (GMT +2). |