![]() |
Virkistystoimintaa duuniporukalle - ehdotuksia?
Vuosi lähenee loppuaan ja duuniporukan virkistysreissu on vielä tekemättä. Mitäs muut on tehneet, heittäkää ideoita vapaasti. Perinteine hohtokeilailu, karting ja paint ball sota on jo ehdotettu mutta tällä hetkellä voittavana ideana olisi rataräppäily cross cart autoilla.
|
Täällä samanlaista kyselty, olis kuulemma mun vuoro kehittää idea....
Pitäs roudata se remmi johki suunnistuskisoihin niin eivät enää ikuna kitisis mistää tykypäivästä :P porukka tiimeihin ja kourallinen maastureita pihaan. Toisaalta joku safari olis todella hyväkin vaihtoehto, mutta pitää lähteä aika kauas. (safari firmat vielä harvassa ? ) |
Me käydään aina jollain puliristeilyllä "virkistäytymässä":D
|
Yks porukka oli käyny 8-ratasella Scalextric radalla ajelemassa. Se oli kai ollu ihan nastaa ja vissiin kelvannu kaksjalkasillekin :)
|
Mönkkärisafari tai isolla porukalla olympialaiset vähän oudommilla lajeilla sekä doupingilla+saunalla.
|
Riippuu toki työporukan koosta ja mies/nais-valtaisuudesta,
mutta jos lähipaikkakunnilta löytyy mönkijä- tai moottorikelkkasafareita järjestävä yritys niin semmoinen 2-3h ajelu, sauna&syönti päälle ja loppuilta juopottelua työporukalla. Sitten aamuyöstä ravintolaan ja lisää kaasua koneeseen, taksilla nakkikiskan kautta kotio ja seuraavalle päivälle pekkanen. |
Oho...Kokku iski tauluun minuutilleen samaan aikaan saman ehdotuksen :)
Niin ja itse itseäni tarkentaen - eipä taida olla lunta kelkkailuun ennen vuoden vaihdetta. |
kosken laskua kumi- tahi kirkkoveneellä, on aikas hyvää porukka hengen nostatus tekemistä! tietysti alkaa kohta olemaan melko viileää tuo vesi monessakin paikassa..
|
ravintolaillallinen ja viinan juonti kuuluu tietenkin asiaan, mutta päiväksi siis jotain actionia. Mönkkärisafari voisi olla yks hyvä vaihtoehto! Itsellä tuli mieleen vesiskootterisafari mutta se olis kyllä pitäny tehdä jo kesällä. Koskimelontakin on tosi hyvä idea mutta kyllä sillon kesä pitäis olla... Toinen tiimi mein työpaikalta on menossa maastoajelulle lantikoilla mutta itse en ole niinkään innostunut tästä kun CUPin päätöskisastakin on vasta kuukausi :) Tosin ehkä sillä pilaan sitten muitten ilon jotka eivät ole maastoajelua päässeet kokeilemaan....
|
Mönkkärisafari ja kiljukännit?:D
|
olisko autokilpailu radalla, asfaltilla jossain tai soralla esim http://www.kotinet.com/matikaisen.lomaparatiisi/
|
Me käytiin duuniporulla kesällä kepittelemässä bemareilla radalla. Ihan hemmetin hienoo touhuu. http://www.almgren.fi/
Tuo carting ja keilaus on aika perussettiä. |
www.profantasysafari.com
ei mitään hc offia ja sopparin mukaan vähän kaikkee aktiviteettia. |
Jotain aktiviteettia alkuillasta ja lopux syömää Rymy Eetuun... mikäli on pääkaupunkiseudun lähettyvillä....
Muutamat perustelut miksi se on kokemisen arvoinen paikka: - ruokapöydässä laulaminen on sallittua ja jopa suotavaa (ja mielellään Saksalaisia juomalauluja) - Pöydillä ei saa tanssia (ennen klo 20.00) - Pöytiin tarjoilu (Tietysti ovat (neidit) pukeutuneet saksalaiseen olut festivaali tapaan) - Skoolaa aina (mieluiten seisten) kun kuulet tunnuskappaleen: “Ein Prosit!" - Paljon muitakin hyviä juomalauluja illan aikana : "Jos eukkosi kieltää sua juomasta, niin juo, niin juo. Ja kieltää sua viinoja tuomasta, niin tuo, niin tuo." - Opastusta kuinka saksalaisessa ravintelissa toimitaan: "Haluaisitteko lähteä kanssani ulos huomen illalla – wurden Sie morgen abend mit mir ausgehen?" Eli kokemuksena hieno ja tosi hauska .... muistaakseni :) |
Rymy-Eetu on kyllä hyvä paikka, muutaman kerran on tullu käytyä. Mut ei siellä aivan saksalaiseen Bier Keller meininkiin pääse, nimimerkillä "pari viikkoa sitten Oktoberfesteiltä kotiutunut" ;)
|
Jyväskylän seudulla kisaamaan pikkuveikan avulla: http://www.kemat.fi
Käsken antamaan offipalstalaisille alennusta... |
Ratsastamaan mun valkealla uljaalla hepalla! Ois taas yks valttikortti jannuilla vähemmän I have Never Ever-pelissä..
(mikäli ei sillä vkolla ole pahemmin satanut,niin se saattaa vielä ollakin valkea..) |
teemabileet sillanalusmiesteemalla. Esim pitkänsillan alle ottamaan porukalla pussikaljaa, elämöintiä ja metakointia kylillä ja putkan kautta kotia.
|
Curlinkia. On muuten lystiä hommaa ja hiki irtoaa. Kokeilematta ei kannata kommentoida tästä mitään.
|
Mä järkkäsin duuniporukalle pikku setin tänne: www.mil-safarit.com
|
Lainaus:
Oisko ollu vuonna 2004 ku viikon vietin Mamman kanss tuoll.Oli offipelii,jokista,oli näytill traktor pulling masinaa. Olihan siell hiton hyvät samoilureitit ja ISONA PLUSSANA Todella mukavat omistajat. |
Ei ihan pääkaupunkiseudulla,mutta suosittelen Pirkanmaan/Keskisuomen porukoille:
http://www.seitsemisenportti.net/ Löytyy myös offroadia talon kalustolla.Itse on järkätty alueella muutama safari ja majoitustilat/saunat on hyviä hinta/laatusuhteeltaan. |
Jos Varsinais-Suomessa päin liikkutte niin tervetuloa, offin lisäksi sumoilua ja jousiammuntaa kaari ja taljajousella.
Palstalaisille tietysti alennusta=) |
Jos nyt ei välttämättä tarvii offia olla niin yksi hyvä päivän viettotapa olis airsoft tai paintball sota. yleensä vaatii hieman isomman porukan mutta harvoin kuulee että olis tylsää ollu. http://www.ryynanen.fi/index.php?pinc=2 tuolta löytyy lisää tietoa ja paikkahan on loviisassa.
|
Lainaus:
|
Sivu luotu: 11:16 (GMT +2). |