Offipalsta.COM

Offipalsta.COM (https://forums.offipalsta.com/index.php)
-   Chit-Chat (https://forums.offipalsta.com/forumdisplay.php?f=172)
-   -   Virkistystoimintaa duuniporukalle - ehdotuksia? (https://forums.offipalsta.com/showthread.php?t=51411)

Kruuse 08.10.2008 18:54

Virkistystoimintaa duuniporukalle - ehdotuksia?
 
Vuosi lähenee loppuaan ja duuniporukan virkistysreissu on vielä tekemättä. Mitäs muut on tehneet, heittäkää ideoita vapaasti. Perinteine hohtokeilailu, karting ja paint ball sota on jo ehdotettu mutta tällä hetkellä voittavana ideana olisi rataräppäily cross cart autoilla.

T€€MU 08.10.2008 19:06

Täällä samanlaista kyselty, olis kuulemma mun vuoro kehittää idea....
Pitäs roudata se remmi johki suunnistuskisoihin niin eivät enää ikuna kitisis mistää
tykypäivästä :P porukka tiimeihin ja kourallinen maastureita pihaan.
Toisaalta joku safari olis todella hyväkin vaihtoehto, mutta pitää lähteä aika kauas.
(safari firmat vielä harvassa ? )

Palex 08.10.2008 19:18

Me käydään aina jollain puliristeilyllä "virkistäytymässä":D

Niko 08.10.2008 19:29

Yks porukka oli käyny 8-ratasella Scalextric radalla ajelemassa. Se oli kai ollu ihan nastaa ja vissiin kelvannu kaksjalkasillekin :)

Kokku 08.10.2008 20:11

Mönkkärisafari tai isolla porukalla olympialaiset vähän oudommilla lajeilla sekä doupingilla+saunalla.

heimali 08.10.2008 20:11

Riippuu toki työporukan koosta ja mies/nais-valtaisuudesta,
mutta jos lähipaikkakunnilta löytyy mönkijä- tai moottorikelkkasafareita järjestävä
yritys niin semmoinen 2-3h ajelu, sauna&syönti päälle ja loppuilta juopottelua
työporukalla. Sitten aamuyöstä ravintolaan ja lisää kaasua koneeseen, taksilla
nakkikiskan kautta kotio ja seuraavalle päivälle pekkanen.

heimali 08.10.2008 20:14

Oho...Kokku iski tauluun minuutilleen samaan aikaan saman ehdotuksen :)
Niin ja itse itseäni tarkentaen - eipä taida olla lunta kelkkailuun ennen vuoden
vaihdetta.

mauno 08.10.2008 20:18

kosken laskua kumi- tahi kirkkoveneellä, on aikas hyvää porukka hengen nostatus tekemistä! tietysti alkaa kohta olemaan melko viileää tuo vesi monessakin paikassa..

Kruuse 08.10.2008 21:24

ravintolaillallinen ja viinan juonti kuuluu tietenkin asiaan, mutta päiväksi siis jotain actionia. Mönkkärisafari voisi olla yks hyvä vaihtoehto! Itsellä tuli mieleen vesiskootterisafari mutta se olis kyllä pitäny tehdä jo kesällä. Koskimelontakin on tosi hyvä idea mutta kyllä sillon kesä pitäis olla... Toinen tiimi mein työpaikalta on menossa maastoajelulle lantikoilla mutta itse en ole niinkään innostunut tästä kun CUPin päätöskisastakin on vasta kuukausi :) Tosin ehkä sillä pilaan sitten muitten ilon jotka eivät ole maastoajelua päässeet kokeilemaan....

Repro 08.10.2008 22:25

Mönkkärisafari ja kiljukännit?:D

oska80 08.10.2008 22:56

olisko autokilpailu radalla, asfaltilla jossain tai soralla esim http://www.kotinet.com/matikaisen.lomaparatiisi/

Nerd-O 09.10.2008 09:14

Me käytiin duuniporulla kesällä kepittelemässä bemareilla radalla. Ihan hemmetin hienoo touhuu. http://www.almgren.fi/

Tuo carting ja keilaus on aika perussettiä.

Käyttäjä 09.10.2008 09:21

www.profantasysafari.com
ei mitään hc offia ja sopparin mukaan vähän kaikkee aktiviteettia.

Eetza 09.10.2008 17:18

Jotain aktiviteettia alkuillasta ja lopux syömää Rymy Eetuun... mikäli on pääkaupunkiseudun lähettyvillä....

Muutamat perustelut miksi se on kokemisen arvoinen paikka:
- ruokapöydässä laulaminen on sallittua ja jopa suotavaa (ja mielellään Saksalaisia juomalauluja)
- Pöydillä ei saa tanssia (ennen klo 20.00)
- Pöytiin tarjoilu (Tietysti ovat (neidit) pukeutuneet saksalaiseen olut festivaali tapaan)
- Skoolaa aina (mieluiten seisten) kun kuulet tunnuskappaleen: “Ein Prosit!"
- Paljon muitakin hyviä juomalauluja illan aikana :
"Jos eukkosi kieltää sua juomasta,
niin juo, niin juo.
Ja kieltää sua viinoja tuomasta,
niin tuo, niin tuo."
- Opastusta kuinka saksalaisessa ravintelissa toimitaan:
"Haluaisitteko lähteä kanssani ulos huomen illalla –
wurden Sie morgen abend mit mir ausgehen?"

Eli kokemuksena hieno ja tosi hauska .... muistaakseni :)

Kruuse 09.10.2008 18:57

Rymy-Eetu on kyllä hyvä paikka, muutaman kerran on tullu käytyä. Mut ei siellä aivan saksalaiseen Bier Keller meininkiin pääse, nimimerkillä "pari viikkoa sitten Oktoberfesteiltä kotiutunut" ;)

kuppe 09.10.2008 19:28

Jyväskylän seudulla kisaamaan pikkuveikan avulla: http://www.kemat.fi
Käsken antamaan offipalstalaisille alennusta...

Bänkster 09.10.2008 19:55

Ratsastamaan mun valkealla uljaalla hepalla! Ois taas yks valttikortti jannuilla vähemmän I have Never Ever-pelissä..

(mikäli ei sillä vkolla ole pahemmin satanut,niin se saattaa vielä ollakin valkea..)

Rekisteröimätön 10.10.2008 14:20

teemabileet sillanalusmiesteemalla. Esim pitkänsillan alle ottamaan porukalla pussikaljaa, elämöintiä ja metakointia kylillä ja putkan kautta kotia.

farmari 10.10.2008 16:33

Curlinkia. On muuten lystiä hommaa ja hiki irtoaa. Kokeilematta ei kannata kommentoida tästä mitään.

MK 10.10.2008 21:15

Mä järkkäsin duuniporukalle pikku setin tänne: www.mil-safarit.com

vepele 10.10.2008 21:24

Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja oska80 (Viesti 495014)
olisko autokilpailu radalla, asfaltilla jossain tai soralla esim http://www.kotinet.com/matikaisen.lomaparatiisi/

On muutes HITIN hyvä paikka tuo Paratiisi.
Oisko ollu vuonna 2004 ku viikon vietin Mamman kanss tuoll.Oli offipelii,jokista,oli näytill traktor pulling masinaa.
Olihan siell hiton hyvät samoilureitit ja ISONA PLUSSANA Todella mukavat omistajat.

Racingrabbit 10.10.2008 21:39

Ei ihan pääkaupunkiseudulla,mutta suosittelen Pirkanmaan/Keskisuomen porukoille:

http://www.seitsemisenportti.net/

Löytyy myös offroadia talon kalustolla.Itse on järkätty alueella muutama safari ja majoitustilat/saunat on hyviä hinta/laatusuhteeltaan.

Marcus78 11.10.2008 06:45

Jos Varsinais-Suomessa päin liikkutte niin tervetuloa, offin lisäksi sumoilua ja jousiammuntaa kaari ja taljajousella.
Palstalaisille tietysti alennusta=)

OnOffiPajero 11.10.2008 09:45

Jos nyt ei välttämättä tarvii offia olla niin yksi hyvä päivän viettotapa olis airsoft tai paintball sota. yleensä vaatii hieman isomman porukan mutta harvoin kuulee että olis tylsää ollu. http://www.ryynanen.fi/index.php?pinc=2 tuolta löytyy lisää tietoa ja paikkahan on loviisassa.

Kruuse 11.10.2008 18:57

Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja MK (Viesti 495557)
Mä järkkäsin duuniporukalle pikku setin tänne: www.mil-safarit.com

Damn, tämä vaikuttaa melko hyvälle jo. Pitääkin tutustua tarkemmin. Duunipaikka kun on Hyvinkäällä niin tämä olis melkein matkan varrella Helsinkiin, sinne kun olisi tarkoitus siirtyä sitten iltaa viettämään.


Sivu luotu: 11:16 (GMT +2).