Offipalsta.COM

Offipalsta.COM (https://forums.offipalsta.com/index.php)
-   Tekniikka & Jutustelu (https://forums.offipalsta.com/forumdisplay.php?f=150)
-   -   Patrollin pakosarjasta (https://forums.offipalsta.com/showthread.php?t=51260)

landruiseri 04.10.2008 20:30

Patrollin pakosarjasta
 
En tiedä onko oikea aihepiiri laittaa tänne tätä mut laitetaan joka tapauksessa. Olisiko kellään kiinnostusta tehdä turbopakosarja tai edes pelkkä pakosarjan laippa joka kävis patrollin vapari koneen imusarjan kanssa paikalleen? voi tarjoutua täällä tai privaatisti. kohtuu korvaus tiedossa :D niin ja kyseessä siis 3.3 motti

patroltd 04.10.2008 21:45

Tee vaparin pakosarjaan sovite turbolle, on helpompi tehdä, ja varmasti virtaa paremmin kuin orkkis turbon sarja

landruiseri 04.10.2008 22:00

kellään kuvia pistää toteutetuista sovelluksista? :D

Malaa 05.10.2008 09:22

Mulla on profiilissa projekteissa yks huono kuva tekemästäni pakosarjasta. Leikkasin siitä vaparin sarjasta ne kannen puoleiset laipat irti vein jyrsijälle ja käskin tekee saman moiset paksusta raudasta. Laipanpalat kantee kii ja käyriä sovitteleen niihin ja yhysputkeen.

landruiseri 05.10.2008 10:50

jees, kaipa se on ruettava tekemään itte kun ei kukaan tarjoudu tekemään valmista. noh jospa sitä kerkeis jossain välissä. olis varmaan kohta ylimääräsenä turbon pumppu + imu ja pakosarjat jos jollain tarvista.

miten olette muuten toteuttanu öljyn kierron turbolle näissä vapari turbotuksissa?

patroltd 05.10.2008 11:19

Mikäs pumppu sulle tulee jos myyt turbon pumpun?

landruiseri 05.10.2008 11:47

ihan vakiopumpulla kasataan tuo.

bluevan 05.10.2008 11:58

Omaan meinasin ottaa paineen öljykellolta T-haaralla ja paluun liittää T-haaralla
alipainepumpun paluuletkuun.

landruiseri 05.10.2008 16:07

jees, näin itsekkin suunnittelin. riittäneekö tuo alipainepumpun paluun kapasiteetti myös turbolle?

Pörö 05.10.2008 16:47

Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja bluevan (Viesti 493709)
Omaan meinasin ottaa paineen öljykellolta T-haaralla ja paluun liittää T-haaralla
alipainepumpun paluuletkuun.

Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja pazi86 (Viesti 493760)
jees, näin itsekkin suunnittelin. riittäneekö tuo alipainepumpun paluun kapasiteetti myös turbolle?

Tarkkaan kun katsoo lohkoa niin siellä on öljykanavassa tulppia josta saa ö-paineen ahtimelle(menee samalla painaputkella kun orkkis turbossa), paluu sitten alipainepumpun paluulinjaan.

bluevan 05.10.2008 16:53

Onkos lohkossa tulpat kierteillä?
Eräs ahtimia työkseen asennellut tuttu kurkkas tänään
konehuoneeseen ja sanoi tuon alipainepumpun paluun riittävän myös ahtimen paluulle.

Pörö 05.10.2008 17:18

Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja bluevan (Viesti 493775)
Onkos lohkossa tulpat kierteillä?
Eräs ahtimia työkseen asennellut tuttu kurkkas tänään
konehuoneeseen ja sanoi tuon alipainepumpun paluun riittävän myös ahtimen paluulle.

1/8" tuuman kierre muistaakseni, kuusiokolokanta kuitenkin.

Jeep-Rice 05.10.2008 20:21

Mulla ei ainakaan riittänyt toi alipaine pumpun paluu sekä pumpulle että turbolle. Ahdin sylki hieman öljyä sekä pako että kompura puolelle ja tämä loppui kun muutin paluun öljypohjaan. Siinä alkuperäisessä letkunkarassa ei ollu kuin muistaakseni 10mm reikä.

Ei ollu Kyl paha homma tehdä öljypohjaan reikää tolle paluuputkelle.
Ite tein reijän irroittamatta öljypohjaa eikä hommaan mennyt ku ehkä tunti. Löin piste puikolla alkureijän ja sopivilla tuurnilla vääntelin reikää isommaksi ni ei menny poraus mujut sitään.
Taivutin paluu putken 15mm ulkohalkaisiaisesta putkesta siten että ölljy valuu kokomatkalta alamäkeen. Öljyn tuloputken taivutin 8mm teräsputkesta ja päihin tuli 1/8 helmiliitos nipat joita käytetään mm. safematicin voitelujärjestelmissä.

Pakosarjan jatkeeksi tein u:n mallisen putken ja ahtineksi tuli switzerin s2 jostain valmetista. Moottori oli siis alunperin turboton sd33.

mikkoimp 05.10.2008 21:46

eipä ole muuten vanhemmissa lohkoissa noita ylimääräisiä tulpattuja reikiä...
alipainenpumpulta haaroitin öljyn turbolle ja sen paluuseen myös paluun haaroitin, porasin sen nipan isommaksi niin hyvin tuntuu molempien öljyt siitä mahtuvan..
pienessä pöhnässä oli päivän homma kokonaisuudessaan ensin vanhat pois pumppu mukaan lukien ja uudet paikalle ja pakoputken muokkaus..

Vilkutin 06.10.2008 05:02

kyllä son parasta laittaa ihan oma paluu tuolle turbon paluu öljylle, mahdollisimman ylös öljypohjan yläreunaan.

landruiseri 07.10.2008 13:42

jees. onkos kukaan tehnyt sitä öljynpaluulle reikee öljypohja paikallaan? onnistuuko mitenkään?

Pörö 07.10.2008 20:04

Tuota noin Jeep-rice tuossa ylempänä tuon öljypaluujutskan kertoi. Että näin

Jeep-Rice 07.10.2008 20:24

Joo noinhan tuo tuli mulla tehtyä ja on pelannut mutta en ota vastuuta jos joku sohaisee jotain rikki samalla. Alku reikää sai piestä oikeen urakalla.

En kyl tiedä millainen homma tuo patrollissa on. Ittellä tuo patrollin kone vähän helpommassa paikassa ja ei ollut edes sisälokasuojaa edessä sillon.

Repro 07.10.2008 20:46

Tämmösen käyrän tein joskus "kokeilu mielessä"
http://static.petrisimolin.com/galle...a%20valmis.jpg
Turbo tuli kyllä ylös mutta onhan siinä hivenen tota ylimääräistä matkaa pakokaasuilla kuljettavana.:rolleyes:
http://static.petrisimolin.com/galle...paikallaan.jpg
Öljylähtö T-haaralla lohkon kupeesta, letku menee alipainepumpulle
http://static.petrisimolin.com/galle...-oljylahto.jpg
Öljynpaluu tuli samalla taktiikalla alipainepumpun paluuletkun kanssa
http://static.petrisimolin.com/galle...oljypaluu1.jpg
Melkonen sätös se kylllä oli kun jälkeenpäin miettii, mutta toimi sen ajan mitä itsellä oli, Tapsalla tais hajota öljyn menoputki jo ostoreissulla.

bluevan 07.10.2008 21:06

Repro<- Milläs tiivistit pakosarjan ja tuon käyrän liitoksen. Vai käytitkö alkuperäistä käyrää?
Juurikin samalla periaatteella teen omaani ahtimen kiinnityksen.

bluevan 15.10.2008 18:11

Juolahti mieleen eri variaatioita tuumaillessa jotta.
Onkos kukaan kokeillu miten toimii jos siirtää vaparin turbotuksessa tuon kaasuläpän
ahtimen imupuolelle? Jaa miksikö.No kun syöttöpumppua ohjataan tuolla "ilmanpaine"-erolla niin ei tarttis ahtopaineilla sitä kalvoa kiusata.

mikkoimp 15.10.2008 18:29

imaisee öljyt imupuolelle turbon läpi ja on päittäislaakerointi aika kovilla...


Sivu luotu: 10:25 (GMT +2).