![]() |
Vinssi Samuraihin
Riittäisikö http://www.meronet.com/catalog/produ...roducts_id=483 vinssi kevyeen maastokäyttöön? Eikös x2 omapaino vinssillä vedä nyrkisäännön mukaan akseleita myöten kiinni olevan pelin takaisin tien päälle?
Onko kenelläkään käytössä alkuperäinen Suzuki Samurain vinssi vai ovatko sähkövinssit korvanneet orginaalit? |
En kyllä noin pieneen luottaisi jos oikeesti meinaat että vetäisi pois akseleita myöten jumissa olevan auton.
Muutama sata lisää ja saa jo "oikean" vinssin. |
Lainaus:
Samurain orkkisvinssejä tuskin kellään on, kun ei sellaista ole edes olemassa... |
Lainaus:
|
Pistä tuohon reilu satku lisää ja hae motonetistä 3600kg vinssi.
|
|
Lainaus:
|
Lainaus:
Miten olis hydraulipumppu ulosottoon ja sitten vaikka hydraulivinssiä pyörittämään? Hinnaltaan tuossa ei ole tietenkään mitään järkeä, jos noita hydraulivehkeitä ei saa puoli-ilmaiseksi. Eli taidan tyytyä sähkövinssiin ;) |
Eikös x2 omapaino vinssillä vedä nyrkisäännön mukaan akseleita myöten kiinni olevan pelin takaisin tien päälle?
------------------------------------------------------------------------- ...en kyllä luottais tuohon laskelmaan, ehkä 3x tai 4x olis varmempi |
3x riittää ihan hyvin ja jossei riitä nii pylpyrää väliin tiukimmissa paikoissa (säästää vinssiäkin aikalailla)... Itellä Hiluxissa 12000lbs kiinanvinssi ja hyvin jaksaapi vetää... Esim Offivarusteesta saa Torinin 8000lbs vinssin muistaakseni 445e ja on toiminut mulla Hiluxissa, kaverilla Pajerossa ja toisella kaverilla suikassa vallan kivasti.. EI huonoa sanottavaa, paitti on vaan aika hidas... Mut hyvin se on pitkän pajeronkin painosta autoa jaksanut vedellä :)
|
Sivu luotu: 12:47 (GMT +2). |