Offipalsta.COM

Offipalsta.COM (https://forums.offipalsta.com/index.php)
-   Tekniikka & Jutustelu (https://forums.offipalsta.com/forumdisplay.php?f=150)
-   -   HJ:n starttausongelma! (https://forums.offipalsta.com/showthread.php?t=48841)

julibuli 14.07.2008 12:59

HJ:n starttausongelma!
 
Aluksi hj:tä käynnistäessä kone ei yrittänyt käynnistyä vaan startti kahisi. Aivan kuin olisi lyönyt jotenkin yli tai sitten pelkkä solenoidi pyöriny. Kun sitten starttaili max. viisi kertaa niin startti pelasi oikein ja auto lähti saman tien käyntiin. Nyt avainta kääntäessä virta tulee startille asti muttei tapahdu mitään. Olisko solenoidi hajonnut? Hehkujen napsahdukset kuuluu mutta startin puoli on mykkä.

A-P 15.07.2008 10:01

Ohjaava jännite solenoidille?

Mikki 15.07.2008 10:08

Startti
 
Rikkivikaa on...
Kato tuleeko heräte (ohut johto) startatessa. Jos tulee niin mittari kiinni solenoidi-startti (sisään menevä johto) solkkarin päähän ja tuleeko solkun läpi jännite. (HUOM!!! Toyotassa sitten korattavissa oleva solkkari, johon saa uudet kytkentäsillat!!!!)

Jos tulee tavaraa, niin sitten johto poikki tai hiilet lopussa... Ja huolto edessä!!!:D:D:D

julibuli 16.07.2008 11:11

Noh tänään ois tulossa jo uus startti ni kokeillaanpas sillä. Jos vika löytyy sieltä niin pistetään vanha startti huoltoon ja itelle varaosaksi. Onkos muuten muilla kokemuksia ton hojon startin kanssa. Itellä ei ainakaan tunnu vettä kestävän.

Mikki 17.07.2008 18:16

Kyllä sen vedet pitää kestää, ei IHAN kuivimmassa paikassa majaile... Onko kytkinkoppa tiivis, jottei vesi "tulvi" sitäkautta sisään????:rolleyes::rolleyes::rolleyes:
Sieltä ainakin menee suoraan ankkurille pilaa kollektorien pinnat --> saa kyllä putsattua (ja voideltua samalla liukulaakerit!), mutta maksaa vaivaan :D


Sivu luotu: 16:33 (GMT +2).