Offipalsta.COM

Offipalsta.COM (https://forums.offipalsta.com/index.php)
-   Tekniikka & Jutustelu (https://forums.offipalsta.com/forumdisplay.php?f=150)
-   -   Lantikasta haaveileva (https://forums.offipalsta.com/showthread.php?t=4872)

04.08.2004 06:52

Lantikasta haaveileva
 
Oliskos kellään tietoa paljonko series 3 lantikka bensakoneella kuluttaa ja saako korvauskaasuttimella pudotettua kulutusta. Olis suunnitelmissa ostaa kiisseli ja muuttaa bensaksi.
t:jeppe

Note! This message was posted anonymously!

Shuttle 04.08.2004 09:31

Series3 lantikka korvauskaasarilla noin 15ltr/100km, ajosta riippumatta.

Land Rover Series 2A, 1965. SWB station wagon.

lantikka 04.08.2004 20:24

Moikka tossa ois tarjolla v8 110 85 9 rek. tai sitten kiisseli 109 re 2+3 tai sitten 109 bensa. jos kiinnostaa ota yhteyttä?

Sami


04.08.2004 21:21

vanhan bensalantikan suurin mysteeri on se, et siihen saa tungettua hitosti bensaa ja vastaavasti siitä saa kiskottua uskomattoman vähän voimaa ulos.
muuta se sitten v8 bensaks suoraan.

Antti

Note! This message was posted anonymously!

jansku 05.08.2004 18:00

Milläs sen saa suoraan dieselistä muutoskatsastaa/ rekisteröityä V8 bensiiniksi? käykö se kasin kone suoraa lantin alkuperäiseen laatikkoon vai tarviiko olla rangen? t:janne

Paljon on vähän vai toisinpäin?

pee 08.08.2004 21:59

Pari kokemusperäistä vastausta:
- V8 lanttu hörsii 14 - 16 litraa 5 vaihteisena normaaliajossa - maastossa kaiken
- on vähän puuhaa jos meinaat saada serieksen helposti V8 leimalle, suos etsimään hyvän alkup ko koneella
- jos kuitenkin lähdet koneen vaihtoon niin mulla on tossa työn alla 74 mallinen 109 johon sujahti ranken kone+lodju+ohjteh jne... ja nyt ei lopu puuhat ku kaikki on eripäin ja väärällä puolella tai ei ylety tai mahdu tai riitä yms kivaa - leimaa en uskalla edes vielä ajatella

Tosiasiahan kuitenkin on että orkkis V8 landyt (itellä defe) on tehty isolle bensakoneelle ja kaikki on pohdittu sitä ajatellen, lodju, jousitus, syylari, ym ym.

-pekko-

ei se satu...

lantikka 09.08.2004 09:34

Joo sama suositus, pidä hommat orginaalina nii ne sitten kestää metsässä, ite vaihoin kaksi ? dieseliä ja sitten kolmannen laitoin orkkis lantikan on kestäny. Bensa lantin saa kulkemaan oikein hyvin kun vähän fiksaa (kantta, nokkaakselia, ja vaihtaa kaasarin niin kyllä kulkee, muttei ihan vähällä bensalla.





Sivu luotu: 12:59 (GMT +2).