Offipalsta.COM

Offipalsta.COM (https://forums.offipalsta.com/index.php)
-   Tekniikka & Jutustelu (https://forums.offipalsta.com/forumdisplay.php?f=150)
-   -   hj:n napojen kääntö.. (https://forums.offipalsta.com/showthread.php?t=48578)

oojiikoo 03.07.2008 18:16

hj:n napojen kääntö..
 
olettekos tarvineet hommaan mitään erikois työkaluja? Että riittääkö rälläkkä ja pari millistä laikkaa ja hitsikone? Kuinkas syvän leikkauksen siihen tarvii tehdä että saa pään kääntymään ja mikä olis paras kohta leikata? haulla ei oikein löytyny kuvia työvaiheista ja tarkempaa selitystä niin sillä kyselen näinkin tarkkaan. Kuvat olis ihan jees jos jollain löytyy työvaiheista.

hemmobj40 03.07.2008 18:55

etsippä se 4x4magazine jossa nalle käänsi bertan akselin

oojiikoo 03.07.2008 18:59

koko ajan etiskelly sitä mutta ei ole vielä löytyny.. muuttanu pari kertaa sen ilmestymisen jälkeen niin voi olla kyseinen lehti hakusessa

Jani E 03.07.2008 19:57

heti tehdas sauman vierestä akselin puolelta ja ihan normaalilla 2mm laikalla ja kattelee välillä niin näkee "railon" koska tulee kääntöpallon ja akseliputken raja vastaan! ne on limittäinsä jonku 3cm ja voi vaatia pientä väkivaltaa ennenkuin kääntyy! itte annoin lekaa ja tuurnaa siihen sahatun railon viereen että pyörähti. ja niitä ei siis leikata irti asti!

Urbancityboy 03.07.2008 20:02

Free-offroad And Feel Free
 
Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja oojiikoo (Viesti 473045)
koko ajan etiskelly sitä mutta ei ole vielä löytyny.. muuttanu pari kertaa sen ilmestymisen jälkeen niin voi olla kyseinen lehti hakusessa

Mitä, etköS muka vielä kuulu kuuden asteen piiriläisiin..? outoa kerrassaan kun olen ymmärtänyt, että kalusto on kohdallaan ja ihan viimoisen päälle ja kaikki loitsut on jo tehtyinä..? noh. auttaa kyllä haluan.

Searchilla löytynee vielä mikjuksen kuvasarja, jos olisi itselläni ollut hj:n akseli taannoin tekeillä niin olisi voinut vain tulostaa tuon ja jättää huoletta aivot narikkaan, mutta bj:n omalla aksilaputkella tuli pari jännää juttua vastaan, kuten mm. 11,5 ja olkatappiasioissa L vs R mm. jne.

Oma vinkki: Lämmitä leikkausviillon jälkeen ulkoputkea laajalti esim. nestekaasutoholla ja tunge kylmällä vedellä kasteltu pesusieni tai jääpalakääre napakehdon sisään ja pidä litteäkärkinen paineilmataltta ja asiaan vihitty pyhä akselinkannattelija hollilla, kaikki sujuu tuolloin kuin punaisella metsäkonevaseliinilla voideltuna!

Gravehill 03.07.2008 20:17

Rautakanki olkalaakereitten reijistä läpi ja käänty moukaroimatta. Akseliputki on 6mm seinämällä.

Urbancityboy 03.07.2008 20:27

toleranssi-ero(ko)?
 
Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja Jollapaku (Viesti 473058)
Rautakanki olkalaakereitten reijistä läpi ja käänty moukaroimatta. Akseliputki on 6mm seinämällä.

ei auttanu BJ:n aksilassa rautakanki. oli kuin paska junttilan tuvan seinässä jos ei olisi päristäny leikolla ja jäähdyttänyt. Sitten pyörähti v*ttuilemati että pääsi mystinen mies vilauttelemaan astemittareitaan.

Samsonite 03.07.2008 21:37

Lievä OT
 
Patrullissa taas käänty helposti kangen kanssa, seinämävahvuus joku 6-7mm.


Sivu luotu: 07:41 (GMT +2).