Offipalsta.COM

Offipalsta.COM (https://forums.offipalsta.com/index.php)
-   Basic (https://forums.offipalsta.com/forumdisplay.php?f=104)
-   -   Miten voin VB:llä lukea tietoa muistista? (https://forums.offipalsta.com/showthread.php?t=44788)

trulez 14.05.2002 11:46

Miten voin VB:llä lukea tietoa muistista?
 
Eli siis tavoite on:

Ohjelma pystyy kahlamaan koko fyysisen muistin läpi/tai jonkun tietyn prosessin käyttämän muistialueen, ja etsimään sieltä haluttua merkkijonoa. Muistiin EI tarvitse pystyä kirjoittamaan mitään, lukeminen riittää.

Etsin aiheesta ratkaisua http://www.codeguru.com :sta melkein tunnin mutta asiasta ei mainittu sanallakaan. Siis nimenomaan VB:llä pitäs pystyä tekemään, avuksi saa käyttää mitä tahansa .dll ja .ocx tai muita palikoita, mitä sitten ikinä tarvitseekaan.

Vastaukset tyyliin "käy kattoon www.jokukoodisivu.net" voi jättää väliin jos et ole varma että vastaus sieltä löytyy. Sekä myös vastaukset "tee se C:llä, tai C++:lla, tai..." koska en tee sitä C:llä enkä muullakaan, vaan VB:llä.

-Kiitos

ps. Lars vois laittaa vaikka VB osion Programming topicin alle, en ainakaan löytänyt tälle sopivaa paikkaa sieltä

pps. kiitos lars että selvensit mihin tämä topic kuuluu


Edited by - trulez on 14/05/2002 15:38:22


Sivu luotu: 01:59 (GMT +2).