Offipalsta.COM

Offipalsta.COM (https://forums.offipalsta.com/index.php)
-   Tekniikka & Jutustelu (https://forums.offipalsta.com/forumdisplay.php?f=150)
-   -   Ovatko levikkeet enään pakolliset? (https://forums.offipalsta.com/showthread.php?t=43634)

julibuli 11.05.2008 18:27

Ovatko levikkeet enään pakolliset?
 
Tämmöstä vain ajattelin kysyä kun napapiirin pohjoispuolella puhutaan, että levikepakko on poistunut. Onko muualla päin kuultu ja TODETTU väite todeksi?


11.05.2008 18:57

ainakin 2 viikkoa sitten piti oulussa olla, siis jos kulutuspinta näkyy...

Note! This message was posted anonymously!

Rotta-Racing 11.05.2008 22:03

Soitto konttorille tai AKEen ni sielt vois saada varmaa tietoa :)

Team Rotta-Racing Espoo

jonetzu 12.05.2008 11:09

Ja kun olet soittanut ja saanut asiaan tiedon AKE:lta, niin kerro se myös meille kaikille täällä palstalla.

Kiitos.

----------------------------------------------------
Se jolla on kuollessaa eniten leluja, VOITTAA!!

khonkonen 12.05.2008 16:27

Niin ja pelkkä puhelimessa saatu vastaus ei riitä. Pyydä mieluummin faxilla tai sähöpostilla se kirjallisena... Nimim. kokemuksella. Tosin ei tässä asiassa, mut AKE kans kuitenkin.

Sitä ei voi ylittää.. Sitä ei voi alittaa... Täytyy mennä läpi!!

jv 12.05.2008 18:31

kyllä kait renkaan kuvion täytyy olla piilossa mut roiskeläpät on taas asia erikseen, niitä ei tarvii maastohenkilö ja maastopakettiautoissa...

tai näin mie oon ainakin ymmärtäny.

___________________

www.pahama.com
___________________

sussukiin lisää vetoja.com

Viipo 12.05.2008 22:22

Mulle sanovat leimalla, et koita virittää ees jotain pientä roiskeläppää muistuttavaa juttua tohon takarenkaalle, ku takaapäin kattotuna näky koko rengas


aslakki 13.05.2008 14:58

miulle mutis että 15 astetta navasta takahelmaan ku ylittyy ni pitäs viritellä läpät,, ja maastopakettiauto on, eli oliko katsuri toope ja tartteeko miun niitä sinne viritellä?


Jeep-Ukko 13.05.2008 15:29

Lainaus:

quote:
miulle mutis että 15 astetta navasta takahelmaan ku ylittyy ni pitäs viritellä läpät,, ja maastopakettiauto on, eli oliko katsuri toope ja tartteeko miun niitä sinne viritellä?
Muistelisin että katsastus mies joskus kehui että:

-maastohenkilö/pakettiautossa täytyy KIINTEÄ lokasuoja ylettyä tuohon 15 astetta navasta mitattuna. Ei tarvitse roiskeläppiä.

-normaali henkilö/paketti autossa, kiinteä 15 asteeta ja sen lisäksi täytyy olla roiske läpät, jotka tulevat akselin keskilinjan alapuolelle.

tai jotain sinne päin

______________________________
http://Jeep-Ukko.kuvablogi.com

baxxter 13.05.2008 21:29

Sellainen muistikuva, että: Roiskesuojan pitää peittää renkaan kulutuspinta kohtisuoraan rengasta katsottuna, sivusta katsottuna sektorilla pystytasosta 30 astetta eteenpäin ja 50 astetta taaksepäin. Kourumaisuutta pitää olla x milliä, kourumaisuus saa pienentyä lähestyttäessä roiskesuojan päitä.
Roiskeläppiä ei tarvitse henkilö- eikä pakettiautossa, riippumatta onko maastomallia.
Eli periaatteessa korotetussa voi joutua laittamaan roiskeläpät, kun lokasuoja ei riitä tarpeeksi pitkälle. Mutta ei se roiskeläppä välttämättä siihen kelpaa. Riippuu vähän miten tuon tulkitsee.

Tieliikennelaki sanoo, ettei ajoneuvo saa aiheuttaa vaaraa. Onko vaarallista jos kiviä lentelee jokasuuntaan? Tai lailliset roiskesuojat, mutta ilman roiskeläppiä kiviä sinkoilee taaksepäin suunnattomia määriä?

-74 Range, 215cid V8
#4x4@ircnet

-MaTTi- 15.05.2008 22:56

Roiskesuojia ei vaadita maastoautossa jos ne oleellisesti hankaloittavat käyttöä. Tämä pykälä ollut jo iät ajat laissa.

Käytännössä tämä tarkoittaa roiskeläppiä, joista voidaan tinkiä jos näyttää että ne eivät kestä mukana.

Mutta säännöt:
Roiskesuojan pitää ulottua 30 astetta pystytasosta renkaan etupuolelle, 30 astetta vaakatasosta ylöspäin takapyörän takana henkilöautoissa/15 cm navan yläpuolelle pakuissa. Reuna kourumainen ja väh. renkaan kuvion levyinen (saa kaventua takapäitä kohden).

Kuorma-autoissa takaläpän korkeus maasta max. 30 cm.

_______________________________________________
Toyota Land Cruiser KJ90

H&K 16.05.2008 07:06

Lainaus:

quote:
Roiskesuojia ei vaadita maastoautossa jos ne oleellisesti hankaloittavat käyttöä.
Lainaus:

quote:
Kuorma-autoissa takaläpän korkeus maasta max. 30 cm.

_______________________________________________
Toyota Land Cruiser KJ90
Tarkennatko Matti sen verran että miten tomitaan maastokuorma-auton kanssa. Tulkitaanko se tässä yhteydessä maastoautoksi vai kuorma-autoksi?


16.05.2008 18:48

Mulla ei ollu hiluksissa roiskeläppiä paikallaan katsastuksessa, niin katsastusmies laittoi otteeseen merkinnän siitä että pitää laittaa kuukauden sisällä läpät paikalleen.

Note! This message was posted anonymously!

PIRSSI 16.05.2008 22:47

2. Muun kuin M1- ja N1-luokan ajoneuvon roiskesuojien tulee ulottua leveydeltään vähintään renkaan tai parirenkaiden yhteenlasketun leveyden suuruisena pyörän akselin kautta kulkevasta pystytasosta vähintään 30° eteenpäin. Roiskesuojan takaosan renkaan tai parirenkaiden yhteenlasketun leveyden suuruinen osuus ei saa päättyä sen vaakasuoran tason yläpuolelle, joka kulkee 100 mm renkaan pyörimisakselin yläpuolella ajoneuvon ollessa kuormittamaton.

3. Roiskesuojan poikkileikkauksen tulee olla siten kourumainen, että kourun syvyys akselin yläpuolelta mitattuna on vähintään 30 mm. Kourumaisuus saa vähetä 1 ja 2 momentissa tarkoitettuja kulmia lähestyttäessä.

4. Roiskesuojan etäisyys akselista ei saa 1 ja 2 momentissa tarkoitettujen kulmien välisellä alueella olla renkaan halkaisijaa suurempi.

5. Erityistä roiskesuojaa ei vaadita, jos ajoneuvon korin tai lavan pohja tai muu päällirakenne tarpeellisin lisälaittein muodostaa tässä pykälässä määriteltyä vastaavan suojan roiskumista vastaan, eikä maastoautossa tai muussa erikoistarkoitukseen valmistetussa ajoneuvossa, jossa roiskesuojien käyttö oleellisesti hankaloittaa ajoneuvon käyttöä.


xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
"Oikastaan tästä, kyllä tuonne puronvarteen pääsee"
Mehän ei onkimaan kävelyllä mennä!

-MaTTi- 16.05.2008 22:47

Lainaus:

quote:
Lainaus:

quote:
Roiskesuojia ei vaadita maastoautossa jos ne oleellisesti hankaloittavat käyttöä.
Lainaus:

quote:
Kuorma-autoissa takaläpän korkeus maasta max. 30 cm.

_______________________________________________
Toyota Land Cruiser KJ90
Tarkennatko Matti sen verran että miten tomitaan maastokuorma-auton kanssa. Tulkitaanko se tässä yhteydessä maastoautoksi vai kuorma-autoksi?


Sama homma.

_______________________________________________
Toyota Land Cruiser KJ90


Sivu luotu: 16:56 (GMT +2).