![]() |
LJ:ssä sähköt sekasi
Tuli asennettua katolle työvalot, jonka jälkeen ongelmat alkoi. Työvalot asensin releen kans näin:
"Etsi johto, johon tulee virtaa parkkivalot päällä, siitä johdosta haaroitat johdon työvalo katkaisimelle, katkaisimelta releen herätevirtaan, toinen herätevirta runkoon. Sitten releen napaan 30 johto akusta, muista SULAKE, ja vielä mahdollisimman lähelle akkua se sulake. Releen navasta 87 johto työvalolle / valoille. " Ennen tuota asennusta kaikki toimi niinkuin piti. Ongelma on se että kun laittaa sulakerasiaan eli sinne mikä on kuskin jalkatilassa sulakkeen paikkaan "vasen takavalo, vasen parkki", niin sulake palaa heti kun laittaa parkit päälle. Purin jo releen herätevirta johon mutta tällä ei ollu vaikutusta. Oon kyllä myös kattonu ettei johdot ota mistään maihin. Niin ja semmonen vielä ettei oikea parkkikaan, mittarivalot, kilven valot toimi vaikka sulake on ehjä. Nämäkin toimi ennen työvalojen asennusta. Jos joku osaisi auttaa niin olisin kiitollinen. |
Lainaus:
Toisekseen, kai ne voi toimia ilman parkkien herätevirtaa ettei tarvi ruveta sotkemaan alkuperäisiä johdotuksia ylimääräisinä liitoksineen. Ei kait mikään laki velvoita että työvalot saa toimia vain jos parkit/ajovalot on päällä? Merkkivalollinen katkaisija pitää kyllä olla. "Suck my dick" -Ron Jeremy Montenegros#10 |
Mutta pitäs kait se rele olla vai?
|
Varmaan kirjoitit jotain väärin: "toinen herätevirta runkoon", runkoonhan ei tunnetusti kannatte kytkeä muutakuin maa.
Note! This message was posted anonymously! |
Rele kannattaa tottakai olla, muttei sille tarvi herätevirtaa valojärjestelmästä ottaa, sen voi ottaa vaikka suoraan akulta niin voi kytkeä työvalot päälle ilman parkkejakin.
Ja jos tosiaan olet laittanut katkaisijan herätteeltä piuhan myös maihin niin aivan varmasti palaa sulakkeet. =) "Suck my dick" -Ron Jeremy Montenegros#10 |
Pistä vaan työvalojen heräte suoraan akulta releelle, niinkun Repro jo sanoikin, auton omia sulakkeita/piuhoja ei kannata noihin sotkea.
-Osta Japsi ja opit Hitsaamaan- |
Joo siis tarkotin tosiaan että maahan toi niin ku olin kytkenytkin. Pitää vaan saada nyt selville että mikä nuissa sähköissa on vikana.
Onko nuiden valojen alk. per rele missä? Myös lj:n kytkentäkaavio vois auttaa. |
oliks nuissa niiin, että valokytkin ohjaakin maadoitusta ... ???
-pee- "Levannon Ve(l)ho" ...ei se satu... <img src=/smiley/coolgleam.gif border=0 align=middle> Pees hevi Gees <img src=/smiley/coolgleam.gif border=0 align=middle> #235 slck ry pähäma ry team UTZ MAN ZAA |
BJ-75:n valojen ohjaus " normaali" , läjästä ei tietoa .Elikkä ohjaus virtoja katkomalla .
Kun taas Suzuki 410:n valojen ohjaus toteutettu maato ohjauksella , lampuilla jatkuva virta > maata pätkimällä ohjaus. Ja mää ainakin pidän omat virta-asennukset erillään auto omista virtahöntsyistä ...Pääsee ainakin valot päällä mettästä pois !!! |
Siis ainut muutos minkä tein oli että otin parkilta herätevirran releelle, ettei tarvi ruveta viisastelemaan. Jos joku osais vastata tuohon että onko nuilla valoilla jotain relettä tai sulaketta muualla kuin tuolla jalkatilan sulakerasiassa.
|
Nonii nyt tuli sen verran mittailtua että parkkien sulakerasian kohtiin ei tule virtaa. Ja irottin tuon parkkien releen, joka oli vissii kyrvähtäny ku näytti olevan reikä. Voiskohan tuosta johtua?
Edit: jos joltain löytyy tuo rele/sattuis tietämään kellä ois ylimääränen, ni ilmottele. Eli tuon näkönen: http://www.aijaa.com/img/b// Äh en osannu laittaa kuvaa mutta tuolta galleriasta löytyy. Edited by - karza on 22/03/2008 18:32:08 Edited by - karza on 22/03/2008 18:34:09 |
onko rele kytketty näin?
86 = heräte + 85 = maadoitus 30 = jatkuva virta akulta(sulake) 87 = työvalot jne jne 86 ja 85 napojen välillä saattaa olla releen kelan lisäksi zener tai diodi. ne aiheuttaa oikosulun jos tuo + tuleekin 85 napaan. konehuoneessa on sellainen mustalaatikko jossa on 3 sulaketta jonka kautta mä olen ottanut omille virityksille virran. mä veikkaan että vara osaliikkeeseen kun marssit tuo rele kourassa niin olo helpottuu. en usko että on kallis. |
Lainaus:
|
kuskin puolella ihan akun vieressä(kuskiin päin akusta). sinne tulee yhteen napaan jatkuva virta(bat+ tai pelkkä bat), yhteen virtalukon jälkeinen virta(ign) ja muistaakseni kolmas oli starttauksen aikana tuleva virta(acc).
Edited by - revu on 22/03/2008 21:25:59 |
Lainaus:
Edited by - karza on 22/03/2008 22:10:25 |
se neljäs ruuvi siellä on maadoitus mutta itse olen kytkenyt maadoitukset vaan niin lähelle komponenttiä kuin mahdollista.
|
Ok. Onko tuossa päävirtasulaketta?
"Miehinen mies ennemmin maasa myö, ku sanasa syö" |
mun mielestä ei ainakaan tuossa laatikossa. en omista LJ:n sähkökaaviota joten mitä täällä palstalla puhun on vain vahvoja pers tuntemuksia. akuilta lähtevissä kaapeleissa pitäisi kai jossain kohtaa olla tämä päävirtasulake joka ei muistuta ihan tavan sulaketta.
|
oke, onko sitten järkevintä releellä katkoa herätevirtaa vai maata? Maata vissiin.
"Miehinen mies ennemmin maasa myö, ku sanasa syö" |
itse olen katkonut aina releen heräte virtaa. ei mun mielestä ole merkitystä. eipähän tule niin pitkiä piuhoja missä on jatkuva virta.
|
Sivu luotu: 23:08 (GMT +2). |