Offipalsta.COM

Offipalsta.COM (https://forums.offipalsta.com/index.php)
-   Chit-Chat (https://forums.offipalsta.com/forumdisplay.php?f=172)
-   -   huijari liikkeellä? (https://forums.offipalsta.com/showthread.php?t=40620)

mehtämörö 05.02.2008 03:37

huijari liikkeellä?
 
Alko vähän epäilyttämään kun reilu tunti sitten (1,45) soitti kaveri saksasta tuntemattomalla numerolla ja kovasti halusi ostaa multa mällätyn hojon.. Eka selitti jotain ihan ihme stooria ja sitte vihjasin et en myy sitä suomesta pois ellen saa rahoja käteen nii se alko kysellä et miks ihmeessä en myy.. sit se alko kysellä että voiko auton rekisteröidä saksaan ja voikosen ajaa sinne.. sanoin että tuulilasi ja kuskin sivulasi on hajalla, ja sitte alko taas tulee jotaa ihme soopaa. Hetken se selitti taas jotaan ja sitte tojo oliki menossa afrikaan.. Soittaa kuulemma huomenna 10,00 ja kaveri tulee huomenna saksasta lentokoneella kattomaan hojotinta.. saas nähä mitä tapahtuu <img src=icon_smile_evil.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_evil.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_question.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_question.gif border=0 align=middle>

Nii ja tää saksalainen jannu puhu vähän murtaen lontoota.. kuulosti vähän joltaa itäblokin suunnalta oleva.

nyt se hajos
Saatana lommot tekee auton!!

http://www.overdrive.fi/autovero50/autovero_160.gif

Hujane 05.02.2008 06:26

Landcruiserithan kelpaa hyvin välitykseen juuri afrikkaan...itse myynyt muutaman kärrin ja tällä kaverilla ollut toimisto belgiassa...sama kai se mistä ostaja on kunhan rahat näppiin ja luovarit tekee että voi näyttää ettei verot juokse perässä.


revu 05.02.2008 06:51

mä olen myymässä hiacea yhelle mustalaiselle ja sen sälittää sen sitten kans afrikkaan. ihan samakai se kunhan tekee paperit oikein huolella ja pistät rahat taskuun ennen ku kirjotat nimiä mihinkään


jnu 05.02.2008 09:01

Joo toyotat lähtee afrikkaan siinä vaiheessa kun ne ei enää suomalaiselle kelpaa. Köyhät varmaan ajaa carinalla ja corollalla, rikkaat cruiserilla ja rahtarit hiacella :)

Eikai siinä mitään kunhan saat rahat käteen ja todistajan kanssa teet paperit että kaikki velvollisuudet loppu nyt.

Veikkaanpa myös että jos toyota varastetaan ni se voi hyvin nopsasti olla purettuna kontissa ja ikinä ei löydy.

**************
Suzuki 416 TSI

Byrocrat 05.02.2008 09:55

Kannattaisko joskus miettiä noita otsikkoja ennenkuin clikkaa "Post"-käskyn!! Otsikossa viitataan huijariin? Kumpaa tarkoitat vanhan lintan Toyotan myyjää vai Afrikkaan niitä rahtaavaa ostajaa :-))

Euroopasta rahdataan jatkuvasti laivalasteittain vanhoja Toyotanraatoja Afrikkaan. Koska Keski-Eurooppa on jo tyhjenemässä ostokohteista niin hankkijat siirtyvät pohjoisemmaksi. Ei ne ostajat ole sen kummempia huijareita kuin nämä kotimaisetkaan jobbarit!
Käteiskauppaa ja paperit kuntoon niin ei tule myöhemmin ongelmia verottajankaan kanssa!
Inhorealisti


mehtämörö 05.02.2008 10:09

Nii siis halusin tarkistaa et voiko tollasii luottaa? tuntuu vaa vähän oudolle toi ostaja.. Ku joku sen kaveri lentää vartavasten suomeen kattoo tota tojoo.. Ja oli siin pari muutakin outoo piirrettä..

nyt se hajos
Saatana lommot tekee auton!!

http://www.overdrive.fi/autovero50/autovero_160.gif

Joske 05.02.2008 10:22

Lainaus:

quote:
Köyhät varmaan ajaa carinalla ja corollalla, rikkaat cruiserilla ja rahtarit hiacella :)

**************
Suzuki 416 TSI
Mutta näinhän asianlaita on suomessaki???<img src=icon_smile_wink.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_wink.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle>


¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤

Olen luonnonystävä, mudassa SE on mukavaa!!

Ei siitä missä aita on matalin vaan missä sattuu eniten!!

Laakiaasi 05.02.2008 10:50

No sitte ku aletaan tarjoamaan sekkiä maksu välineenä ni sitten on melko varmasti huijari. On tullu lueskeltuu aika monelta palstalta kun on nettiauton kautta ollu härpätin myynnissä ni lontoota puhuva äijä alkaa tarjoomaan siitää huikeita summia ja erinäisten selitysten ja tarinoiden jälkeen sitten käviskö sekki maksu välineeks. oli eilen uutisissakin mis varoteltiin noista huijareista. Mut mitä siinä sitten jos pablo tulee jä lyö taalat kouraan ja nimet lappuun.


mehtämörö 05.02.2008 11:21

nii siis tää kyseinen herra meni vähän vaikeeks ku ilmotin et kaikki maksut suoritetaan käteisellä ja et shekit tai tilisiirrot ei oonnistu, eli kaikki kaupat tehdään naamakkain ja käteisellä.

nyt se hajos
Saatana lommot tekee auton!!

http://www.overdrive.fi/autovero50/autovero_160.gif

kesis 05.02.2008 11:36

Juu ei ne kaikki ole huijareita vaikka ulkomaalaisia ovatkin.
Ite myin just kans yhen auton joka lähti afrikkaan,ja olivat kyllä ihan asiallista porukkaa.
Naisihminen soitti ruotsista ja varas auton ja parin päivän päästä kaks ukkoa turusta tuli hakee auton,toinen osas vähän suomea mut kumpikaan ei kyllä ymmärtäny autoista mitään ja rahat lyötiin käteen heti.
Belgiaan sekin ensin meni(meillä firma siellä)ja sieltä jossainvaiheessa afrikkaan.
Ja lähtiessä antoivat vielä kaks puh.numeroa mihin voi soittaa jos löytyy lisää(mine osta yks auto tai mine osta kymmenen auto).
Ja senverran kiinnosti toi heidän bisnes et ennen kaupantekoa tarkistin vielä mistä numerosta soittelivat ja kyllä nimet ja numerot pitivät paikkansa et ihan asiallista porukkaa.


lisää happea

popo99 05.02.2008 16:04

Lainaus:

quote:
Juu ei ne kaikki ole huijareita vaikka ulkomaalaisia ovatkin.
Ite myin just kans yhen auton joka lähti afrikkaan,ja olivat kyllä ihan asiallista porukkaa.
Naisihminen soitti ruotsista ja varas auton ja parin päivän päästä kaks ukkoa turusta tuli hakee auton,toinen osas vähän suomea mut kumpikaan ei kyllä ymmärtäny autoista mitään ja rahat lyötiin käteen heti.
Belgiaan sekin ensin meni(meillä firma siellä)ja sieltä jossainvaiheessa afrikkaan.
Ja lähtiessä antoivat vielä kaks puh.numeroa mihin voi soittaa jos löytyy lisää(mine osta yks auto tai mine osta kymmenen auto).
Ja senverran kiinnosti toi heidän bisnes et ennen kaupantekoa tarkistin vielä mistä numerosta soittelivat ja kyllä nimet ja numerot pitivät paikkansa et ihan asiallista porukkaa.


lisää happea
mimmosen biilin myit ja viittix pistää mulle sen numeron privalla?

_____________
Jeppis meininki!

savu 05.02.2008 17:36

myy äkkiä hojo pois ,saadaan yksi romu vähemmäksi suomesta!

"sisäpiiri safarit,fi"
montenegros #26
FJDC ry

VesaN 05.02.2008 17:57

kaveri tekee niin että: vie itse saksaan hiacen/muun toyotan ja myy sen siellä turkkilaiselle jobbarille ja tuo jonkun uudehkon auton tullessaan.vinokeula hiacella saa kuulemma afrikasta yhden neitsyen ja puolikylää<img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle>.


Samsonite 05.02.2008 18:24

Mieku olin joku vuos sitten Hiastetta hukkaamassa nettiauton kautta,
ni voi sitä mokkam*nien määrää mikä rimputteli.
Vastasin yöntimoille et auto on myyty ja löin luurin korvaan.

Sit möin sen suomalaiselle, joka tuli toiselta puolelta suomee traikun
kanssa mokoman kone- ja varkausvaurioisen paskan hakemaan.
Miehä en yöntimojen kanssa ruppee mihikää.
Kyllä niitä suomalaiset ostaa ja kauppaa samalla lailla.

<center>EI NAUKKU PAHHAA TIE</center>

petrool 05.02.2008 20:31

perskeles sinnehän sitä sais marakattien maahan hiacen hukattua,mitähän ne maksaa -89 hiacesta?


Timo_L 05.02.2008 20:58

Joop.. kyllähän noita tojotan raatoja ja muita vastaavia japanin ihmeitä kulkee tuolta työpaikan kautta (Sompasaaressa olen duunissa ahtaajana) yleensä useampi rekallinen päivässä saksan- laivoilla kohti Belgiaa, ja sieltä sitten edelleen Afrikkaan.


Maksavat siellä niistä ihan käsittämättömiä summia autojen kunto ja ikä huomioiden. Eli ihan rehtiä kauppiaita varmaan ainakin osa on, toiset sitten roudaavat varastettuja hiaceja jos vain onnistuvat. Ainakin yksi taisi viime vuoden puolella jäädä siitä kiinnikin..


Vittujakos siinä jos mustille myy, samahan sen luulisi olevan jos rahat saa itselle taskuun - yleensä vielä paljon enemmän kuin yksikään valkoinen olisi valmis maksamaan. Ja helvetti sentään, ihan hyvä että noita paskakasoja saadaan pikkuhiljaa tästä maasta pois ja sellaiseen paikkaan missä niitä enemmän tarivtaan. ..vai pitäiskö ne jättää jonnekin latojen taakse mätänemään ennemmin <img src=icon_smile_angry.gif border=0 align=middle>

Kyllä mall crawlerillakin pääsee.

vippe 05.02.2008 21:12

myin kerran suzukin ahvenanmaalle ja hukkasin luovarin ei meinannut saada vakuutusta ja veroja poikki vaikka kaveri oli rek sen auton sinne. maakuntahallitus vai mikä se on niin pistää parikertaa vuodessa sieltä mantereelle tiedot. onneksi muistu nimi mieleen ja soitto saareen no eihän mulla ruotti taivu onneksi sälli hokas ja vähänajan päästä soitti kaveri joka puhu suomea ja posti toi uuden luovarin parissa päivässä!!
että aina tarkkana niitten paperien kas!!


Samsonite 05.02.2008 21:17

Lainaus:

quote:Vittujakos siinä jos mustille myy, samahan sen luulisi olevan jos rahat saa itselle taskuun - yleensä vielä paljon enemmän kuin yksikään valkoinen olisi valmis maksamaan. Ja helvetti sentään, ihan hyvä että noita paskakasoja saadaan pikkuhiljaa tästä maasta pois ja sellaiseen paikkaan missä niitä enemmän tarivtaan. ..vai pitäiskö ne jättää jonnekin latojen taakse mätänemään ennemmin
Ollos huoleton. Ihan se sinne samaan paikkaan meni ja samalla hinnalla.
Mie vaan asioin ennemmin suomalaisten kanssa. Toinen tykkää äidistä, ja toinen tyttärestä...<img src=icon_smile_wink.gif border=0 align=middle>

<center>EI NAUKKU PAHHAA TIE</center>

Reetu 05.02.2008 21:30

Kaveri antoi kerran tojotan mustalaiselle ilmaiseksi, ihan vaan siitä ilosta että näki mannen tekevän töitä...

Kyllä tässä käy vielä niin, että kun pukkaa kolmatta ja neljättä maailmansotaa sekä öljykriisiä, niin muu maailma kävelee kun ei vehkeet pelaa (koska ei saa hipodieseliä/bensiiniä millä vehkeet suostuisi pelaamaan), ja Afrikan poika senkun laskee vaan hampaat loistaen hiacella babuöljyllä menemään...

Aika on aikaa ja raha on rahaa!

RUMARACING
TROOPER 2.8, SJ410

burton 05.02.2008 21:46

joo, menee vähä ohi mut yks mikä ottaa ittee päähän on se, kun kaikki romut raahataa sinne afrikkaa, niin tänne ei jää varaosa auotoja. jostai loppuu ajetusta hilun tai lj:n koneesta joutuu maksaa kovia rahoja. ja tiedän, köyhälle kaikki on kallista!


tiipe 05.02.2008 22:08

neekerillä on rahaa ostaa tosin ei anna reilun kaupan banaaneja kauppojen kunniaksi ,ainakaan jarkko ei niitä saannut tosin hakivat auton soiton jälkeen noin 5 tuntia .

"sisäpiiri safarit .fi"
ite oot mulkku!

www.pahama.com
www.montenegrooffroad.com #13 www.fjdc.org
www.maasturistitry.fi

SLehto 05.02.2008 22:35

kaveri myy afrikan miehille suoraan kotkasta autot, herrat tulee ja purkaa tekniikan akseleineen, peltiosia eivät vie.
maksavat toimivasta tekniikasta 100-200€ purkavat itse, ja laittavat omaan meri konttiin, ottaen huomioon että kaveri hakee romu-autot veloituksetta niin melko jees pisssnessss !

PS. viime talvena saatiin illan pimennossa hyvät naurut, suomalainen renki purkasi autoa 20 asteen pakkasessa, kun yöntimo istui lämpimässä uudehkossa autossa muutaman metrin päässä ja vahti ettei suomipoika laiskottele ! myy mörö autos vaan pois, lähden kyllä back upiks murisemaan =)


--------------------------------
reggaava nyybi

Timo_L 05.02.2008 23:32

Kyllähän noita peltiosiakin menee niitten autojen mukana ainakin mitä meidän kautta kulkee. Ja ne mitä välillä ajetaan tai hinataan laivoihin niin on yleensä hiacessa takaluukku täynnä akselia, moottoria, vaihdelaatikkoa sun muuta kilkettä. Ei ole vain yksi eikä kaksi hiacea tiputtanut/ katkaissut taka-akselia sen muutaman sadan metrin matkalla varastokentältä laivaan, kun ne on niin ylipainoisiksi lastattu <img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle>

Kyllä afrikan pojille tuntuu ne autotkin kelpaavan, eihän niillä muuten ole aihioita mihin ruuvata niitä varaosia kiinni <img src=icon_smile_shock.gif border=0 align=middle>


Lainaus:

quote:
Lainaus:

quote:Vittujakos siinä jos mustille myy, samahan sen luulisi olevan jos rahat saa itselle taskuun - yleensä vielä paljon enemmän kuin yksikään valkoinen olisi valmis maksamaan. Ja helvetti sentään, ihan hyvä että noita paskakasoja saadaan pikkuhiljaa tästä maasta pois ja sellaiseen paikkaan missä niitä enemmän tarivtaan. ..vai pitäiskö ne jättää jonnekin latojen taakse mätänemään ennemmin
Ollos huoleton. Ihan se sinne samaan paikkaan meni ja samalla hinnalla.
Mie vaan asioin ennemmin suomalaisten kanssa. Toinen tykkää äidistä, ja toinen tyttärestä...<img src=icon_smile_wink.gif border=0 align=middle>

<center>EI NAUKKU PAHHAA TIE</center>
Joo eihän siinä mitään väärää ole <img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle> ..periaatteet kunniaan sanon minä, niistä täytyy pitää kiinni <img src=icon_smile_approve.gif border=0 align=middle>

Kyllä mall crawlerillakin pääsee.

Kovakalu69 05.02.2008 23:57

Onne sattanan Hottentotit kummia.
Ensi ne vie meiän naiset ja sit ne vie meiän autot<img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle>

-Enemistö tarkoittaa joskus sitä, että kaikki idiootit on samalla puolella-

-EUvostoliitto. Toverismin toinen mahdollisuus!-

-Metallimusiikki on pelastanut monet Jeesukselta-

http://www.petrisimolin.com/smiley/moon3.gif

ärjy 07.02.2009 18:45

ilmenipä taas uus
 
huijari nimittäin.. tossa on linkki minne keräävät noita hujarien osoitteita..
http://www.opgelichtopinternet.nl/cg...=1232441982/14

väärän kielinen valitettavasti mutta älyää tuolta nuo osoitteet..


Sivu luotu: 20:34 (GMT +2).