Offipalsta.COM

Offipalsta.COM (https://forums.offipalsta.com/index.php)
-   Tekniikka & Jutustelu (https://forums.offipalsta.com/forumdisplay.php?f=150)
-   -   Mistä materiaalista kärryyn koppi? (https://forums.offipalsta.com/showthread.php?t=40180)

Otto 22.01.2008 19:09

Mistä materiaalista kärryyn koppi?
 
Onkos kenellekään osunut silmään mitään tahoa joka myisi ohutta lasikuitulevyä tai jopa lasikuitu/uretaani comboa jossain järkevän kokoisessa erässä? Ei yhden peräkärryn takia kannata kuorma-autolastillistakaan ostaa.

Vanerista ei viitsisi, hapantuu mokoma vuosien saatossa. Pellit pitäisi jotenkin jäykistää etteivät aaltoilisi ja nekin happanevat.
Yksi vaihtoehto olisi liimata ohuen finnfoam-levyn pintaan alumiinipelti, mutta ei sekään mikään helppo ratkaisu ole.

Huhupuhe kertoi, että helsingissä olisi joku firma jolle voisi antaa suoraan cad-kuvat ja sieltä tulisi valmiiksi oikean muotoisiksi leikatut levyt johonkin tähtitieteelliseen hintaan paluupostissa, mutta siitäkään ei ole tiedossa mitään yhteystietoihin vivahtavaakaan.

Ehdotuksia?


-Otto-


Edited by - Otto on 22/01/2008 19:10:50

samid 22.01.2008 19:28

Koita kysyä jos lähellä on joku firma joka tekee noita kuorma-auton/rekan koppeja jos myisivät

LADA Niva 1989(In Memoriam)
Mitsubishi Pajero 1991(In Memoriam)
Toyota HJ60 1983

NymiS 22.01.2008 19:32

Tähän ei taida olla kuin yksi oikea vastaus.

Divinycell

En tiedä kuka sitä myy, mutta on todella helppo työstää, rakenne on todella kevyt ja niin vahva että kestää luodinkin.

__________________________________________________ ___________
Toyota HJ61, SOA, High Steer, Differential Locks, TML12000,TMLCompr., 24V and 12V system
MB 300GD -83, 33" Maxxis Muzzilla+BL

Otto 22.01.2008 19:43

Divinycell taitaa olla sandwich-rakenteisiin tarkoitettu välikerrosmateriaali. Eli kaipaa ympärilleen silti vielä sen lasikuidun.

Köyhän miehen ratkaisu olisi ehkä kahden lasikuitukerroksen väliin laminoitu finnfoam. Ei vaan millään viitsisi tuota(kin) alkaa tekemään itse.



-Otto-

Käyttäjä 22.01.2008 19:44

Tekeeköhän Ilpo Mertsalmi Padasjoella enää tota lasikuitulevyä.
Kannattas kysyä http://www.yritysopas.com/tiedot/Pad...Mertsalmi.html

- - - - - - - - - - - - -
#perillepääsy ei ole itsetarkoitus vaan matkanteko#
SLCK Member #51
kayttaja"at"offipalsta.com
http://www.4x4cup.com/
www.slck.net

http://www.petrisimolin.net/gallery/...yttaja-sig.png


Sivu luotu: 07:39 (GMT +2).