Offipalsta.COM

Offipalsta.COM (https://forums.offipalsta.com/index.php)
-   Tekniikka & Jutustelu (https://forums.offipalsta.com/forumdisplay.php?f=150)
-   -   rullakidan korkeus (https://forums.offipalsta.com/showthread.php?t=39308)

kesis 27.12.2007 11:02

rullakidan korkeus
 
Mites,onko tolla rullakidan asennuksella jotain sen tarkempaa sääntöä et kuinka korkeelle sen asentaa?
Rupesin tuossa eilen ehtoolla tekemään vinssipetiä ja tuli siinä sit tuommoinen mieleen.Oisko toi korkeus hyvä?
http://static.petrisimolin.com/galle...s-DSC00239.JPG


lisää happea

Edited by - kesis on 27/12/2007 11:09:16

LaaLaa 27.12.2007 11:25

Paikka näyttää ihan sopivalta. ottanee vaijeri yhtä voimakkaasti alarullaan täydeltä kelalta kuin ylä rullaan ensimmäiseltä kierrokselta.
Periaatteessa voisi kita olla ns. normaalikorkeudesta ehkä sentin pari ylempänä kun yleensä vinssauksessa vaijeri lähtee vinssiltä yläviistoon (keula upoksissa, vaijeri kiinni puussa ylempänä), mutta noin olen itse laittanut.
Sama pätee liukukitaan.

Muistitko käyttää <img src=icon_smile_wink.gif border=0 align=middle>
http://www.petrisimolin.com/ThePalsta/search.asp

kesis 27.12.2007 11:46

Se on kiitoksia vastauksesta

lisää happea

HJ60 28.12.2007 02:37

Lainaus:

quote:
Periaatteessa voisi kita olla ns. normaalikorkeudesta ehkä sentin pari ylempänä kun yleensä vinssauksessa vaijeri lähtee vinssiltä yläviistoon (keula upoksissa, vaijeri kiinni puussa ylempänä), mutta noin olen itse laittanut.
Sama pätee liukukitaan.

Tai alaviistoon, ku rahka kantoi just ja just eturenkaat, mutta takarenkaat leikkas jo läpi, ja se ainoa kymmensenttinen mänty ei meinaa kestää pystyssä vaikka vaijeri on lähes kaivettu juuriin kiinni. Toki yleensä jo keula uppoaa.

______________________
Minä mistään mitään tiedä.
Miesten lelut on kookkaita.


Sivu luotu: 14:21 (GMT +2).