Offipalsta.COM

Offipalsta.COM (https://forums.offipalsta.com/index.php)
-   Chit-Chat (https://forums.offipalsta.com/forumdisplay.php?f=172)
-   -   It's hard to be nokialainen (https://forums.offipalsta.com/showthread.php?t=38683)

Jani_202 05.12.2007 16:05

It's hard to be nokialainen
 
Tuli mieleen tänään tuo The joulukalenterin "It's hard to be a tonttu- mies". Tässä alkaa vitsit olla vähissä, kun tuli täydellinen veden käyttökielto.

Lainaus Nokian kaupungin netti sivuilta:

Nokian vesijohtoveden käyttö ruoan laittoon, juomiseen tai astioiden pesuun on kielletty kokonaan. Vettä ei saa käyttää keitettynäkään.

Ihmiset jonottavat vettä, toiset menee jo toista kierrosta vatsataudissa. Ystävä perheelle ilmoitettiin Naantalin kylpylästä, ettei heitä voida ottaa vastaan. Pelkäävät siellä viruksien tulevan mukana.
Kylpylä-hotelli Rantasipi Eden on sulkenut allasosastonsa, Nokian Panimo on kaatanut olutta viemäriin 100 000 pulloa, tolkit viety kaatopaikalle.....
Perjantaina koulut ja tarhat on suljettu. Armeijalta on pyydetty apua veden jakeluun ja liikenteen ohjaukseen. Täällä vallitsee jonkinlainen kaaos<img src=icon_smile_dead.gif border=0 align=middle>

Terv. Offarin morsian



L-200 05.12.2007 16:23

Sulattaa lumesta vettä, muistaa vain varoa keltaista lunta sillä siinä kuulemma on makuhäiriöitä.

Ei vaiskaan, kuuntelin tuota radiosta ja ei kyllä naurattanut. Tuskin naurattaisi jos kohdalle sattuis, toivottavasti siellä saadaan vedenjakelu järkättyä "kiertoteitse"

Paskempi homma ja mielenkiintoista tietää sitten mikähän mahtaa olla todellinen syy, vai kerrotaanko todellista syytä koskaan ihmisille vai annetaanko peiteselitys...

-- Wannabe OFF-roader --
l-200(@)offipalsta.com
http://www.petrisimolin.net/gallery/...u%20pajero.JPG

Jani_202 05.12.2007 18:41

Armeijan pojat rupee avustaan veden jakelussa.
Syyllinen löytynee kunnan putki puolen päälliköistä. Paska laitoksella ne on saaneet sekoomaan, puhtaan ja teknisenjäteveden. Putkien välissä on
ollut hana!! Tekninejätevesi on paskavettä josta on sattumat imuroitu pois. Ja
paine on ollut kovempi tämän paskaveden puolella. Joku on tämän hanan avannut. Nyt on tämä yhdysputki kai purettu pois.
Ja tää ehdoton käyttökielto johtuu nyt siitä viime yönä rikkoutuneesta päävesiputkesta, kun ne ei nyt tiedä mitkä alueet on saastunut ja mitkä ei.

Lasten kans tää on aika kurja tilanne, kun paska lentää etkä voi käyttää vettä pesuun.

Joo-o saishan tota vettä lumesta, mutta tässä on nyt jo kohta viikko keitelty tota hanavettä, joten ei nyt enää jaksa/huvita keitellä sitä lumesta. Toisaalta alkaa tuntuun, että toi lumi olis paljon puhtaampaa kuin hanasta tuleva=)

Ja kun maanantaina kaupunki muisti meitä lapulla, jossa kerrottiin vesimaksujen korotuksista. Pitääkö kertaalleen käytetystä vedestä maksaa enemmän kuin puhtaasta=)



Kelaperse 05.12.2007 19:13

Lainaus:

quote:Nokian Panimo on kaatanut olutta viemäriin 100 000 pulloa
No tämä oli shokki. Hädän täytyy olla todella suuri. Ja sitä ei sit vissiin valmisteta lähdeveteen. <img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle>

Palokunta ehkä kohta alkaa jakamaan pesuvuorolistoja, paloauto ajelee asuinalueilla ja ihmisiä pyydetään tienviereen riviin vesitykillä pesua varten. Ja vesimaksun korotukset tulevat todella tarpeeseen, niin paljon sen kulutus on laskenut.

Ei vaan, se on yhtä vittua jos ei vesihuolto pelaa. Kerran tuli yllättävä pariviikkoinen viemärivaurion vuoksi, kun ei voinut vettä käytännössä edes kaataa viemäriin. Ikkunasta tuli likaämpäriä tyhjennettyä täällä tampereella. Eritoten tämä ripulin ja pesuveden puutteen yhdistelmä vaikuttaa aika paskalta hommalta, kirjaimellisesti.


----------------------------------------------------
Antaako ajokunto aiheen ajaa aamulla? Alkoholi poistuu verestäsi hitaasti. Yleensä hitaammin kuin luulet. Arvioi oikein ajokuntosi, jos aiot ajaa.
----
www.students.tut.fi/~koivune3/index.html

Cental73 05.12.2007 19:22

meillä oli kans vuosisitten Järvenpäässä liki sama homma, mutta ei noin pahana. Vissiin sadeveet tai jotkin muut kurat pääsi vesitorniin ja sitä kautta hanoihin. Soli ihan kiva kun ei ole lapsia ja mitäs sitä tervejärkinen kaupungin websivuilla tekis, niin ei mistään saanut aluksi tietoa hommasta. Tuli vaan truutattua arabiaan. SItten naapuit sivistivät sen verran ettei vettä saa käyttää. Kivaa oli.. wc paperiteollisuus kiittää....

Mutta ei ton kanssa ole leikkiminen, vetää aika heikkoon kuntoon.

" TOYOTA ja laskuun voit luottaa"

SLCK #73

Jani_202 05.12.2007 19:32

wc paperiteollisuus kiittää....

Niin muuten kiittäisi, mutta Nokian paperitehdas kyllä valmistaa, muttei voi myydä.
Tehdas käyttää prosessissa kaupungin "puhdasta" vettä, joten lopputulos on: paskapaperissa on jo valmiiksi paskaa.....<img src=icon_smile_dissapprove.gif border=0 align=middle>

Ne testaa nyt tehtaalla onko bakteeri arvot rajojen sisällä, eli voiko niitä myydä.


Arska-tehtaalta 05.12.2007 20:26

HEH HEH! Kakittaako?

----------------------------------------
Höh, mie lähen tallille korjaamaan jotain...

Flugfiske 05.12.2007 20:52

Juutuupissa on aiheeseen liittyen: http://www.youtube.com/watch?v=xrlP1tAbfIw

Joisitteko??? ite en edes keitettynä...

<center>__________________________________________ ____________________________</center>
<center>Olen KALAVIEHE!!!</center>

Urbancityboy 05.12.2007 20:56

hanasta tulleesseen jäteveteen on sekaantunut myös sairaaloiden jätevesiä...hyh, kun ajattelee, että jollakin voi olla vaikka virussairauksia jotka leviävät nimenomaan kosketuksesta jätevesiin, ei hyvältä näytä tuokaan kyllä. telkussa eilen haastateltu infektioepidemologi arvioi, että juodun veden mukana leviävät kaikki ne sairaudet, joita ihmisyhteisöissä sillähetkellä on. jos tuosta tokenee, niin kivalta voi myöskin tuntua kun tietää lopun elämäänsä juoneensa tuhansien ihmisten nesteytettyä ulostetta. syvä ja vilpitön osanotto kaikille nokialaisille, ja myös esim. niille ulkopaikkakuntalaisille, jotka noina päivinä pysähtyivät nokialle vaikkapa huoltoasemalle kahville. :(

tästä voi tulla tuolle alueelle suurempi kriisi kuin arvaammekaan, toivottavasti lapsia ja vanhuksia ei ala kuolemaan. sitäpaitsi, onko tämä koto-suomi ylipäänsä enää mikään hyvinvointivaltio, jos tuollaista pääsee tapahtumaan? jos ei lunta olisi ollut, uutislähetysten vesijonot näyttivät kuin suoraan afrikasta kuvatuilta.

pakkeli, ystävä vai vihollinen?

Kelaperse 05.12.2007 21:24

Hyvä pointti urbanilla, sairaaloissa remppoja tehneille putkimiehillekin on terotettu, että jos on pienikin naarmu ihossa, niin ei parane tehdä mitään, niitä viemäreiden paskoja ei halua kukaan sisäänsä. Toki pitoisuudet ehkä vähän laimenevat puhdistamolle, siis sairaalamömmöjen, mutta kieltämättä täysin mahdollista että hanasta tulee antibiootti-immuunia taudinaiheuttajaa ja sillä sit huuhdellaan naarmuja tms. ihottumia lapsen pyllyvaosta.

----------------------------------------------------
Antaako ajokunto aiheen ajaa aamulla? Alkoholi poistuu verestäsi hitaasti. Yleensä hitaammin kuin luulet. Arvioi oikein ajokuntosi, jos aiot ajaa.
----
www.students.tut.fi/~koivune3/index.html

Edited by - Kelaperse on 05/12/2007 21:25:25

05.12.2007 21:27

onneks täällä maalla on puhtaat vetet,voi juoda suoraan järvestä.tosin tuli meilläkin viimetalvena vesilaitoksella työmiehille joku töppi remontin yhteydessä.ihmettelin suihkussa kun ei saippua lähe pois olleskaan,oli lipeää lipsahtanu vähän liikaa joukkoonkunta ilmoitti,mutta päivän myöhässä tapahtuneesta.

Note! This message was posted anonymously!

tuikku 06.12.2007 00:04

Noro viruksen saaminen ei ole leikin asia.
Paljon ihmisiä sairastunu, toivottavasti asia saadaan kuntoon mahdollisimman pian siellä Nokialla.

***************************************

http://www.overdrive.fi/autovero50/autovero_bb.gif

***************************************

06.12.2007 02:29

Lainaus:

quote:

tästä voi tulla tuolle alueelle suurempi kriisi kuin arvaammekaan, toivottavasti lapsia ja vanhuksia ei ala kuolemaan. sitäpaitsi, onko tämä koto-suomi ylipäänsä enää mikään hyvinvointivaltio, jos tuollaista pääsee tapahtumaan? jos ei lunta olisi ollut, uutislähetysten vesijonot näyttivät kuin suoraan afrikasta kuvatuilta.

pakkeli, ystävä vai vihollinen?
Tuota tuumailin itsekkin että mitenkähän nuo paikalliset elintarvikkeita valmistavat yritykset! Onko siellä niitä, kun en ole lähiseudulta? Ja miten rehellisiä mahtaavat olla tuon vedenkäyttökiellon kanssa ettei tule kiusaus jatkaa toimintaa ja jossain kauan säilyvissä tuotteissa saadaan kärsiä bakteereista vielä kuukausien kuluttua KOKO SUOMESSA <img src=icon_smile_dead.gif border=0 align=middle>

Note! This message was posted anonymously!

baxxter 06.12.2007 11:43

Lainaus:

quote:sitäpaitsi, onko tämä koto-suomi ylipäänsä enää mikään hyvinvointivaltio, jos tuollaista pääsee tapahtumaan?
Tietysti vahinkoja ja/tai laiminlyöntejä aina sattuu ja tapahtuu.. Moniko on "afrikan malliin" jäänyt ilman hoitoa tai vettä?

-74 Range, 215cid V8
#4x4@ircnet

joojoomies 06.12.2007 13:59

Ei nokialla ole elintarviketeollisuutta jos ei kaljatehdasta lasketa mukaan. Ruokaloiden keittioissä eilen kaikki sopat joudutttiin jo tekeen kanto veteen länsi maidon varaauto jakoi vettä nyt armeija tulossa hätiin. Kyllä huomas että ei voi vettä juoda kun kauppoihin vein maitoo melkein tupla määrän mitä normaalisti.


SamiN 06.12.2007 14:30

Kas kas..

Vihdissä kun oli noro -virus epidemia, niin syitä etsittiin oravista ja lepakoista ,muttei kukaan maininnut että yhdellä raksalla oli mennyt putket sekaisin..

Nokialaisille tsemppiä, täällä kannetaan YHÄ juomavedet kaupasta.<img src=icon_smile_angry.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_shock.gif border=0 align=middle>

Kyllä lähtee..

http://www.overdrive.fi/autovero50/autovero_bb.gif

Urbancityboy 06.12.2007 16:29

Lainaus:

quote:
Moniko on "afrikan malliin" jäänyt ilman hoitoa tai vettä?

älä turhaan vähättele..ei kai hyvinvointivaltion nimellä kulkevassa lafkassa tarvitse kenenkään paskaa juoda, ainakaan niin, ettei siitä muisteta ihan hetikään kertoa. suurin osa noista vatsataudeista olisi ollut kumminkin estettävissä ripeämmällä viranomaistoiminnalla ja reaaliaikaisella tiedottamisella. what ever, ei mitään hätää ja kaikki hyvin edelleen.

pakkeli, ystävä vai vihollinen?

Panu 06.12.2007 16:31


Sitä vaan olen tässä pohtinut, että mitenkä se rajoittuu tuo ongelma niin yhden kunnan alueelle.
Niinku että kääntyykö ne putket justiin siinä karttaan piirretyllä rajalla takasin tai tulppa lyöty siihen?
Kaikkee sitä ihminen joutuu pohtiin..Nokian rajalle ei tästä pitkä matka ole, mutta vesi on hyvää ja raikasta nam..






Niko 07.12.2007 15:00

Joo, kyllä tää Nokian on hyvä paikka. Vituttaa aika raskaasti.

- Lommone Ranke Rooveri ja vähemmän lommone Lantikka -

sisua45 07.12.2007 22:11

Lainaus:

quote:Joo, kyllä tää Nokian on hyvä paikka. Vituttaa aika raskaasti.
Miten on Hitsun joukkue selvinnyt pöpöistä, taisi mennä rankemman kautta? Aika moni on ollut töistä (linnavuori) pois, tuntuu että puolet nokialaisista.

Size [u]does</u> matter, Sisu A-45
Pieni on kaunista, Odes 400 ATV
Uudet Sisu-sivut

http://www.litvina.com/tyre/tyre_f118.gif

pallero 11.12.2007 16:34

tuli kanssa juotuu tota "teknistä vettä" mut ei tainnut vaikuttaa kun illalla tuli oltua paarissa niin tais pöpöt nennä samaan pääkipuun<img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle>mut tsemppiä niille jotka on sairastunu ja koittakaahan jaksella ja parantua.


Niko 11.12.2007 18:05

Lainaus:

quote:
Miten on Hitsun joukkue selvinnyt pöpöistä,
Ollaan päästy aika vähällä (toistaseks). Melkosen vaudikasta paskaa ja mahakpuja osalla porukasta, muttei akuuttia hätää.

- Lommone Ranke Rooveri ja vähemmän lommone Lantikka -

J-T 11.12.2007 18:09

Nokia.Connecting pipe-lines

http://www.pohojanmaanoffroad.fi/
Bj-75

EDIT:typo

Edited by - J-T on 11/12/2007 18:10:24

JiiPee 10.12.2011 11:03

Nokian konsultti
 
Nokian konsultti on tainnut olla mukana myös Hausjärvellä.

Katohan Ipe vähän, mitä sieltä hanasta tulee ;) Ei tartte laittaa kahvinporoja niin paljon, "Vahvaa vähemmälläkin".

http://forums.offipalsta.com/picture...ictureid=95322


Sivu luotu: 05:21 (GMT +2).