Offipalsta.COM

Offipalsta.COM (https://forums.offipalsta.com/index.php)
-   Tekniikka & Jutustelu (https://forums.offipalsta.com/forumdisplay.php?f=150)
-   -   vääntösauvajouset-helevetin ooppeli... (https://forums.offipalsta.com/showthread.php?t=2900)

lacrits68 29.02.2004 19:32

vääntösauvajouset-helevetin ooppeli...
 
eli:

ko vääntösauvajouset ovatko ne OK maastokäyttöön tarkoitetuissa ajoneuvoissa???
jo näin on niin kattelin paikallisessa autoliikkeessä ooppelin Montereytä 3,1l TD -94 hintaan 4000erkkiä! ja n 190 000km.
takana axula ja jouset (kai?) mutta jotenkin vieroksuu noita vääntösauvajousia....
kerotkees te joilla sellaiset on kuis ne toimii ja onko jouset (lehti/spiraali) paremmat???


--J--


G280E 29.02.2004 19:37

ei niitä voi verrata lehti eikä kierrejousiin koskapas vääntösauvajousirakenteisissa ajokeissa ei ole ns jäykkää akselia vaan tukivarsihässäkät,mitkä on sit korotuksissa hankalammat,mutta pehmeämmät ja tasajoustoisemmat varmasti ku kierre tai latijouset.

-Ei tätä sotaa näin voiteta.pojat..mennäänpäs tuon suon yli että heilahtaa!

kharju 29.02.2004 20:59

Pajerossa ainakin on aika onnettomat joustot etupäässä. Jos kiristää jousia korottamis mielessä, tahtoopi jäädä ulosjousto onnettomaksi... <img src=icon_smile_sad.gif border=0 align=middle> Hyvin toki menee esim. hankeen tai mutakkoon kun on pohja edestä melko sileä. <img src=icon_smile_approve.gif border=0 align=middle>

http://www.petrisimolin.net/gallery/...erojousto1.jpg
http://www.petrisimolin.net/gallery/...erojousto2.jpg

-Pajerolla metsään ja Zetorilla pois- http://www.my-smileys.de/smileys_1/autofahrer.gif

Edited by - kharju on 29/02/2004 21:32:03

petr 29.02.2004 21:11

Kyllä kain ne aika huonot on jos puhutaan Offroadista/maastoajosta. Toki käyttäytyminen maantiellä ja kaarreajossa on parempaa sekä maavara itse akselin kohdalla (mutaa/savea/lunta keräävä akselimurikka + putki puuttuu). Lisäksi kevyempi ratkaisu kuin jäykkä akseli?

Huonoja puolia yleensä tuossa vääntösauva/IFS jousituksessa:

- korottaminen enemmän kuin 5-7cm menee pirun kalliiksi (tuo pieni korotus ei oikeestaa maksa mitään, kun säätää vaan sauvoja kireemmälle). Joutuu vaihtelemaan tukivarsia sekä samalla luultavasti ohjausgeometriaa. Ainkin Nissanin laadukas korottaminen esim. 3" maksaa jenkkilässä n.1000 dollaria + käytännössä pakollinen ohjauksen päivittäminen n. 700dollaria. Eli suomessa varmaan 3000euroa?
- vääntösauvoilla on taipumus väsyä kuten muillakin jousilla, mutta sopivien jousien löytäminen tai varsinkin jäykempien on pirun hankalaa verrattuna kierrejousien löytämiseen tai lehtipakan virittelyyn.
- isoilla renkailla ja korotuksella rymyttäessa ohjaus on herkempi rikkoontumaan (paljon nieveliä, tukivarsia sekä puslia), ja yleensäkkin paljon enemmän puslia/niveliä)
- pyöräkulmien säätäminen ja säädöissä pysyminen voi olla hankalaa rymykäytössä (renkaat kuluu ja puoltaa tms)

Tässäpä näin äkkiä mitä tuli mieleen..

-- Eino Grön ja ikivihreät tangat....häh? --

Paavo 29.02.2004 21:39

Noista IFS:n puslista, viimekesänä ylläksellä yx hiluksi tuli ylös yhden jyrkän mäen, ja sen eturenkaat oli aika levottoman oloiset
eli | | ja / \ ja \ / ja samaa uudestaan n. sekunnin parin syklillä, aurauskulma vaihteli aika rajusti täydellä kaasulla,
renkaat tais olla 33".

-Paavo



Edited by - Paavo on 29/02/2004 21:42:55

ari 01.03.2004 06:52

Älä van hyvä miäs osta montereytä!!! Mä kulkisin mielummin pummilla bussissa... On tullut muutama tommonen korjattua, ja ei oo auto korjaamolta alle 1000€ lähteny!

-Kaikki paitsi Off-Road on turhaa!!-

lacrits68 01.03.2004 06:56

hehehe ok! siis pussilla mettään!
=))

ei ostoaikeissa, kunhan olin utelias!

mukavat päivänjatkot kaikille!

--J--


ari 01.03.2004 07:16

Okei, mä jo säikähdin <img src=icon_smile_wink.gif border=0 align=middle>

-Kaikki paitsi Off-Road on turhaa!!-

01.03.2004 17:50

tuossa on kyll ne hyvät ja huonot ittellä on vääntösauvajousitus maasturi. jos kunnossa niin ok ajaa.

Note! This message was posted anonymously!


Sivu luotu: 11:13 (GMT +2).