Offipalsta.COM

Offipalsta.COM (https://forums.offipalsta.com/index.php)
-   Tekniikka & Jutustelu (https://forums.offipalsta.com/forumdisplay.php?f=150)
-   -   Mikä on hyvä liima kattoverhoilulle? (https://forums.offipalsta.com/showthread.php?t=28883)

Arska-tehtaalta 18.01.2007 18:41

Mikä on hyvä liima kattoverhoilulle?
 
Kattoon pitäs tehdä verhoilu, eli routamattoa pitäs liimata katon sisäpintaan että loppus toi vesisade kabiinissa.

Milläs liimaan sen ettei se ole kesäkuumalla niskassa niinku uusissa mondeoissa.

Kokemuksia...



http://www.overdrive.fi/autoholic/ah70b.gif

AVAA ikkunat reilusti auki AINA jos koira jää autoon kesäaikana

18.01.2007 19:32

Postikki kuulemma erittäin hyvä ko toimenpiteeeseen, ainut vaan että haisee ruokottoman pahalle ennen kuin täysin kuiva. Kaveri laittoi jeepin cherokeehen routamatot postikilla kattoon. On ainakin syksystä asti pysynyt ilman korjaamista.

Note! This message was posted anonymously!

Jarcca 18.01.2007 20:11

Bostikki on siihen hyvä aine http://www.smilies-and-more.de/pics/.../party/013.gif




Heguli 18.01.2007 20:22

Lainaus:

quote:
Kattoon pitäs tehdä verhoilu, eli routamattoa pitäs liimata katon sisäpintaan että loppus toi
Tyhmä kysymys mutta mitä on routamatto ??

Tumpula Racing Team

Jarcca 18.01.2007 20:27

teltta patjaa http://www.smilies-and-more.de/pics/.../hands/033.gif


Holle 18.01.2007 20:43

tästä tuli hieno muisto mieleen kun joskus vuonna miekka ja kirves liimasin corona mk2 ht kattoon blyysiä böstik spräykontaktiliimalla.
Hyvin pysyi kun noudatettiin purkin kyljessä olevia ohjeita kuivumisajan , liimauslämpötilan (20c) yms. suhteen. Sillä mentiin sitten pari-kolme päivää ja kas kummaa kaupungilla pyöriessä se sitten putos yks kaks liikennevaloissa silmille, tuo kangas nimittäin. Että ei se bostik mikään ihmeliima ole. Ja saivartelijoille liiman määrästä kerrottakoon että noudatettiin purkin ohjetta ja coronan kattoon meni 2 spray purkkia.


psk123 18.01.2007 21:08

Vois olla hyvä toi Parocin akuustiikkavillaliima


Heguli 18.01.2007 21:48

No niinpäs tietysti. Nuorena sällinä otin Morris Marinasta sisältä pois penkit ja lattiamatot ja liimailin telttapatjaa koko alustan täyteen. Sitten originaali matto päälle ja penkit takaisin paikoilleen. Kuvittelin sen toimivan äänieristeenä ja parantavan auton lämpiämistä talvella. Vaan eipäs auttanut kumpaankaan....

Tumpula Racing Team

KajdePuu 18.01.2007 21:53

Mulle maalikaupan setä suositteli veneen verhoilun liimailuun Kiillon Akvapren-nimistä vesiohenteista kontaktiliimaa. Ei haise, liimataan kuten muutkin kontaktiliimat eli sivellään molemmille pinnoille, annetaan kuivua, ja lätkästään paikalleen kerrasta poikki-periaatteella. Ei ole vielä irronnu, pari vuotta ollu. En ole kyllä ollu liikennevaloissa.

Pessimisti ei pety.

Palex 18.01.2007 21:54

Mä laitoin Armaflex lvi-kylmäeristys solukumia, jossa on liimapinta itsessään. Varmasti parasta eristeenä, eikä liimat haise...<img src=icon_smile_tongue.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_approve.gif border=0 align=middle>


Jarcca 18.01.2007 22:01

srayliima on kyllä ihan pelleilyä
kyllä vuonna miekka ja kirves liimakin levitettiin pensselillä.http://www.smilies-and-more.de/pics/...nimals/054.gif


KajdePuu 18.01.2007 22:34

Nii ja sitte on 3M:n tekstiililiimaa, sprayna. Hinta kertoo etteivät pelleile, ostajallakin on suu ihan viivana.

Pessimisti ei pety.

riude 18.01.2007 22:59

Hinnasta puhuttaessa väittäisin ettei ole Palexikaan armaa ostanut kaupasta omilla rahoilla....=)

Rauvassa ei oo raha hukassa.

18.01.2007 23:08

Wurthin liima+tiivistemassa sillä on ainakin tullut liimattua kaikenlaista jotka ovat säälle alttiina esim. peltikaton kattoluukkuja (pysynyt ainakin 15 vuotta eikä ole saumatkaan alkaneet vuotamaan. Sika tuotteenakin löytyy vastavaa tavaraa.

pasi

Note! This message was posted anonymously!

Holle 19.01.2007 00:03

wurthin tuotteet on perkeleen hyviä, mutta eivät kaikkien yksityisihmisien ulottuvilla.


Palex 19.01.2007 06:37

Lainaus:

quote:
Hinnasta puhuttaessa väittäisin ettei ole Palexikaan armaa ostanut kaupasta omilla rahoilla....=)

Rauvassa ei oo raha hukassa.
Väittäisin, että olet melko oikeassa!<img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle>


Arska-tehtaalta 19.01.2007 15:49

Wyrthin sprayliimaa miulla on, mut siinä lukee ettei käy kattoverhoilun liimaamiseen, syytä siinä ei lukenu.

Bostikista on sellanen kokemus verhoilujen liimaamisessa, ettei se kestä kovaa auringon paahdetta eli lämpöä.

http://www.overdrive.fi/autoholic/ah70b.gif

AVAA ikkunat reilusti auki AINA jos koira jää autoon kesäaikana

Micco 20.01.2007 20:52

Wyrthin ja weiconin spray litkut ei tunnu olevan mistään kotoisin.


kristian 20.01.2007 21:04

Olikos se kiillon vai bostikin tölkki &gt;kestopren liima! kuitenkin tällä pysyy tiivisteet autoissa ja paloovissa, niin luulis että pysyis rätti katossakin.

#205 slck ry,
pähämä ry,


Sivu luotu: 06:01 (GMT +2).