![]() |
Kylmäkäynnistysongelma
Eli mikä ihme suikkaa oikein vaivaa, kun kovalla pakkasella ei käynnisty avaimesta mitenkään?<img src=icon_smile_blackeye.gif border=0 align=middle>
Hinaamalla ei tarvitse kuin kerran moottorin pyörähtää, niin johan räpsähtää samantien kone tulille, mutta starttaamalla ei ole mitään toivoa. Startti pyörii vähän nihkeästi, mutta luulisi sen kuitenkin käynnistyvän tuollakin pyörinnällä... Startinkin vasta purin ja putsasin, ja se auttoikin jonkun verran, mutta ei vieläkään ihan kovimmilla pakkasilla tunnu käynnistyvän. Ja moottorina vehkeessä on swiftin 1.3GTi. |
Oisko akku huonolla hapella tai huonot maajohdot. Jos antaa apuvirtaa toisesta autosta niin helpottaako. Maajohtohan sitten laitetaan koneen kylkeen!
Puola vaatii vähintään 10 volttia että antaa kunnon kipinän. 9V jänniteessä tekee ruisku resetin. Paljonko on akkujännite startin päässä kun väännetään avaimesta? -Jussi- |
Akut ovat suht uudet. Ja maajohtoja fiksailin tänään, joten en vielä vaikutusta tiedä. Täytyy varmaan laittaa vielä lisämaadoitus siihen lohkoon.
Apuvirta ei vaikuta mitenkään, ja mittarilla en ole vielä tarkistanut jännitteitä... |
onko öljyt riittävän notkeat?
__________________________________________________ ___________ Toyota HJ61,Differential Locks, Super Swampper TSL 33" |
Vaikkaisin että kipinä ei riitä startatessa? Jos kerran lähtee nyppäsemällä hyvin käymään. Onko startti varmasti kunnossa?
Mittaapa puolalle menevä virta kun starttaat! |
ehkä virtalukonpohja ei anna kipinäsähköä starttiasennossa lainkaan,kylmänä kontakti vielä huonompi.
|
Sivu luotu: 03:46 (GMT +2). |