Offipalsta.COM

Offipalsta.COM (https://forums.offipalsta.com/index.php)
-   Tekniikka & Jutustelu (https://forums.offipalsta.com/forumdisplay.php?f=150)
-   -   LJ:n koneen hinta (https://forums.offipalsta.com/showthread.php?t=24404)

Mikko Virtanen 28.08.2006 18:11

LJ:n koneen hinta
 
Mitähän sanoisitte, mikä on käypänen hinta LJ:n riisseli koneesta? Tietysti riippuu kaikenlaisista asioista mutta sellanen normi hintaluokka toimivasta koneesta.

-> Ainoa ero hullun ja minun välillä on, että minä en ole hullu <-

tonnisata 28.08.2006 18:54

Eli td konehan se on kyseessä... Riippuu mistä ostaa tietenkin,jos takuupurkaamosta tai avk lta löytäsit , niin äkkiä tonnin tai kovasti yli hyvästäkoneesta, vapailtamarkkinoilta ok kuntoisen vois saada jonnekkin 500-800 nurkille ehkä - jolloin jokutolkku hinnassa voisiolla.
Suhteellista , loppupeleissä ostohintaan vaikuttaa kuinka kova tarve on myös ym asiat.. Kyse kumminkin on ns vanhemmanmallin koneesta jo että saisi järkeä käyttää . Olinkohan nyt aivan väärässä ??

joopajoo

Mikko Virtanen 28.08.2006 20:16

Hmmm...onkohan tuollaisen Hiluxin riisselöinnissä kuinka paljon "järkeä", jos ajatellaan bensakoneella sen kuluttavan n. 11 / 100km niin syntyykö sitä säästöä sitä vertaa, jotta moinen kannattaa? Toisaalta rakentaminenhan kannattaa aina <img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle>

-&gt; Ainoa ero hullun ja minun välillä on, että minä en ole hullu &lt;-

PeteTurku 28.08.2006 20:23

No eipä se paljoo kuluta. Mulla kincäppi haukkaa vajaa 20 ja siihen joskus meinasin tiisselii mut helpompi taitaa olla vaihtaa koko auto.

Ai mää vai turuust

28.08.2006 20:31

no esim. hiuluxin 2.4 diesel kone makso romiksella 100e +70e turpo+50e pakosarja +uusia letkuja 60e=300e joten kova on jos läjän kone maksaa esim.1300e kun vastaavan tekee muutamassa tunnisa 300eurolla.

Note! This message was posted anonymously!

tonnisata 28.08.2006 21:18

Onko ittetehty tehdastekosen väärti , sitä saa kysyä. Kampurassa eroa, pumppu erilainen ainakin noin yhtäkkiä ajateltuna. Toimivan (aikansa?) voisaada itekkin väännettyä osista, alkunperin kyseltiin kumminkin lj n koneeesta. Montaamieltä jälkiturbotuksista voi olla, yhtämonta kuin tekijää tai omistajaa , mutta aina se kumminkin kuullostaa jotenkin "kehnommalta" se ite osista koottu kuin aito turbotekniikka - vai kuinka ?

joopajoo

Repro 28.08.2006 22:21

2L:n kampura ja kiertokanget on ainakin kevyemmät kuin turbotetussa, joten jos haluaa että kestää kierroksia ees vähäsen niin siintä kalut 2L-T:hen niin ei oo liikkuvat massat niin suuria.

Kaikki on mahdollista, paitsi pyörö-ovesta hiihtäminen.
WIRMA
Montenegros#10


Sivu luotu: 22:41 (GMT +2).