Offipalsta.COM

Offipalsta.COM (https://forums.offipalsta.com/index.php)
-   Tekniikka & Jutustelu (https://forums.offipalsta.com/forumdisplay.php?f=150)
-   -   Q: Tiralin säännöt - Standard ja korin mitat (https://forums.offipalsta.com/showthread.php?t=24007)

Niko 14.08.2006 06:30

Q: Tiralin säännöt - Standard ja korin mitat
 
Vastuuvapauslauseena alkuun, että ehkä en koskaan tule yhtään kisaa ajamaan, mutta jos...

Tankkasin tuossa noita sääntöjä, ja huomasin, että mun Range saattais sopia stanuihin, jos rengaskooksi tulisi esim. 32x9,5-15 (akseliväli yli 245cm, halkaisijaa lisää 80mm, leveyttä 60mm). Mutta se mistä ehkä voisi kiikastaa, on kohta 3.2.9 Kori ja runko. Mullahan on esim. takakulmia silvottu ja aikomuksena on pistää tilalle jotain suojaa. Korin mitat muuttuvat siis alkuperäisestä, ja helma nousee takakulman kohdalta.

Mites ton kanssa käy? Nythän tiukasti tulkiten sääntö: "Korin mitat ja muodot pitää säilyttää alkuperäisenä" ei toteudu.


http://static.petrisimolin.com/galle...takakulma1.jpg

- Lommone Ranke Rooveri -

Racingrabbit 14.08.2006 06:55

Katteleppas kisakuvista Hanhikosken Maken Rangen takakulmia.
Ne on minun mielestä Standard sääntöjen mukaiset.


Niko 14.08.2006 07:13

Joop. Siinä näkyy olevan alkuperäiset pellit, mutta lienee mitat vähän kutistuneet kolistelun seurauksena. Tietty, jos se tommosesta jää kiinni, niin kai sitä voi laittaa esim. turkkialumiinista sopivat käikäleet paikalle, joka palauttaa alkuperäiset mitat.

Helpointa olis tietty ostaa mahd alkuperäinen auto ja siitä alkaa kokoon. Mutta mulla on pieni epäilys, että se aiheuttais liian pitkän ulkoruokintavaiheen. Sit ei jaksais enää kääntää rattia <img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle>

- Lommone Ranke Rooveri -

TimoV 14.08.2006 08:12

Lainaus:

quote:
Helpointa olis tietty ostaa mahd alkuperäinen auto ja siitä alkaa kokoon. Mutta mulla on pieni epäilys, että se aiheuttais liian pitkän ulkoruokintavaiheen. Sit ei jaksais enää kääntää rattia <img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle>
LOL, niinkö teilläkin? Ja minä kun olen suunnitellut että jostain ostaisin Rankun raadon ja Series-raadon ja alkaisin värkkäillä huvikseni hybridiä. Jokin riippakivi vaan haraa vastaan ja on pirun painava. <img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle>

-TimoV

"The original anti-theft devices -- Lucas Electric products." RR 3.5EFI Vogue, 1986



Sivu luotu: 18:06 (GMT +2).