Offipalsta.COM

Offipalsta.COM (https://forums.offipalsta.com/index.php)
-   Tekniikka & Jutustelu (https://forums.offipalsta.com/forumdisplay.php?f=150)
-   -   Tunturi savuttaa (2-tahtiukot huomio) (https://forums.offipalsta.com/showthread.php?t=22893)

jnu 25.06.2006 15:06

Tunturi savuttaa (2-tahtiukot huomio)
 
Mikähän kohta 40 vuotiasta puhallinpuchia nyt vaivaa? Se on ruvennu hiukan tupruttamaan. Vuosi sitten keväällä tankkasin molemmat litrat ja toinen oli vielä jäljellä. Vaihdoin bensatkin, tosin samaa tavaraa kuin tankissa olikin mutta nyt varmasti hyvin sekoitettuna. Eli tankissa pitäisi olla tasalaatuista 98ia jollain shellin perus 2t öljyllä 3% sekotuksella.

Olisikohan savutuksen syynä
a) huono öljy (tai määrä)
b) huono palaminen (seos, sytytys)
c) vaihteistoöljyä kampikammiossa
d) muu, mikä?

Vaihteistoöljyä tulee pari pisaraa tallin lattialle ajon jälkeen, en ole vielä aivan vakuuttunut että mistä mutta en kyllä keksi suoraa yhteyttä ulos vuotamiselle ja kampikammioon pääsylle.

Tiputtamisen takia varsinkaan en viitsi avata konetta kesken kesän, sitä voi tutkia sitten talvella kun nyt on mm. suzuki tärkeämpi ja mopolla tulee ehkä muutama sataa kilometriä ajettua. Nyt ei vaan ole viitsinyt ajaa ollenkaan kun se savuttaa, näyttää tyhmältä enkä halua yhtään lisävaurioita koneelle..


**************
Jussi ja Suzuki

Käyttäjä 25.06.2006 17:24

Jos käytät ns.nykyisiä 2-T öljyjä niin ne ei kyllä aiheuta suurempia savutuksia 3pojon seoksella...oletko koska viimeks polttanu alkukäyrän,sinne kertynyt palamaton polttoaine ts.öljy tekaee savutusilmiötä joka yleensä poistuu kun tempasee noin 30km.neulayläällä mutta kannattaa poltaa se alkukäyrä.
Kampikamion vuodoista sen verran että...
yleensä magneeton puoleinen stefa alkaa vuotamaa jolloin kampikammionn tulee liian laiha seos ja mopedi ei oikein jaksa käydä.
kokeile vaihtaa uus tulppa ja polta se alkukäyrä niin kattellaan sen jälkeen...


- - - - - - - - - - - - -
#perillepääsy ei ole itsetarkoitus vaan matkanteko#
SLCK Member #51
kayttaja@offipalsta.com
cruiser60@luukku.com
http://www.petrisimolin.net/gallery/...yttaja-sig.png

jnu 25.06.2006 18:21

Täytyypi koittaa noilla. Meneekö alkukäyrän kromaus tms vituiksi kokonaan kun polttaa vai saako vielä kiilloteltua? Eikai 2t koneessa kuitenkaan ole kovin suurta vaaraa täydellisestä tuhosta tuon tuprutuksen seurauksena. Käytön puutettahan se taitaa tuossa olla jos vikoja tulee.

Mikähän muuten on oikea vaihteiston öljymäärä? Tarkistusreikään asti vai tietty määrä?

**************
Jussi ja Suzuki

Rassi 25.06.2006 18:29

www.vmpk.fi


pee 25.06.2006 18:34

no voe helevettiläinen:

kattooppa ekana onko jäähtyttimessä ilimoo, jos on niin hyvä
sittevvaa päästelet menömään, jollei pappis savua niin vika on sama kuin jos roveri ei tiputa, eli: EI ÖLJYÄ !

-pee-


ei se satu...

STRANGE POVER <img src=/smiley/firedevil.gif border=0 align=middle>

jatila offroad ry
rover ystävät ry
#235 slck ry
pähäma ry

mehtämörö 25.06.2006 19:12

Itellä oli aikanaan tunturi tigerin kans se "ongelma" että savutti aina ku pakkasella lähti ajamaan...
Rupesin sitte ite miettimään sitä ja huomasin että alkukäyrään pääsee palamatonta öljyä melkosen reilusti kun aamulla kovalla pakkasella käyttää konetta että lämpiää... ekaa kertaa kun käänsi kaasun pohjaan katos pitäjä takaa kun työs savua putkesta... loppu kun vaa kierrätti vähän aikaa...

ei riemulla rajaa ku kasilla ajaa

JiiPee 25.06.2006 20:47

Lainaus:

quote:
jollei pappis savua niin vika on sama kuin jos roveri ei tiputa, eli: EI ÖLJYÄ !
Hehee, olipas osuvasti sanottu, 10p <img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle>

Offipalsta.com - sinne ne webwheelerit menneet on

jnu 25.06.2006 22:50

Rassasin alkukäyrää ja purin (uuden) pakoputken. Se oli täynnä jotain öljyn tapaista. Putsasin huolella ja kasasin, ei savuttanu niin pahasti. Katsotaan onko putki pian samannäköinen. Se, mitä kone tiputtaa, onko joko lootaöljyä tai likaantunutta bensaa. Vaikea sanoa mistä se tulee, mahdotonta ei liene sekäänettä kaasari tulvii tms ja valuu sitten paskaa keränneenä maahan. En oikein ymmärrä mistä se tulisi jos laatikkoöljyä olisi kun se valuu sylinterin ja puhaltimen välistä.

Mutta siitä kaasuttimen tulvimisesta.. mikä ihmeen tarkoitus sillä kohokammion kannen painikkeella on? Liittyikö sekin jotenkin käynnistämiseen ryypyn ohella vai onko tarkoitus vaan lorottaa bensaa maahan?

**************
Jussi ja Suzuki

Offipiru 26.06.2006 06:56

Lainaus:

quote:

mikä ihmeen tarkoitus sillä kohokammion kannen painikkeella on? Liittyikö sekin jotenkin käynnistämiseen ryypyn ohella vai onko tarkoitus vaan lorottaa bensaa maahan?

**************
Jussi ja Suzuki
Mun käsittääksee se päästää kohokammioon lisää bentsaa ku sitä lipsuttelee tai joku vastaava homma siin on, elikkäs liittyy.

_____________________________________
Tässä pitäis vissiin lukea jotai tyhmää

jnu 26.06.2006 09:23

Niin mä kans olen ymmärtäny että se päästää mutta sittenhän se tulvii samantien yli enkä oikeen ymmärrä mitä järkeä siinä on, se ylimääräinen bensa kun ei mene koneeseen vaan koneen päälle.

**************
Jussi ja Suzuki

_Jusbe 26.06.2006 09:46

Se on kai sitä varten, jos kaasarista loppuu bensa(menee kuivaksi) niin kohokammion saa ilmoista tyhjiksi....
Näin ainakin luulen.
Mutta ainahan nuo vanhat 2-tahtiset vähän savuaapi, näin ainaki mulla.



Edited by - _Jusbe on 26/06/2006 10:47:00

Julle 26.06.2006 09:56

Sen painikkeen tarkoitus on kai nostaa kohokammion bensapintaa käynnistyksessä niin, että suutinputkesta valuu pieni määrä bensaa kampikammioon. Noinhan se toimiikin, mikäli sitä nappia ei pidetä pohjassa, vaan vain napautetaan koho alas hetkellisesti. Pidempään painettaessa virtaus suutinputken kautta ei enää riitä ja kohokammio tulvii yli.
Ihan turha vekotin, mikäli mopolla on taipumus lähteä käyntiin ilmankin. Joskus talvikeleissä ehkä tarpeellinenkin?
Tuo tuprutus saattaa johtua myös "vanhasta bensasta". Bensojen ja varsinkin seosbensojen säilyvyys on nykyään aika rajoitettua, joten erilaiset käyntiongelmat esim. ylivuotisella bensalla ovat yleisiä varsinkin pienkonepuolella. Tunturin kyseessä ollen ongelmia ei ehkä kaasuttimen osalta tule niin herkästi, mutta palaminen voi kuitenkin olla aika huonoa siinäkin.
Kun saat sen pakoputkipuolen kuntoon, niin kokeileppa ihan uudella bensalla ja synteettisellä öljyllä. Josko se savutus vähenisi tuntsassakin.
Ja käyrää polttaessa menee kyllä kromaus useimmiten piloille.

-Julle-

jnu 26.06.2006 10:30

Rupesin just miettimään että onkos se sitten enää 60-luvun mopo jossei se savuta? :) Noh, ei tienny mopo 40 vuotta sitten mitä tulee kokemaan <img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle>

Äsken kun kävin tankilla niin otin 3l uutta 98ia, en tiedä tarviiko se 98ia mutta ei ole siinä kohtaa rahasta kiinni. Sitäpaitsi liioittelua oli muutenkin, tossahan on bensaa vielä ens kesäkskin jollei pilaantuis.

Enivei, mikäs öljy sitten olis parasta? Mulla on jotain shellin perus 2t öljyä, ei mainintaa synteettisyydestä. Aikanaa käytin pvssä, derbissä ja ktmssä jotain täyssynteettistä (oisko ollu castrol tts), pitäskö nyt hankkia jotain vastaavaa että palais mahdollisimman puhtaasti eikä keräis öljyä putkeen?


**************
Jussi ja Suzuki

26.06.2006 13:47

itte olen ajellut venäläisellä 76:lla 2t ölk on ollu jo taa euron paskaa ja pelaa niin stanan hyvin. ja pappiksen kuuluukin savutta hiukan se tykkää siitä....vakio kone kestää kyllä lähes "ikuisesti" et ei muuta kun kovaa ajoa..


Note! This message was posted anonymously!

PUNTTI64 26.06.2006 14:21

Muistaakseni noita vakio mopojen putkia sai poltella puhtaaksi tasaisin väliajoin joko kosanilla tai joskus jopa varovasti sepän ahjossa. ne oli yleensä täynnä moskaa alusta loppuun saakka.eikös sitä änäriä saa purettua osiksi ainakin loppupäästä.Ensin kuumentaa niin kauan että palaa itsekseen niin kuin öljylappu ja sitten koputtelemalla tyhjäksi kyllä kulkukin paranee vähäksi aikaa. joskus ne käyrät on niin tukossa ettei meinaa rautalanka mahtua läpi.


Käyttäjä 26.06.2006 15:37

Mä oon vetäny tonnisella pillillä alkukäyrän pona/valkohehkuun...jo moskat lähtee ja kromaus...
se kohokammion päällä oleva namiska on huikka,ei sitä niin kauaa pidä painaa et on koko kone pensassa.
Itte oon käyttäny pöboilin 2-T ölppää ja hyvin toimii.
Siis öljyä valuu sylinterin ja puhaltimen välistä.....?????
Tarkoitatko puhallinkoteloa joka on pytyn päällä.
Eikös jnu:lla oo kylmäkäynnistintä kaasarissa...silon ei tarvi huikkaa ollenkaan...

- - - - - - - - - - - - -
#perillepääsy ei ole itsetarkoitus vaan matkanteko#
SLCK Member #51
kayttaja@offipalsta.com
cruiser60@luukku.com
http://www.petrisimolin.net/gallery/...yttaja-sig.png

jnu 26.06.2006 17:34

On siinä kaasarissa luistin kannessa ryyppynappi ja sitä olen käyttäny. Ja siis valuu kotelon alapuolelta, pytyn ja puhaltimen välistä. Pitäs käydä ajaa pidempi lenkki ni sitä olis reilummin. Heti sitä kuitenkin tuli kun kuivasin pinnat ennen testilenkkiä.

**************
Jussi ja Suzuki

Käyttäjä 26.06.2006 17:44

Ettei sulla tihku pakarin tivari,jos tulee pytyn ja ryhmän välistä niin pitäs supsuttaa ja kulke huonosti

- - - - - - - - - - - - -
#perillepääsy ei ole itsetarkoitus vaan matkanteko#
SLCK Member #51
kayttaja@offipalsta.com
cruiser60@luukku.com
http://www.petrisimolin.net/gallery/...yttaja-sig.png

jnu 26.06.2006 20:55

Ei pitäs sieltä tulla, kulkupuolikin on ~ennallaan, sakkoja ei ajamalla saa.

**************
Jussi ja Suzuki

Kovakalu69 26.06.2006 21:35

Lainaus:

quote:Mä oon vetäny tonnisella pillillä alkukäyrän pona/valkohehkuun...jo moskat lähtee ja kromaus...
Ja jos on oikeen kiirus,nii kosaanilla punahehkusex ja sit puhdasta happee käyrän sisään, nii ei kauaa kestä ku röörit on rassattu.

-Enemistö tarkoittaa joskus sitä, että kaikki idiootit on samalla puolella-

-EUvostoliitto. Toverismin toinen mahdollisuus!-

-Metallimusiikki on pelastanut monet Jeesukselta-

http://www.petrisimolin.com/smiley/moon3.gif

jnu 26.06.2006 22:09

Minä tein ihan vaan vaijerinpätkästä putkirassaimen ja sörkin paikallaanollessa + sumutin vähän jarruputsia. Eihän tolla mopolla mihinkään kiire ole <img src=icon_smile_wink.gif border=0 align=middle>

Taidan huomena hakea parempaa öljyä siihen ja perehtyä sitten vuotoon tarkemmin jos savutus alkaa olemaan kurissa. Kysytään vielä uudelleen että onko oikea täyttömäärä laatikossa tarkastusreikään asti vai mikä?

Perhana kun pieni kesäflunssakin tuli juhannuksena rällätessä, haittaa harrastuksia. Tähän väliin sopiikin hyvin kevyt mopon rassailu. :)

**************
Jussi ja Suzuki

hazzinen 26.06.2006 22:12

mulla oli solifer ts:sä 9 millinen bing-kaasutin, ja sille piti ainaski höröttää kammio täyttee nii läks aina ykösellä

__________________________________________________ _
elkää hullua kiusatko, ei siitä ikinä tiedä mitä se juonii.

p3ku 27.06.2006 18:08

Kannattee purkaa se kaasari ja puhdistaa. Pappatunturin kaasari hapettuu ainakin mulla talven aikana. Puhaltaa paineilmalla kaikki reiät läpi ja mielellään kiillottaa sisäpinnat AUTOSOLILLA. Samalla tarkistaa kaikki O-rengas tiivisteet onko halkeimia. Itselläni vuosi kaasari kun mopo oli seisonu pari vuotta ja olin käyttänyt kaasarin tyhjäksi eli kaikki tiivisteet oli kuivunut.

Savutuksesta sen verrran, että kokeile kokonaan ilman alkukäyrää ja putkea savuttaako?! Ilmanputsari voi olla myös paskanen eli kato sekin.

Jos paino on voimaa niin ylipaino on ylivoimaa!

jnu 28.06.2006 21:32

Kiitos pojat. Vaihdoin uudet 98:t 2,5% seoksella samaa shell advance sx 2t öljyä. Enää ei näe onko kone käynnissä. Ei siis savuta yhtään.

Edelleen vuotaa jostain, vaikea sanoa mistä kun juuri sinne ei näe. Menosuunnassa vasemmalle puolelle, ~pytyn kohdalta sivulta, puhallintorven alta valuu lyhyelläkin lenkillä pintaa pitkin ja pari tippaa tallin lattialle hyvin mustaa ohuehkoa öljyä tai bensaseosta. Oliskos mahdollista että puhaltaisi sellaista tuotetta sylinterin alapuolelta tiivisteestä?

Ja jos kolmas kerta toden sanoo niin paljonko laatikossa kuuluu olla öljyä? <img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle>

**************
Jussi ja Suzuki

Kirk 29.06.2006 21:35

NO jos siinä vaihteiston/kytkinkopan kyljessä joku min. ruuvi on nii siihen asti sen täytät niin bravo.



Sivu luotu: 06:10 (GMT +2).