Offipalsta.COM

Offipalsta.COM (https://forums.offipalsta.com/index.php)
-   Tekniikka & Jutustelu (https://forums.offipalsta.com/forumdisplay.php?f=150)
-   -   Sähkövinssin pyörimissuunta? (https://forums.offipalsta.com/showthread.php?t=22571)

RoseTeddy 10.06.2006 21:00

Sähkövinssin pyörimissuunta?
 
Eli kyse on NEW 10000:sta. Tarkoituksena olis pyörittää vaijeri rummulle niin että tulee yläpuolelta ulos, jotta sais vetokitaa ylöspäin. Eli syntyykö plaaneetassa aksiaalisia voimia ja onko esim laakeroitu vetämään vain toiseen pyörimissuuntaan? Sitä että vinssi kai vetää prkleesti enemmän itteensä pedistä irti ei huomioida (vahvistetaan vaikka ratakiskolla)

Nii-i, toiset keräilee postimerkkejä.....
---4x4 Team Suokehrääjä---

SoSo 10.06.2006 21:14

En äkkiä osaa sanoa varmaa vastausta mikä siinä tulis vastaan mutta kyllähän se pyörimissuunta/kelaus suunta monissa vinsseissä on merkattu? Tokkopa huvikseen.
Onko käyttämätön vinssi kyseessä?




krisu 10.06.2006 21:15

Ei taida jarru pelata, eli tolla muutoksella kelaa jarrua vasten, kuten normaalisti ulospäin kelatessa

edit: mutta käännäppä vinssi toistepäin, niin toi jarru ongelma poistuu.. siitä että rasittuuko vinssi, en osaa sanoa

Edited by - krisu on 10/06/2006 22:19:13

RoseTeddy 10.06.2006 21:34

Jep, uus vinssi kyseessä. mut vinssi toisinpäin siinähän se vastaus!!!! <img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle>

Nii-i, toiset keräilee postimerkkejä.....
---4x4 Team Suokehrääjä---

Ahosensetä 11.06.2006 20:59

Kun vinssin kääntää, niin taemmille kiinnityspulteille (siis alunperin etumaisille) tulee melkoinen vetovoima ylöspäin (likimain kaksinkertainen alkuperäiseen verrattuna).

Sitä en yhtäkkiä osaa sanoa kestävätkö pultit silti. Tarttis vähän laskea - tai sitten kokeilla. Kokeilussa vaan voi käydä niin, että koko vinssin runko rikkuu.

T, Antti

HeikkiH 12.06.2006 08:06

Entä jos kääntää vinssin selälleen, niin että jalat ovat eteenpäin? Pedin joutuu tekemään uusiksi, mutta ei rasita pultteja juuri ollenkaan.


Heikki H.

FJDC
Montenegros #21
==================================================
Chevrolet K5 Blazer 307+TH350+NP205+D44+14FF

RoseTeddy 13.06.2006 09:49

Ko. vinssissä on kiinnitys reijät jokapuolella. Joten ajattelin kiinnittää sen alta ja etupuolelta.

Nii-i, toiset keräilee postimerkkejä.....
---4x4 Team Suokehrääjä---

MakeO 13.06.2006 10:51

Moi, kysyin tuosta kiinnityksestä ja "pakilla" vetämisestä suoraan tehtaalta, niin heidän mielipiteensä oli että näin voi tehdä ja myös tommosta kiinnitystä käyttää mutta ei ole välttämättä suositeltavaa koska vinssi on suunniteltu käytettäväksi siten että vaijeri menee kelalle alta päin kuten se on tehtaalta tullessaan..

Mutta jos tulee vielä jotain ongelmia niin soittelehan , niin mä saan suoraan tehtaalta tietoja henkilökohtaiselta "supportilta"..siis semmosissa asioissa missä on hyvä kysyä valmistajan mielipidettä..

My Toyota is Fantastic <img src=/smiley/buttrock.gif border=0 align=middle>
http://www.maplehill.fi


Sivu luotu: 00:46 (GMT +2).