Offipalsta.COM

Offipalsta.COM (https://forums.offipalsta.com/index.php)
-   Chit-Chat (https://forums.offipalsta.com/forumdisplay.php?f=172)
-   -   Offiyhdistys. (https://forums.offipalsta.com/showthread.php?t=20735)

regular 13.04.2006 21:09

Offiyhdistys.
 
Tässä kyselyä vasta teen ja kysynpä että onko "sosiaalista tilausta" offiyhdistykselle suur-helsingin seudulla?Yhdistys yrittäisi järjestää paikkoja missä saisi luvan kanssa ajaa ja mahdollisesti hommata kerhotiloja ja/tai tallia ja ehkä jos ketään kiinnostaa niin järjestää tapahtumia ynnä muuta aisiaan liittyvää.Kuten sanottua tämä on vasta kyselyasteella.

Keijo-Annikki

A45 13.04.2006 21:12

Sitä yritettiin viime kesänä. Oikein kokoonnuttiinkin Lahnuksen Shellille ja aika paljon tuli porukkaa. Vaan eipä siitä yhdistystä syntynyt, johtuu kait puuhamiehen puutteesta.
Uskoisin että jos joku/jotkut ihan oikeasti alkavat moista puuhata niin kyllä siitä enemmän hyötyä kuin haittaa on. Ja on sille minun mielestäni ainakin enemmänkin kuin sosiaalinen tilaus.

-Maastoautossa on jäykkä etuakseli-

regular 13.04.2006 21:36

No joo toi Pornaisten juttu on liikeyritys jonka tarkoitus on tuottaa voittoa.Yhdistyksen ei.Etsin kokoajan uudeltamaalta sopivaa maa-aluetta offaukseen.Osto tai vuokrausmielessä.Kattotaan tota meetinkiä jossain kohtaa.Lähen hallituksen kanssa päästäistä viettämään mutta sieltä kun saavun niin otan yhteyksiä.Siellä ei oo nettiä nii etten pääse vastailemaan.

Keijo-Annikki

T€€MU 13.04.2006 22:04

Niimpä, takavuosina muistan pörssistä ilmotuksen jossa 60ha:ria erämaata olis vaihdettu amerikanautoon..
jostain jeesiön varrelta, perkele, ja just ku ite oltiin nakattu tetsarit jeesiöön ;)

*press play on the tape*

VonLeka 14.04.2006 13:33

Offiyhdistys kuullostaa hyvältä.
Oma kerholehti, joku parin kympin jäsenmaksu, jäsenmaksuista saadut rahat voisi käyttää johonkin järkevään, esim. ostamalla varastoon kaikkea maasturi rompetta joita myydään vain jäsenille järkevään netto hintaan, voittoa tavoittelematta. Eli harraste pohjalta, ei bisnes

Ei kaupallinen kerho.

Mutta suostuuko kukaan nykypäivänä tekemään duunia ilman korvausta?

Edited by - VonLeka on 14/04/2006 14:35:28

Edited by - VonLeka on 14/04/2006 14:36:07

volvolet-sugga 14.04.2006 19:50

joo ja kerhon nimeksi tasamaantallaajat!!!!!!

tp-21 maastoautojen ehdotonta aatelia!
joku tietää aina enemmän kuin sinä(tai on ainakin tietävinään)
pirates of tuusulanmeri #3

regular 17.04.2006 09:44

Kävin töissä ilmaiseksi.Nyt ne ajat on ohi koska EN ENÄÄ TOIMI YRITTÄJÄNÄ.Jos alan ajaa asiaa ja perustan ko yhdistyksen niin KYLLÄ joudun VARMASTI TEKEMÄÄN TÖITÄ ILMAISEKSI. (niin en tietenkään yksin voi tehdä kaikkea.Yhdistyksen perustamiseen jo tarvitaan muutama henkilö).Koska en juuri nyt ole töissä missään ja en ole konkurssin partaalla niin voin aivan hyvin tehdä jotain hyödyllistä.Katsellaan ja kuunnellaan.Mielipiteitä saa esittää.Ei tunnu missään.

Keijo-Annikki

Edited by - regular on 17/04/2006 10:45:56

regular 17.04.2006 09:51

Niin ja tiedoksi että en kaavaile kaupallista yhdistystä.Yhdistyksen voi toki perustaa mutta se on johtohahmoista kiinni minkälainen yhdistys siitä tulee.No en jaksa tässä lähteä spekuloimaan aihetta "kannattavuus".Jos perustaa yhdistyksen niin silloin on tuskin tarkoituskaan tuottaa voittoa.Jos nyt mitään yhdistystä syntyy.Eli kiinnostaako asia ylipäätänsä ketään.Nähtäväksi jää.

Keijo-Annikki

bj75 17.04.2006 10:18

Ilmoittaudun vapaaehtoiseksi jos apu kelpaa. Mitään ei saa ilmaiseksi ja jos tällä tavalla on edes mahdollisuus parantaa pääkaupunkiseudun tilannetta offiharrastuksen parissa, olen mukana talkoissa.

Mitään ei saa jos ei koskaan kokeile. Olisihan sitä sitten ainakin yhtä kokemusta rikkaampi ja jos homma pelittää on hyödyt vieläkin suuremmat.

Hieman kyllä kummastuttaa asenne että kaikki pitäis saada valmiina ja tapahtumia pitäisi olla jatkuvasti, mutta (juuri) kukaan ei ole valmis tekemään mitään asian hyväksi. On tämä harrastus muutakin kuin pelkkää ajamista maastossa. Itse ainakin koen (lajiin liittyvän) yhdistyksen pyörittämisen kuuluvan osaksi harrastusta.

Älkää tyrmätkö ajatusta mahdottomana edes kokeilematta. Jos se ei aikaisemmin onnistunut EI tarkoita sitä ettei se voisi NYT onnistua. Se vaatii vain muutaman sopivan puuhamiehen sitoutumista asiaan. Harrastajia on tullut lisää sitten viimeyrityksen ja joukosta saattaa hyvinkin löytyä voima pyörittää moista yhdistystä.

Nyt vaan muutkin asiasta kiinnostuneet ilmoittautumaan. Ei kaikkien tarvitse olla yhdistyksen pyörittämisen mestareita heti kättelyssä vaan tekemällä oppii. Eli mukaan vaan jos kiinnostusta on vaikkei guru olisikaan.

t.BJoni


_______________________________
"Pisnes is pisnes and Love is Bullshit"

#SLCK215 BJ42 -83, FJ40 -73, Unimog 416DoKa -70

regular 17.04.2006 19:47

Kuulostaa hyvältä.

Keijo-Annikki

Ex_inkkari 17.04.2006 20:04

Juu, tänne päin voi myös olla yhteydessä asian tiimoilta.

Jeep Cherokee

A45 17.04.2006 22:29

Sama vastaus kuin viime kesänä. Eli mukana ollaan.

-Maastoautossa on jäykkä etuakseli-

junnu78 17.04.2006 22:42

jep. mukana. meillä täälä hyvinkäällä ei ole mitää, eli joutuu joka tapauksessa aina lähtemään muualle ja parhaiten pääsee vaikuttamaan kun on mukana alusta asti. eli hep, kaksi reipasta talkoo miestä löyty täältä.

Team rattopojat

regular 18.04.2006 09:35

Jaaha,
"kai" tästä pitää pitää jonkinasteinen miitinki.Siinä sitä voi sitten miettiä että kuka tekee mitäkin.
Laittelen mööhemmin jotain "dataa".
Mulla olisi yhdistykselle jo pienimuotoinen OFFIce olemassa,mutta kazellaan.

Keijo-Annikki

regular 18.04.2006 20:03

Ens perjantaina voisi käydä kahvilla asian tiimoilta jos löytyy aikaa...?

Keijo-Annikki

bj75 18.04.2006 21:21

Pitäis löytyy:)

Paikka ja aika<img src=icon_smile_question.gif border=0 align=middle>

_______________________________
"Pisnes is pisnes and Love is Bullshit"

#SLCK215 BJ42 -83, FJ40 -73, Unimog 416DoKa -70

Nerd-O 18.04.2006 21:37

Lainaus:

quote:
Pitäis löytyy:)

Paikka ja aika<img src=icon_smile_question.gif border=0 align=middle>
Jo klassikoksi muodostunut Petikon Esso <img src=icon_smile_wink.gif border=0 align=middle>

-- Ensi kesän hittituote on oma rakentelu projekti --

Nerd-O

junnu78 18.04.2006 23:46

siis 28pvä? löytyy aikaa. toinen hyvä paikka voisi olla ruskeasannan shelli. helposti joka paikasta...

Team rattopojat

regular 19.04.2006 07:15

Ajattelin tätä tulevaa perjantaita.Ruskeasannan Shelli on varmaan ihan yhtä hyvä kuin mikä tahansa muu.Katotaan tota aikaa vielä.

Keijo-Annikki

junnu78 19.04.2006 10:08

käy tämäkin perjantai. ilmoittele aikaa sitten.

Team rattopojat

Flugfiske 19.04.2006 16:39

Sipoon suunnalta vois ehkä yks hyypiö lähteä puuhaan mukaan.
Ongelma näissä yhdistyksissä vaan tuppaa olemaan se, että kun sellanen saadaan kokoon, niin on muutama aktiivi, jotka pyörittää toimintaa ja sitten on lauma heeboja, jotka poimii marjat laarista jäsenmaksua vastaan. Eli ollaaan valmiit käyttämään palveluja, muttei itse tehdä mitään ja asioista ollaan kyllä valmiit ruikuttamaan (tässä vaan kahden yhdistyksen asioita kun pyöritän, niin tuo on asia, joka aina esiin nousee).
Tapaamispaikaksi kannatan tuota ruskeasantaa....

_______________________________________
Täydellinen AMATÖÖRI

A45 19.04.2006 17:31

Voisi ajatella myös sunnuntai-iltaa. On Talman kisat lauantaina ja mulla firma auki ja paljon muuta muillakin(kai)
Mitäs sanotte?

-Maastoautossa on jäykkä etuakseli-

bj75 19.04.2006 20:08

Sopii myös Sunnuntai!

_______________________________
"Pisnes is pisnes and Love is Bullshit"

#SLCK215 BJ42 -83, FJ40 -73, Unimog 416DoKa -70

Nerd-O 19.04.2006 20:49

No eikös sunnuntaina ole kulmakorpi taas? Joten kaikki ei pääse myös silloinkaan. Perjantaina on taas ohjelmaa talman takia..

-- Ensi kesän hittituote on oma rakentelu projekti --

Nerd-O

junnu78 19.04.2006 21:01

ja mä lähden sunnuntaina hakemaan vinssiä lappeenrannasta. perjantai sopisi hyvin. tai lauantai aamu ennen talman kisoja. en mielelläni siirtäisi tota sunnuntain menoa, mutta sekin voitaisiin ehkä järjestellä muutoin jos saa ajoissa tietoa... mutta mielellään ei sunnuntaina.

Team rattopojat


Sivu luotu: 19:55 (GMT +2).