Offipalsta.COM

Offipalsta.COM (https://forums.offipalsta.com/index.php)
-   Tekniikka & Jutustelu (https://forums.offipalsta.com/forumdisplay.php?f=150)
-   -   Varoitus: vaahtomuovitelat ei kestä liuottimia (https://forums.offipalsta.com/showthread.php?t=18357)

Valko-bandiitti 06.02.2006 16:51

Varoitus: vaahtomuovitelat ei kestä liuottimia
 
Maalasin sunnuntaina uazia oliivinvihreäksi. Sijoitin maalaustarvikkeisiin monta euroa ( ns, papin mulkku-tela maksoi káksi euroa ). Olisi ruiskukin ollut, muttei jaksanut touhuta sen kanssa. Mutta: telarulla olikin niin huonoa vaahtomuovia ettei se kestänyt maalin liuotinta vaan suli ihme mujuksi. Outo homma sinällään: tela oli ihan honkkarin löytökorista. Siis: ostakaa, kun haluatte virheettömän maalipinnan tuuninkiajopeleihinne, "karvatela"


PL 06.02.2006 17:36

Niis "mulkkurissois" on nykyisin omat välineet vesiohenteisille ja omat liuotinohenteisille.
Itte käytän vain noita liuotinpohjaisille tarkotettuja, käy molempiin. Hinta vaan on vähän kovempi.<img src=icon_smile_cool.gif border=0 align=middle>


jnu 06.02.2006 17:38

Mohair on kova sana. Kannattaa varoa myös karvanlähtömalleja.

Ja omasta kokemuksesta voin sanoa ettei kannata tinnerimaaleja yrittää laimentaa kertakäyttömukissa. Nimim. vitutti pestä tinnerillä sulanutta muovia ja mustaa maalia käsistä.

**************
Jussi ja Suzuki

EeTee 06.02.2006 22:03

Tuli telailtua pari viikkoa sitten Range vihreksi Motonetin parin euron teloilla ja ne kesti ihan kohtuudella panssarimaalin, mutta olisivat varmaan pehmenneet tinneriohenteisella maalilla.

http://static.petrisimolin.com/galle...ee-vihrea3.jpg

RR -76


Sivu luotu: 19:06 (GMT +2).