Offipalsta.COM

Offipalsta.COM (https://forums.offipalsta.com/index.php)
-   Tekniikka & Jutustelu (https://forums.offipalsta.com/forumdisplay.php?f=150)
-   -   Lj:n moottori hiluun? (https://forums.offipalsta.com/showthread.php?t=17472)

k.j 14.01.2006 09:02

Lj:n moottori hiluun?
 
Siis tuli tuossa hankittua lj pihaan. Onko kukaan vaihtanut ko.moottoria hiluun? (vm-90) Tarviiko tehdä muuta muutosta ,kuin pakoputki.
Tietysti katsastan auton.
Onko kyseisessä projektissa yleensäkään mitään järkee? Ainut asia mikä itseäni kiinnostaa on toi turbo,koska hiluhan ei oo hätäsenmiehen kulkupeli vakiona.
Vai laitanko "rälläkällä" lj:n nippuun ja teen siitä maatalouskulkineen tms.
<img src=icon_smile_wink.gif border=0 align=middle>


Laaki_Aasi 14.01.2006 12:03

kaveri laitto cressidan turbo kiisselin hiluu tais mennä suoraan. itellä on taas cressidan kone läjässä. et kaitpa se sinne menee jos hilussas on ihan normi 2L kone.
Jos meinäät pillkkoa läjän niin myy mulle siitä ovet ekana jos on suorat =)


VMK 14.01.2006 16:40

Ei toi LJ:n kone vakiona kovin kummoinen voimanpesä ole. Pitäis rassata syöttöpumppua ihan sisältä käsin yms. Isoin ero on se LJ:n pumppu missä on ahtopaineen mukaan syötönrajoitus. Ja taitaapa olla öljyzuihkut männille.


k.j 14.01.2006 17:55

Siis pumppu pp-dieselille kannukseen ja würthiin ostamaan laikkoja?
ja etuakseli hiluun? jonkun allekirjoituksessa maininta , että nelivedossa pitää olla jäykkä etu-akseli.<img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle>


SuurSyömäri 14.01.2006 18:05

Me vaihettiin velipojan hiluun cressidan 2-LT. Muutamia pieniä mulkkauksia piti tehdä mutta on se meno verrattuna 2L pataan kyllä erilaista.

Pistää syötöt kohdalleen ja intercoolerin ni ihan riittävästi on jerkkua.

Ja Läjästä kierrejousialusta +akselit Hiluun kanssa Jne.

<img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle> x-x-x <img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle>

k.j 20.01.2006 18:26

Non niin! Nyt on aika tehdä ratkaisuja. Siis ilmeisesti 2l-t moottori sopii 110-koriseen hiluun heittämällä.
Eli ensviikolla lähtee projekti käyntiin ja katsotaan sopiiko vai meneekö asennusjuomaa paljon? Laitan tuonne jonnekkin kuvia kun kerkeen.
Ja hyviä neuvoja/vinkkejä kuunnellaan sujuvasti.

Jos kaikki menee kuin oon suunnitellut niin "häkärinteen" juurella on parkissa hilu uusilla renkailla ja moottorilla ....( ei kisassa vaan katsojana)


tonnisata 20.01.2006 19:08

Juu menee se sinne aikahelposti, kiinnikkeet ja laatikkoon kiinnitys sopii suoraan, vähän letkuhommiahan siinä on, tehostajanputket ja lämppärin nyt pääasiassa. Ite katastin viimekesänä Hiluxiin 90 4wd vuoden 2000 td koneelle. Katastusmies ensin oli tietenkin sillämielellä, etteihän nyt sitä saa, oli niin tohkeissaan että ei kuunnellut että kyse on noinkin uudestakoneesta. Alko katastaan ja siinä mietti mallisarjaa onko tehty td koneella... siinä sitten taas sanoin että kun noin uudesta on kyse nyt ja että on mulla tosidtus siittä mistä se on peräsin, että saastetiedot löytyy, niin sitten se vähän helpottui ilme sillä. Huomas tietenkin ettei suoraan mallisarjassa ole turboa, ja sitten jarrut ja jouset alkoi kiinnostaa... lopputulos oli että pitihommata papereita niistä. Suostui uskomaan kuitenkin varaosakirjasta otettuja kopioita missä oli halkasijat ja mitat esim järrulevyistä vm 2000 ja 90 autossa- nehän on samat kyllä. Sama jousista, eli vertaus, takajousissa niissä oli lehtienlukumäärä ero, uudessa yksi enempi alunperin kuin vanhassa- olin onneksi ite korotusmielessä lisännyt sinne parikin lehteä joten sehän sit kelpasi sattumalta, ja etujousissa samatnumerot varaosilla... Hain itelleni Tojotanliikkeestä printit noista varaosajutuista, niissä vaan numerot näkyvissä-ei mittoja, ja sit varaosaliikkeestä kopsu kirjasta missä mitat näkyi ja vielä leimakin siihen. Kelpas se sitten,mutta toisella näytillä vasta...
Eli kannattaakohan verrata jarrujenkokoja ite jo varuiksi ja hakee noita kopsuja mukaan, jos sattuu kyseleen-ei tarvi lähteä sitten heti.. ja miettiä päästöjuttuja, nimittäin eikös ollut joku vm raja ettei saalaittaa vanhempaakonetta just saastehommien takia ? Mut se taisiolla joku 93 rajana-en ole varma tästä. Ja kuulemma pelkkä mittaus ei riitä, siis se savutesti minkä ne voi ottaa itekkin , jotain käytönaikasesta saastemittauksesta puheli... mulle riitti se että oli kauppakirja/kuitti autosta mistä kone oli otettu ja siinä vuosimalli mainittu. Sitä en tiedä onko jokapaikassa yhtälaista että noita vaatii, mut eipä tuu yllärinä jos miettii etukäteen noitakinjuttuja.


k.j 26.01.2006 20:33

Nyt sitten on kaivettu elimenluovuttaja hangesta!
http://photobucket.com/albums/v326/k...h_124_2483.jpg

Projekti pikkuisen viivästy , mutta mihinkä tässä kiire valmiissa maailmassa.



Edited by - k.j on 26/01/2006 20:39:13

psychobilly 26.01.2006 20:38

ite ostin just sellasen turbo resiinan koneen ja eikös öljy pohjan joudu vaihtaa ku sen änkee tollasee jäykkä aksula hiluun sillait kuulin ja tietty öljypumpun jalan.

kaasupohjassa kiertelemättä niin että kuljettajasta tulee matkustaja

ei se kaadu vähän kallistelee vaan

jjv 26.01.2006 23:02

Joutu vaihtaa ainaki mulla( Cressidasta kone).

" hilux Xtracap 1987, 2L-T "


Sivu luotu: 13:24 (GMT +2).