![]() |
SOA muutoskatsastus
Tietääkö kukaan saako vielä nykyään soa:ta muutoskatsatettua, tai onko joku lähi aikoina kyseistä muutosta tehnyt ja leimannut?
|
En ainakaan muista että ko. toimenpidettä itsessään rajotettaisi rakennemuutosasetuksessa, mutta maksimi alustan korotuksen määrä on 75mm M1G/ N1G- luokan ajoneuvoille. Se tulee aika helposti ylitettyä kun akselin siirtää jousipakan alle.
|
No tietääkös joku mitä kaikkee tarvii toho soan toteutukseen, kun ei tahdo kunnon listaa löytää et mitä kaikkee tarvis?
|
Tarvitsee hitsata jousipedit akselin yläpuolelle, sopivat u-pultit ja levyt jousipakan päälle.
Mutta kuten todettua, melkoinen velho saa olla jos SOA:lla saa pysymään korotuksen maksimissaan 75 millissä. Alustan korkeus kun nousee akseliputken halkaisijan + jousipedin korkeuden + jousipakan paksuuden verran. Eli helposti tuplasti sen mitä laillinen alustan korotus. |
Lainaus:
|
hj olis mihkä olis suunnitteilla tehdä
|
Haulla löytyy jotain vanhoja keskusteluja. Alla linkki yhteen hakuun.
http://forums.offipalsta.com/tags.php?tag=soa |
| Sivu luotu: 13:14 (GMT +2). |