![]() |
jeep cherokee dieseliksi?
miten lie mahollista muuttaa tommosta 90 luvun cherokeeta bensaa dieseliksi ? ajatuksena olisi laittaa merusn 2.5l moottori. muuten bensa menisi mutta aika janonen kun joutuu metillä käymään. ja olisko jossain valmiita laatikko adaptereita jeepin automaattiin? aika vähän nyt myynissä jeepin omaa dieseleitä.
|
Ei onnistu nykylainsäädössä muuttaa bensavekotinta dieseliksi tai päinvastoin.
|
Mitenköhän toi on jos auto on kuitenkin alunperin ollut bensakoneella ja muutoskatsastettu dieseliksi (tai päinvastoin), eikö silloinkaan onnistu muutos "alkuperäiseksi" ?
|
Lainaus:
|
Maailmalta ainakin saa adapteria
https://www.doomsdaydiesel.net/produ...0x-adapter-kit https://dieselpumpuk.com/products/aw...pr_seq=uniform |
Lainaus:
|
Lainaus:
|
Lainaus:
Alkaa kesä lähennellä loppuaan, eikä voimaantulosta ole tullut tarkempaa tietoa. Eiköhän tuosta kuitenkin virallinen ajankohta ilmoiteta ainakin kuukautta ennen? |
Lainaus:
|
XJ:hin saa sovitetta suoraan M57 niin ei kannata paljoa muuta miettiä. Ylivoimanen mersun koneisiin nähden ja saa paperiin kunhan lähtökohta diesel.
Jos tuo käyttövoimamuutos asia nyt muuttuu niin saa bensoihinkin. |
Lainaus:
|
M57 on aina common rail, 90-luvun lopulla tullut vasta.
|
Toi M57 pannu on myös Range Roverissa, ajalta ku BMW omisti Land Roverin,
tossa omassa L322:ssa just toi pannu. Pientä vuotoa syöttöpumpussa, et pitäis ottaa irti ja tiivarit vaihtaa. |
Lainaus:
Kyllä sen cr-tekniikan takia kannattaa se pieni johtomäärä ottaa. Lisäksi varsinkin nuo vanhat 184 ja 192hv koneet on todella halpoja ja taas om-koneet alkaa olemaan arvokkaita. |
Sivu luotu: 19:23 (GMT +2). |