![]() |
WORRYCROSSI 19.10.2024
Kisataanko perinteikästä Worrycrossia 19.10 lauantaina mykrämäellä?
Tarkoitus oli tehdä mahdolisimman yksinkertainen ja alkuperäinen toteutus sääntöjen tms. osalta eli perus asiat ajoneuvoissa kunnossa, voi lähteä vaikka sillä ladon takaa löydetyllä patrollilla jos se vain sieltä inahtaa :D mönkkärit, pikkupyöräiset alle 35" /UTV? ja isopyöräiset 35" -> Pe: -Yöpyminen mahdollista varikolla. La: 08.00> ilmoittautuminen ja katsastus. 10.00> Ohjaajakokous ja rataan tutustuminen 11.00> Pieni/Iso luokka yhdistetty 45min 12.00> Mönkijät 90 min. 14.00> Pieni/Iso luokka yhdistetty 45min 15.> tulokset ja palkintojen jako heti kun on tieto. Muutokset aikataulussa mahdollisia. Edelleen leiriytymismahdollisuus la-su yö Autossa pitää olla vakuutus, turvavyöt, kypärä kuskille ja kyytiläisille, sammutin, avoautoissa asiallinen ajopuku ja tuulilasittomissa autoissa silmien suojaus (esim. ajolasit tai suojalasit) Mönkkäri/UTV varusteena ajovarusteet, kypärä, sammutin, vakuutus. Osallistumismaksu paikanpäällä käteisellä 50€/ajoneuvo. Osoite Karjalantie 434, 56510 Ruokolahti https://maps.app.goo.gl/2Zuc7stskFrNdpLo7 Tässä vielä linkki alkuaikojen worrycrosseihin, joista tapahtumaa alettiin väsäilemään: https://forums.offipalsta.com/showthread.php?t=113681 Majoitusta: https://forums.offipalsta.com/showpo...1&postcount=14 https://img.aijaa.com/m/00788/15283879.jpg |
Vahva ehkä, molemmat vaihtoehdot käy, kunhan ei pakko vinssausta.
|
Palaveerattiin porukassa ja päädyttiin perinteisimpään versioon kisasta ja radasta. Pakollisia vinssipaikkoja ei ole ja reitillä pyritään suurimmat mutaesteet välttämään.
Niin ja ilmottautuminen on täten avattu: txt 0442389091 tai tähän vitjaan -tiimin nimi -ajoneuvon nimi tai merkki/malli -kuskin/apukuskin nimi -luokka Pikkupyöräiset Isuzu Trooper Lifestyle Joni Turkia Nikko Suzuki/ Jarkko Lempiäinen Kaaoskarage RZR Tomi Nissinen - - - Isopyöräiset Joyhill Racing, Jeep Wrangler, Jouni Ilomäki / Jonas Forss MORC Racing #16 jr Toyota LJ70 Miika Alajääski, Lauri Helkala Tukkijullit Toyota lantikka Markus Kaljunen / Konsta Laukkanen Yks lj.n raato tohelo ja torvero - - - Mönkijät Tommi Heinonen Teo Heinonen Allan Taat Andrus Soolep Janar Pedaja Juha Doku atv Anna Doku atv Renne Häyrynen Leevi Hendriksson Timo Hytti Tapio Luukkonen |
Tämähän vaikuttaa mielenkiintoiselta. Koitetaan päästä mukaan.
|
Oliko kuskille jotain ikärajaa, jos vaikka seuraava sukupolvi tulis koittamaan? Vielä olis tuo voittajapajero samassa paikassa mihin pudotin 2016 worrycrossin jälkeen kärristä.
|
Jos 15v täyttänyt,tai tämän vuoden aikana niin mukaan vaan!
|
Vahva ehkä myös täältä, mikäli rata on ajettavissa 31” pyörillä suht vakiolla xj jeepillä.
|
Tähän pyritään radan suunnittelussa. :)
Isolle luokalle rata hieman haastavampana. |
Mönkkäreille vain 1 x 30min ajo?
|
Täysin neuvoteltavissa. Voidaan ottaa myös kahdella lähdöllä jos halukkuutta on! Aiempina vuosina on ollut vain yksi lähtö ja se 30min muistaakseni.
|
Flaijerii
|
Täältä myös ehdoton ehkämeibi etuvetoluokkaan :) Lista näyttää vähä siltä että 1,8 anjoviksella rynnätään ylen voittoon että heilahtaa ;) Ei mitää, näyttää olevan vaikeaa sitoutua kenenkään mihinkään, järjestäjille voimia :)
|
Jos saadaan tämä kisa menemään ilman etuvetoluokkaa tällä kertaa, niin voidaan seuraavaan kisaan harkita myös sitä ja ehkä myös tätä:
https://www.facebook.com/reel/281917138333605 |
Majoitusta ja Savusaunoja!!
Savusauna mahdollisuus lauantaina kisojen jälkeen https://www.savusaunat.fi/
10e/ saunoja Majoitus1 Yhteismajoitus mahdollisuus Hugon pappilassa 10e/henk./vrk. (Lattia majoitus) WC peseytyminen savusaunoilla(lyhyt ajomatka) https://www.hugon.fi/index.html#pappila Majoitus2 WC ja Suihku, keittiö. Hugon mökit 40e/henk./vrk. (sisältää petivaatteet ja pyyhkeen) Mahdollisuus myös aamupaloihin tms. Kysy Heikiltä! https://www.hugon.fi/index.html |
Jonkun pitää olla ensimmäinen, joten laitetaan ilmoittautuminen sisään:
-tiimin nimi: Joyhill Racing -ajoneuvon nimi tai merkki/malli: Jeep Wrangler -kuskin/apukuskin nimi: Jouni Ilomäki / Jonas Forss -luokka: Isopyöräiset |
-tiimin nimi: tukkijullit
-ajoneuvo: toyota lantikka -kuskina: Markus Kaljunen/apukuski: Konsta Laukkanen -luokka: Isopyöräiset |
Laittakaahan ne koneet iskuun ja ilmottautumisia sisään!
Tapahtumaa rakennetaan kovalla tohinalla. https://youtube.com/shorts/i1nw8F__t...8yTL2S9xuz33cv Mönkkäreitä on ilmottautunut jo kiitettävä määrä, mutta autoja hieman kaipaillaan !! :D niin, ja elkää unohtako huviloiden majoitustarjontaa/saunoja. |
Kartta
..
|
..
Laittakaahan ilmottautumisia tulemaan,niin osataan varautua ja saadaan palkinnot kohdalleen! :)
|
Isuzu Trooper Lifestyle/Joni Turkia ja Nikko Suzuki/Jarkko Lempiäinen pikkupyöräisiin alustavasti jos sattuvat valmistumaan siihen mennessä.
|
Toivotaan että valmistuu, on sen verran legendaariset pelit :D
|
Käsiohjelma
https://img.aijaa.com/m/00964/15284619.jpg
https://img.aijaa.com/m/00956/15284620.jpg Aikataulu muutettu. Isot ja pienet ajavat samaan aikaan. Paikanpäällä maksuvälineenä käy myös MOBILEPAY. Ja mukaan mahtuu vieläkin kaikki halukkaat! Tervetuloa!! |
Onhan siellä kahviossa ihan ruokaakin myytävänä? Vai tarviiko ottaa eväät mukaan?
|
Makkaraa,mehua,kahvia,donitseja.. Näitä löytyy .
|
https://img.aijaa.com/m/00741/15285027.jpg
https://img.aijaa.com/m/00361/15285028.jpg Rata valmis ja palkinnot lajiteltu.. |
Sivu luotu: 09:14 (GMT +2). |