Offipalsta.COM

Offipalsta.COM (https://forums.offipalsta.com/index.php)
-   Tekniikka & Jutustelu (https://forums.offipalsta.com/forumdisplay.php?f=150)
-   -   Mersun koneiden painot ? (https://forums.offipalsta.com/showthread.php?t=16554)

kesis 13.12.2005 16:38

Mersun koneiden painot ?
 
Eli mistä sais tietää mitä painaa mesen kone,erityisesti kiinnostais nokalla olevan 2.8 twincamin paino verrattuna esim mersun 3.5 tai 3.8l v8:siin,ja olikos noi molemmat valurauta lohkosia? ALU kone tais olla se viissatanen.
Niin ja käykö tommonen 3.8 suoraan esim.mun manuaalilaatikkoon kiinni?(hullu v8 ja manuaali)no jos pääsis pienellä vaivalla,olis vaan tollanen kone halvalla tiedossa ja tuli semmonen olo et meseen tarvis saada pari mäntää lisää ja olis ainaki komeempi ääni ellei muuta mut onko järkee koko hommassa

lisää happea

14.12.2005 11:36

3.5l V8 on valurautalohkolla. 500 on aluminikone, ja köykäisempi. Yllättäen heppoja noissa 5l v8 koneissa on vain n 200 hp (70-80l koneet). Kuusela Panulla on 3.5l kasi g-mersussa, ja se on laittanut myös 280TC koneen myös g-meseen. 280 koneen kanssa ongelmana tais olla automaatin leveä öljypohja. Etukardaani on aika tarkoilla. Itsellä on käyny mielessä OM602 dieselin turbotaminen (2.5l diesel -> n 300hp, OM603 3l diesel -> yli 400 hp ks www.mersuforum.net). t pasik

Note! This message was posted anonymously!

kesis 14.12.2005 15:47

Kiittoksia vaan tiedoista.Mites ku mulla on se tc:n kone nokalla ja sain aikoinaan kaupan yhteydessä myös ruiskut mukaan laatikossa,mut edellisen omistajan mukaan ei mahtunu ja niin minäkin mittailin et iskaritolppa tulee eteen,kukas se palstalaisista olikaan laittanu tc:n ruiskuineen g meseen jossain oli kuviaki mut on näköjään toi dementtia iskeny.
Mites onkos toi Kuusela palstalaisia meinaan jos joskus innostuis ja vois kysellä neuvoja.

lisää happea

ranke 14.12.2005 21:57

Lainaus:

quote:
3.5l V8 on valurautalohkolla. 500 on aluminikone, ja köykäisempi. Yllättäen heppoja noissa 5l v8 koneissa on vain n 200 hp (70-80l koneet). Kuusela Panulla on 3.5l kasi g-mersussa, ja se on laittanut myös 280TC koneen myös g-meseen. 280 koneen kanssa ongelmana tais olla automaatin leveä öljypohja. Etukardaani on aika tarkoilla. Itsellä on käyny mielessä OM602 dieselin turbotaminen (2.5l diesel -> n 300hp, OM603 3l diesel -> yli 400 hp ks www.mersuforum.net). t pasik

Note! This message was posted anonymously!

Mulla on g- ja 280 automaatit toistaiseksi irrallaan, jos tarvii öljypohjia mittailla.

HIK

050-4636766


kesis 15.12.2005 16:17

Olikos sulla toi tc:n kone ja ruiskulla vai kaasari?
Ajatuksena mulla oli et jos pidän ton kutosen nokalla niin tarvis koittaa asentaa ne alkuperäiset ruiskut siihen ja joskus myöhemmin vaik ajankans sovittaa siihen kasi ja tomaatti jos aika ja rahat riittää,toi mun mese on se Jounin vanha ja siin on kuulemma automaatti ollu joskus mut edellinen omistaja oli vaihtanu toisen koneen ja manuaalin mut kasilla sais vähän enemmän vääntöä ja painopistettä taaemmaks,samalla sais syylerin ja vinssin taaksepäin mut en oo vieläkään löytäny niitä koneiden painoja ja mikä sinne sit kannattais laittaa ja eipä taida se kasin koneen asennuskaan mikään helppohomma olla,no täytyy miettiä mikä olis järkevin ratkaisu ku toi kaasarikin tuntuu vittuilevan

lisää happea

Mörkö 16.12.2005 11:23

Lainaus:

quote:
Kuusela Panulla on 3.5l kasi g-mersussa, ja se on laittanut myös 280TC koneen myös g-meseen. 280 koneen kanssa ongelmana tais olla automaatin leveä öljypohja. Etukardaani on aika tarkoilla.

Itellä oli kans toi automaatin öljypohja ton 280 koneen kanssa vähän tiellä. Etukartaani ei mahtunu kulkemaan, joten kavensin öljypohjaa n.3cm ja hyvin mahtui sen jälkeen<img src=icon_smile_tongue.gif border=0 align=middle>.
Nykyään mulla on kyllä manuaaliaski vaihtelun vuoksi....:)

"Kyllä se siitä menee... 280GE!"

kesis 16.12.2005 16:07

Mörkön profiilistahan ne mun kaipaamat pari kuvaa olikin eli mahtuiko toi ruisku ongelmitta konehuoneeseen koneen omilla pakosarjoilla.Ite mittailin et ruisku ei mahdu suosiolla koneen ja iskaritolpan väliin ku toisel puolel pakosarjat on ihan runkopalkin lähellä eli vaatiiko tää nyt jonkun jipon et sais noi ruiskut koneenkylkeen vai onko mulla jäänyt jotain huomaamatta

lisää happea

30.07.2006 13:39

Vanhempi D-jetronic ruisku mahtuu ihan hyvin. Kuten pystylamppuiseenkin. Uudempi K-jetronicin imusarja on pidempi ja tulee samalla liian leveälle.

T.Mika.T

Note! This message was posted anonymously!

Mörkö 31.07.2006 18:36

Mites kesis... Joko oot saanu sen ruiskun siihen koneeseen laitettua??

"Kyllä se siitä menee... 280GE!"

kesis 01.08.2006 10:30

Ei ole vielä ruiskuja ja kyllä se sinne loppujen lopuksi taitaa mahtua mut oon vähän miettiny josko vaihtais koko kikkaran ku tuntuu olevan toi kone muutenkin parhaat päivät nähny,mut mikä kone se on vielä epävarmaa.
Olis tarjolla hyvä samannainen ruiskukone automaatteineen halvalla mut eniten kiinnostais kahden sylinterin lisäys ja semmonen kone on myös löytyny mut vielä kaupat tekemättä kun on vähän kaukana ja siitä puuttuu tietenkin laatikko ja niitä ei tunnu oikein mistään löytyvän semmoseen harrasteystävälliseen hintaan.
Ja kaiken lisäks on parhaillaan vähän niinku tallikielto päällä ku on toi talorojekti vähän vaiheessa,mut kyllä se siitä taas jossainvaiheessa johonkin safareille ilmestyy.

lisää happea


Sivu luotu: 19:41 (GMT +2).