Offipalsta.COM

Offipalsta.COM (https://forums.offipalsta.com/index.php)
-   Tekniikka & Jutustelu (https://forums.offipalsta.com/forumdisplay.php?f=150)
-   -   Minkä kokoiset renkaat sopii mihinkin autoon. (https://forums.offipalsta.com/showthread.php?t=16524)

Discovery 12.12.2005 15:35

Minkä kokoiset renkaat sopii mihinkin autoon.
 
Luskelin Land Rover keskustelupalstalla rengas juttuja kun sattui silmään tällainen taulukko.

http://www.bfgoodrichtires.com/assets/pdf/fittment.pdf

En tiedä miten taulukko pitää paikkansa mutta ainakin antaa viitteitä minkä kokoiset renkaat saa omaan autoon mahtumaan.<img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle>

Top top hyvin mennee...
Discovery 300 tdi, Range 3,5

ZeiZei 12.12.2005 16:20

Nuo on sillai varovaiset ohjeet, jotka varmasti passaa.
Tuolla samalla ohjeella omassa Rangessa +2"jousikorotus ja 33"x12,5"x15" gummit alla, noin -30 offset vanteilla, eikä enään raavi pahemmin. Tosin piti se kaaren reuna poistaa. Levikkeet tosin tekemättä. Ompa samoilla lääkkeillä joillain 35"

Tosin käyttöautoon nuo on aika passelit ohjeet.

#RR V8 -76#
#LR S1 -55#

Reetu 12.12.2005 17:28

Onkos muuten trooppereihin Suomeen leimattava suurin koko tuollakin mainittu 30/9,5-15?

-Vannomatta paras-

blazoffer 12.12.2005 20:17

Jep näytti tosiaan aika varovaisilta.

Blazerin kohdalla seisoi, jotta 37x12.5 vaatisi "pienehköä trimmaamista" siis ilmeisesti lokkareiden murjomista ja 4" jousikorotus.

Omassani pyörii 35":et kevyesti ja 37:kin sopivalla vanteella, pelkällä kaaripokkausten poistolla ja väsähtäneellä vakioalustalla. Okei, ehkä extreme-offaus ei toimisi enään tuolla alustalla - kuten ei muutenkaan <img src=icon_smile_wink.gif border=0 align=middle>



20.12.2005 18:30

Mulla olis kiikarissa tossa ruotsin puolella -77 Blazer jossa alla 36 tuumaset kumit ja korotus tehty jousilla. Koria ei ole nostettu rungolta. Jousikorotuksen määrää tuumissa en tiedä ku en ole pirssiä vielä luonnossa nähny. Nykynen omistaja ei korotuksen määrää tienny. Tuolta löytyy kuva ko. autosta:

http://www.blocket.se/view/6559669.h...l=0&c=1&city=9

Sanokaapas nyt viisaampina Blazeri miehet, onko mahdollista saada tommosenaan Suomen kilpiin ilman poikkeuslupahakemus hässäkkää?? Täällä (Torniossa) ei katsastusmies osannu sanoa juuta eikä jaata.

Note! This message was posted anonymously!

Käyttäjä 20.12.2005 20:07

Listan mukaa samuraihin mahtuu 30/9,5.15 1,5"liftillä....
Mahtuu ne vakionakin pyörimään eli aikas suuntaa antavat taulukot

- - - - - - - - - - - - -
#perillepääsy ei ole itsetarkoitus vaan matkanteko# Saunalahti rules
SLCK Member #51
kayttaja@offipalsta.com
cruiser60@luukku.com
http://www.petrisimolin.net/gallery/...yttaja-sig.png


Sivu luotu: 05:08 (GMT +2).