Offipalsta.COM

Offipalsta.COM (https://forums.offipalsta.com/index.php)
-   Tekniikka & Jutustelu (https://forums.offipalsta.com/forumdisplay.php?f=150)
-   -   Traction bar lehtijousiakseliin - erityisesti soa (https://forums.offipalsta.com/showthread.php?t=15601)

Ahosensetä 13.11.2005 10:48

Traction bar lehtijousiakseliin - erityisesti soa
 
Haku löysi kolme aihetta, joista löytyi kaksi toteusta:

1. Pitkittäinen varsi + sakkeli
2. Pystyuloke ja vaakatanko pallonivelin

Tässä kuva tosta ensimmäisestä toteutuksesta:

http://www.phnet.fi/public/mika.juss...ractionbar.jpg

Ja tässä toisesta:

http://www.petrisimolin.net/gallery/...n-IM000088.JPG

Ymmmärrän lehtijousiakselissa traction barin toiminnan niin, että se ei estä tai haittaa akselin sisään- tai ulosjoustoja eikä akselin poikittaista kääntymistä ristiriipuntatilanteessa, mutta estää veto- ja jarrutusvoimien aiheuttaman akselin kiertymisen sen oman keskilinjan ympäri. Tämä on erityisen tarpeellista soa-akselissa, koska kiertävä momentti on suurempi kuin vakioakselissa. Vaikka joidenkin jenkkiautojen akselit ovat vakionakin soa, mutta niissä jousien kaarevuus on toisinpäin ja se kompensoi vaikutusta.

Voisikohan joku auttaa vastaamalla seuraaviin kysymyksiin:

1. Toimiiko sakkelimalli oikein? Kun mietin tuota varsien toimintaa, niin lähes riippumatta nivelpisteen paikasta taka-akselilla oleva varsi kiertää akselia sisäänjoustossa oikealta katsottuna vastapäivään. Ja taas vastaavasti ulosjoustossa näyttäisi kiertyvän toiseen suuntaan. Voi olla, ettei tällä ole käytännössä merkitystä, mutta haluaisin kumminkin ymmärtää tuon toiminnan oikein.

2. Ulokemalli toimii mielestäni "oikein" kunhan tanko on sopivan pituinen ja oikeassa kulmassa akselin liikkeeseen nähden (akselin liike ei ole ihan pystysuora vaan normaalien alaspäin kaarevien lehtijousien kanssa hieman sisäänjoustossa taaksepäin suuntautuva, koska lehti ei lyhene). Mitä palloniveliä näissä toteutuksissa on käytetty?

3. Onko noiden rakentamisessa jotain muuta mitä en edes ole älynnyt kysyä?


T, Antti
antti(ät)offroadpaja(piste)fi
http://www.offroadpaja.fi/

Edited by - Ahosensetä on 08/07/2006 08:44:06

-teemu 13.11.2005 12:11

1. Joskus aiemmin ylempää kuvaa katselin ja oli mielestäni hyvä oivallus. Nyt kun aloin pohtimaan, niin estääkös tuo kiertymistä? eteenpäin kun mennään niin akselihan kiertyy kuvassa myötäpäivään? Sakkelin alapää siirtyy eteen ja ylös koska lehden "pituus lyhenee" sen kiertyessä. taitaa kylläkin olla liikeradat aika lyhyitä ennen kuin jotain mentävä oikeasti solmuun.
Varsinaiseen kysymykseen vastaisin että niinhän se akseli "kierttyy" normaalistikin joustossa vrt sanomaasikohdassa 2. Toi sakkeli kyllä hämää minua kun miettii tuota geometriaa.

2. Tankohan on sama asia kuin eka kuvassa ilman sakkelia, joka antaa mitoissa anteeksi?
3.Pitääkö rungonpuolen kiinnityksen mieluiten sijaita A: samalla poikittaislinjalla kuin kardaanin lähtö jakikselta vai B: samalla kuin lehden kiinteä korva?
C missä?

Itse meinasin käyttää tuota sakkeli ideaa. Nyt sait mut epäröimään. Kolmoskohta voi olla sulle ihan selvää mutta mulle kelpais selitys siihenkin. Sori jos sotkin kun en mitään vastauksia osannut antaa.
-Teemu



JF 13.11.2005 12:12

Veikkaisin että sakkelimallissa syntyvät voimat vääntävät lehtijousia akselin kiertymisen muodossa niin vähän, että saavutettu hyöty on moninkertainen kun vertaa tilanteeseen, jossa jarrutuksen ja voimansiirron aiheuttama vääntö pääsee vapaasti kiertämään akselia.

Olen vierestä katsonut kun SOA-muutettu auto (ilman traction bareja) yrittää nostaa eturengasta kivelle, ja akselit pääsivät kiertymään niin paljon, että pinjoni liikkui n. 10 cm ylös alas, mikä vastaa kyseisellä akselilla suunnilleen 20 asteen kiertymää.

Traction barin pelkässä jousituksen eri asentoihin liikkuessa aiheuttama kulmamuutos on tökerölläkään toteutuksella tuskin viittä astetta enempää, eikä kasva tästä nimeksikään millään normaaleilla akseliin kohdistuvien momenttien arvoilla. Ihan vakioauton SUA:kin päästää todennäköisesti akselin kiertymään enemmän.

Pystyulokemalli antaisi vähän paremmat mahdollisuudet säätää suuntaa, johon akseli kiertyy jousituksen liikkuessa. Taka-akselilla liikerata kannattaa varmaan säätää niin että pinjonin (tai tarkemmin kardaanin nivelten) kulmat säilyvät mahdollisimman ihanteellisina.


EDIT: viimeiseen liittyen, mitä katselin netistä nelilinkkien viritysohjeita, niin niissä ei missään vaiheessa näytetty olevan huolestuneita kardaanikulmista, vaan pääpaino on linkkien liikeratojen vaikutuksella auton käyttäytymiseen. Esim:

http://4wheeloffroad.com/techarticle...131_0306_link/

http://www.performancetrends.com/4link.htm




Edited by - JF on 13/11/2005 12:17:31

Ahosensetä 13.11.2005 12:34

Lainaus:

quote:estääkös tuo kiertymistä?
Kyllä se estää. Jos jousitus ei liiku niin jarru- tai vetovoima ei pysty kiertämään akselia.

Lainaus:

quote:niinhän se akseli "kierttyy" normaalistikin joustossa
Lehtijousen keskikohta pysyy joustossa likimain samassa asennossa, eli akseli ei kierry.

Lainaus:

quote:Tankohan on sama asia kuin eka kuvassa ilman sakkelia
Ei ole. Pallonivelet sallivat kulmanmuutoksen molemmissa päissä. Sakkelimallissa akselin puoli on jäykästi kiinni (kiertosuuntaan).

Lainaus:

quote:Veikkaisin että sakkelimallissa syntyvät voimat vääntävät lehtijousia akselin kiertymisen muodossa niin vähän, että saavutettu hyöty on moninkertainen
Tätä oikeastaan olenkin hakemassa. Nuo "geometriavirheet" ovat luultavasti niin pieniä ettei niillä ole käytännän merkitystä.

Lainaus:

quote:Pystyulokemalli antaisi vähän paremmat mahdollisuudet säätää suuntaa
Näin itsekin vähän tuumailin.

Onko sopivista pallonivelistä mitään ajatusta? kestävätkö raidepallot vai onko hommattava järeämpiä?


T, Antti
antti(ät)offroadpaja(piste)fi
http://www.offroadpaja.fi/

Edited by - Ahosensetä on 08/07/2006 08:52:48

baxxter 13.11.2005 12:50

Onko "pystyulokemallista" niin paljon hyötyä, ettei kannattaisi tehdä helpommalla & halvemmalla riipukemallia, joka myös suojaa kardaania? Tietty jos tulee tankki tai jokin muu eteen, niin on eri homma.. Myöskin tuon riipukemalli on helpompi kromata..

-74 Range, 215cid V8
#4x4@ircnet

Ahosensetä 13.11.2005 13:23

Eipä tuo ulokemallikaan paha ole tehdä. Ulokkeen saa sakkelin pulttien alle, siihen nivel kiinni ja runkoon toinen. Voila!


T, Antti
antti(ät)offroadpaja(piste)fi
http://www.offroadpaja.fi/

Edited by - Ahosensetä on 08/07/2006 08:53:01

Taro92 13.11.2005 13:24

Hiluxissa on jousipakan alimmainen latta paksu ja jäykkä, onkohan tämä siksi ettei akseli pääsisi kiertymään.

http://arskanet.dy.fi/jousi.jpg



JF 13.11.2005 13:41

Jos pelaa varman päälle, niin eiköhän esim. kuorma-autojen raidetangon päät ole tarpeeksi järeitä (ja pitkäikäisiä). Tarvikkeena maksavat n. 40 euroa kappaleelta (sellaiset sopivat) kun taas laakerikaupasta tiedustellessani tulisi teollisuuskäyttöön tehdyille vastaavan kokoisille pallonivelille aika huikeita hintoja, olikohan melkein 100 euroa kappaleelta (joihin ei muuten laakerikauppias ainakaan tiennyt saatavan minkäänlaisia suojakumeja).

Toinen vaihtoehto olisi käyttää uudemmissa Volvon kuorma-autoista löytyvää kallistuksenvakaajan välitankoa, jossa on (suhteessa edellämainittuihin) varsin kookkaat nivelet, jotka on prässätty kiinni varteen. Pituutta vehkeellä on n. 50 cm, eli todennäköisesti se olisi aika sopiva tähänkin käyttöön. Hinnasta ei tietoa, vaikuttaa ainakin kalliilta.

Myös raskaissa jenkkipickupeissa on aika isoja tangon päitä, muuten. Tuli selvitettyä noita kun tutkin mahdollisuuksia rakentaa sitä Watt-linkkiä.

OT, sellaisesesta sveitsiläisestä maastokuorma-autosta kuin Mowag Duro löytyisi valmista Wattin linkkiä, toinen asia onkin että mistä sellaiseen saa ostaa varaosia, ja mihin hintaan. Periaattessa sen osat olisivat kuitenkin katsastuskelpoisia.


PeteTurku 13.11.2005 14:34

Me on käytetty suzukissa ison pakettiauton ohjausvartta ja niissä olevia palloniveliä. Moiset ei varmaan maksa vähänkäytettynä juuri mitään.Ja tuossa hommassa muutaman millin välys ei varmaan oo haitaksi.


Ahosensetä 13.11.2005 14:41

Lainaus:

quote:Hiluxissa on jousipakan alimmainen latta paksu ja jäykkä, onkohan tämä siksi ettei akseli pääsisi kiertymään.
Sehän on likimain suora ja toimii ennemminkin apujousena, koska se ottaa kuormaa vasta kun varsinaiset lehdet ovat jo hieman taipuneet. Estää tietysti myös akselin kiertymistä tavallisia lehtiä paremmin, vaikkakin kevyellä kuormalla huonommin.


T, Antti
antti(ät)offroadpaja(piste)fi
http://www.offroadpaja.fi/

Edited by - Ahosensetä on 08/07/2006 08:53:11

JF 13.11.2005 15:28

Tulipa mieleen, että HJ-61 etujousipakassa on alimpana myöskin tuollainen paksu suora "lehti" mutta se osoittaa vain taaksepäin eli ilmeisesti sen tarkoitus on vähentää jarrutuksesta johtuvaa akselin kiertymistä. Apujousena se ei siis voi toimia, kun on vain yhdellä puolen akselia. Ilmeisesti 61:n suunnittelussa huomioitiin hurjat vauhdit joihin turbomoottori auton kiihdyttää. ;)

Hiluxissa kun taka-akseli kokee jarrutusvoimien lisäksi myös moottorin aiheuttamaa toisensuuntaista vääntöä, on perusteltua että se sojottaa kumpaankin suuntaan. Tietysti se toimii myös apujousena.


13.11.2005 16:15

Nykyään tossa BJ:ssä on kierrejouset mutta näytti sama TractionBar olevan kuitenkin paikallaan
en tiedä että minkätakia se on sinne jätetty,kun eihän noi tukivarret päästä akselia kääntymään.
http://personal.inet.fi/cool/4x4/takatuki/taka1.jpg

Note! This message was posted anonymously!

HeikkiH 13.11.2005 16:54

Lainaus:

quote:
http://www.petrisimolin.net/gallery/...n-IM000088.JPG

Mitä palloniveliä näissä toteutuksissa on käytetty?



T, Antti
antti@offroadpaja.fi
http://www.offroadpaja.fi/
Tuo on Chevyn orkkis raidetanko, simpukalta siihen bumerangiin.

Heikki H.
==================================================
Chevrolet K5 Blazer 6.2D+TH700+NP205+D44+12bolt

JanneBlomgren 13.11.2005 19:28

4x4_76 on ihan oikeassa, mun Pickuppihan se kuvassa on.

Minulla oli tuo vain kuskin puolella ja tuntui toimivan loistavasti.
Paitsi että jengat eivät kestäneet nykimistä ja se piti lopulta hitsata yhteen mutta silloin oli jo oikea pituus selvillä.

Toinen juttu sitten tämä toispuoleisuus. Oikean puolen jouset pehmenivät enemmän kuin kuskinpuolen ja auto alkoi kallistumaan oikealle enemmän ja enemmän. En tiedä johtuiko tämä siitä että tanko oli vain toisella puolella mutta epäilen vahvasti.

Nyt olen laittanut tuon toisen vaihtoehdon sillä erolla että runkoon kiinnitys on sellainen että se pääsee kiertymään kun akselin toinen pää joustaa sisään ja toinen ulos.







Kyllä jenkki on jees!

"Idioottivarmalla" aliarvioidaan idiootteja

Ahosensetä 13.11.2005 19:36

Lainaus:

quote:Paitsi että jengat eivät kestäneet nykimistä
Kuinka iso kierre noissa oli?

Lainaus:

quote:En tiedä johtuiko tämä siitä että tanko oli vain toisella puolella mutta epäilen vahvasti.
Aika outoa. Vaikka traction bar olisikin sivussa niin koko akselin kiertymän pitäisi estyä.


T, Antti
antti(ät)offroadpaja(piste)fi
http://www.offroadpaja.fi/

Edited by - Ahosensetä on 08/07/2006 08:53:23

JanneBlomgren 13.11.2005 19:41

Jos muistan oikein niin 22mm hienokierre. Taisivat olla ensin vähän löysällä eikä sitten kun se oli kerran nykäisty ulos mikään kiristäminen auttanut, ei muuta kuin ESAB kehiin.

Joo kyllä se oudolta tuntuu mutta voi olla että tanko oli joko väärässä kulmassa ja/tai väärän pituinen? Ja se rasitti toista puolta? Mutta eikö silloin pitäisi nimenomaan kuskinpuolen pakka kärsiä?

En tiedä.



Kyllä jenkki on jees!

"Idioottivarmalla" aliarvioidaan idiootteja

Ahosensetä 13.11.2005 19:46

Jos tanko oli väärän pituinen, niin senkin kuuluisi rasittaa molempia jousia samalla tavalla. Ihan hämyä ... aina ei ymmärrä <img src=icon_smile_question.gif border=0 align=middle>

T, Antti
antti(ät)offroadpaja(piste)fi
http://www.offroadpaja.fi/

Edited by - Ahosensetä on 08/07/2006 08:53:38

Tumi 13.11.2005 20:06

Hyväd herrad.

Lisätkää tuohon traktion bariin akselin puoli päähän kierteen pätkä niinkuin raidetangossa... siis säätö mahdollisuus, siis pelkästään tuohon ylempänä olevaan varteen. Niin eikös siinä olis teille se säätö?
Pistän kuvan niille jotka eivät selitystä lukeneet.
http://www.sky-manufacturing.com/ima...onbar1sami.jpg



mikjus 13.11.2005 20:17

Lainaus:

quote:
Nykyään tossa BJ:ssä on kierrejouset mutta näytti sama TractionBar olevan kuitenkin paikallaan
en tiedä että minkätakia se on sinne jätetty,kun eihän noi tukivarret päästä akselia kääntymään.
http://personal.inet.fi/cool/4x4/takatuki/taka1.jpg

Note! This message was posted anonymously!
Muistaakseni oli puhetta jossain eri jutussa että se on jätetty siihen kardaania suojaamaan.


dart69 13.11.2005 23:20

On katu/kiihytyspuolella tunnettu nimellä ladderbars tuo tukitanko, tosin niitä tulee siellä aksilalle pari, kummankin puolen renkaan läheisyyteen, ilman "sakkelia". Aksila tulee kelluvalla kiinnityksellä lehtijousiin jos niitä käytetään jne. ei kuulu tuo tänne foorumiin eli pieni kysymys.

Nyt kun tuli Ramchargerin myllyyn lisää paukkua, niin kunnolla hapettaessa rupes menemään ristikot takaa/värinää, eli perän pinionikulma kääntyy vituralleen. Mutta kun tuo murikka on keskellä akselia, niin toimiiko tuo sakkelitukitanko niin kuin pitää vaikka sitä ei saa keskelle aksilaa, vai rupeaako viemään sivulle aksilaa ristijoustossa? Ja minkäverran pinionikulmaa tukitangon kanssa?

Sattu tuosta dartista jäämään ylimääräset kiinnikkeet perän puolelle + muuta ripustus tarviketta, niin ne vois hepata tuon röyhnän alle...


Ahosensetä 14.11.2005 08:59

Ei sen paikan pitäsi vaikuttaa toimintaan mitenkään, tosin JanneBlomgren tuossa ylempänä kertoi mahdollisista ongelmista toispuoleisessa asennuksessa.

Ainakaan silloin ei voi tulla ongelmia, jos se on vain vähän keskeltä siuvussa.


T, Antti
antti(ät)offroadpaja(piste)fi
http://www.offroadpaja.fi/

Edited by - Ahosensetä on 08/07/2006 08:53:49

14.11.2005 09:33

Lainaus:

quote:
Ei sen paikan pitäsi vaikuttaa toimintaan mitenkään, tosin JanneBlomgren tuossa ylempänä kertoi mahdollisista ongelmista toispuoleisessa asennuksessa.

Ainakaan silloin ei voi tulla ongelmia, jos se on vain vähän keskeltä siuvussa.


T, Antti
antti@offroadpaja.fi
http://www.offroadpaja.fi/
Mä mitään kyllä ymmärrä ja silti pitäisi itsellekkin tollainen rakentaa, joten kyssäri multa kans.

Onko esim. Janne Blomgrenin tapauksessa mahdollista että koko akseli putki kiertyisi? Se nyt voisi selittää tuon tois puoleisen jousien väsymisen? Ajatus vaan heräsi ekan kerran kun kattelin noita jenkkien kroolareita ja niiden aksuloihin tehtyjä vahvistuksia. Niitä vahvistetaan siis ainakin "banaaniksi" vääntymisen varalta, mutta entä putken kiertymisen vuoksi???<img src=icon_smile_question.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_blush.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_question.gif border=0 align=middle>

-sami-

Note! This message was posted anonymously!

14.11.2005 10:08

Tuli tehtyä Jeeppiin kiertymisen esto, kun banjoputki antautui (painui kasaan U-pulttien kohdalta) hurjasta väännöstä. Toteutus oli:

Rakensin n 30cm halkaisialta olevan putken kardaanin päälle, jonka saranoin vaihdelaatikon päähän ylimääräiseen poikkipalkkiin.

Hyödyt:
- suojaa kardaanin kivelleajon täysin
- taka-akseli ei pääse kiertymään

Haitat:
- Painoa lisää

Warnissa tuli ajettua kivikkoa sen verran että putkeen oli tullut n 5mm painauma. Kardaani olisi ollut entinen, jos suojaa ei olisi ollut.

Suojaputki on tehty halkaistavaksi kardaaniremppaa varten. Kiinnitys perämurikkaan on tehty hitsaamalla. Ainevahvuutta putkella on n 3-4 mm.

T Pasik

Note! This message was posted anonymously!

mikjus 14.11.2005 10:21

Lainaus:

quote:
Tuli tehtyä Jeeppiin kiertymisen esto, kun banjoputki antautui (painui kasaan U-pulttien kohdalta) hurjasta väännöstä. Toteutus oli:

Rakensin n 30cm halkaisialta olevan putken kardaanin päälle, jonka saranoin vaihdelaatikon päähän ylimääräiseen poikkipalkkiin.

Hyödyt:
- suojaa kardaanin kivelleajon täysin
- taka-akseli ei pääse kiertymään

Haitat:
- Painoa lisää

Warnissa tuli ajettua kivikkoa sen verran että putkeen oli tullut n 5mm painauma. Kardaani olisi ollut entinen, jos suojaa ei olisi ollut.

Suojaputki on tehty halkaistavaksi kardaaniremppaa varten. Kiinnitys perämurikkaan on tehty hitsaamalla. Ainevahvuutta putkella on n 3-4 mm.

T Pasik

Note! This message was posted anonymously!
Foto ois kiva. Kuulostaa hyvältä systeemiltä.


Paavo 14.11.2005 10:41

Moi,

&gt; Rakensin n 30cm halkaisialta olevan putken kardaanin päälle

Kuva olis kiva. Miten tuonne kertyy mutaa ja muuta mömmöä?

-Paavo

"There are only 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't."


Sivu luotu: 04:24 (GMT +2).