![]() |
HJD 80 Ei käynnisty
Avaimesta kun kääntää kuuluu kyllä naksahdusta mutta startti ei pyöri.
Auto seissyt ehkä n. 1,5 viikkoa. Akut on uudet ja tikissä. Startti on varmuuden vuoksi kopautettu muutamaan kertaan muttei vaikutusta. Samat naksutus äänet kuuluu on sitten P päällä tai D. Automaatti siis kyseessä. Onko tuttu vika kenellekkään? |
Hiluxissa tuonlainen vika aiheutui hapettuneista solenoidin kärjistä tai mitkä kärjet sitten ikinä olivatkaan. Käytin Lahtelaisessa startti/laturi korjaamossa ja laittoivat kuntoon. Mulla tosin toi toimi ehkä 70% varmuudella, eli välillä vaan naksahti ja välillä lähti ihan pyörittämäänkin. Kannattaa varmaan tarkistaa myös akkukaapeleiden liitännät startin päästä. Ja oliko tuossa HDJ-80:ssä se 12 volttisen 24 volttiseksi muuttava relekkin jossain välissä, jos siitä ei mene virta läpi?
|
Mittaa yleismittarilla, että pajlonko jännite starttimoottorille menevässä päävirtajohdossa, kun avain on käännetty starttiasentoon.
pitäs olla n. 24v. runkoa vasten mitattuna. -> jos on 12v, niin "salamarauta", siis se mötikkä, joka kytkee akut starttauksen ajaksi sarjaan, siis 24v, ei vedä/toimi. ja jos joskus syystä tai toisesta "salamarauta" ei ole vetonyt, ja on startattu ns. 12 voltilla, niin polttaa muistaakseni sulakkeen. tarkista siitä "salamarautaan" tulevasta liittimestä, että tuleeko starttiasennossa 12 volttia. Toki automaattilaatikon kylessä oleva siirtäjän asentotunnistinkin voi olla rikki, siis startin heräte kulkee jossain välissä sitä kautta, Tuo on mielenkiintoista että rele napsuu myös d-asennossa? kokeile startata avaimesta (siis start-asennossa kokoajan), ja samalla liikuttele keppiä parkin ja d väliä, kuuluuko silloin napsetta seleestä Toimiiko mittaristossa oleva vaihteen näyttö oikein? |
Jos on salamaraudassa vikaa niin Hyvinkäältä löytyy ehjä ylimääränen.
|
Nyt on taas kokeiltu ja mittailtu.
Laatikossa oleva anturi toimii tai ainakin naksuu eri tavalla P ja D asennossa. Salamarauta päästää startille 24v kun yrittää käynnistää mutta startti ei sano mitään. |
Tuleeko startin solenoidille heräte?
|
Mistä releestä tulee solenoidin heräte? Vaikee päästä mittailee solenoidin päässä
|
kokeile antaa suoraa virtaa startille vaikka kaapeleilla.pyörittääkö sitten.toimiiko solenoidi?startti rikki?
|
Lähti käyntiin kun annoin suoraan startin herätteelle 12v.
Olisko sitten heräte virran rele rikki? Missähän mahtaa olla? |
|
Sulake palanu
|
Lainaus:
|
Noi molemmat peltipurkit avattu ja pihdeillä puristettu kärjet kiinni muttei vaikutusta (siis silloin kun on sähköt päällä).
Kokeilen vielä huomenna ohittaa releet suoraan liittimiltä. |
Ei kannata kokeilla!
Lainaus:
|
Ettei johto ois vikaantunu matkalla startin solenoidille?
|
Se voi olla että sillä välillä on joku häikkä johdotuksissa. Heräte johto näyttäis tulevan startille laatikon kyljestä mistä tulee myös iso kasa muitakin johtoja.
Eli varmaan menee releestä laatikon estolaitteeseen. |
Varmista tai mittaa myös akun miinusnavan ja startin rungon kytkentä, ettei olisi ns. maavikaa. Jos startatessa sähköisesti "lähinnä" runkoa ja moottorin lohkoa olevan akun miinusnavan ja startin rungon välillä on jännite, kertoo se huonosta maadoituksesta. Usein löytyy hapantuneita pintoja sieltä, minne akulta lähtevä maakaapeli on kytketty. Virta hukkuu huonoihin liitoksiin ja sitten vain naksuu startatessa.
|
Startin rele on etulokasuojan sisällä kuskin puolella. Työnnä käsi siitä reijästä läheltä jarrusylinteriä sinne lokarin sisään niin löytyy. Jos releelle ei tule virtaa niin sisääntulovirtajohto on muistaakseni se paksu valkoinen toinen pää löytyy kuskinpuolen akun takana josta menewe akunnapaan
|
Sivu luotu: 04:58 (GMT +2). |