![]() |
syöttöpumppu 2l ja 2l2 koneeseen
Onko toyota 2l ja 2l2 koneessa sama syöttöpummppu eli käykö 2l pumppu 2l2 koneeseen noin vain kaikkine hihnapyörineen.
|
Kaipa noissa jotain eroja on, mut ei mitään ylitsepääsemätöntä. Olikohan jakohihnojen hampaissa eri profiili vai sekoitanko nyt pajeron hihnoihin. Mut jos vanha pyörä olemassa, niin ne sopii ristiin molempiin pumppuihin.
|
Väittäisin et jakokopassa kahdella kummatkin. Ja epäilisin et takarautakin ois samanlainen.
Nestepää saattaa olla eri kokoinen, sen näet pumpunnumerosta. |
Kakkosversiossa kymppimillinen nestepää ja ykkösessä 9mm.
E: L, eli 2,2 koneessa oli kanttihampainen jakoremmi, 2L pyöreä ellei sitten ihan ekoja ole. |
Kysytään sitten näinpäin: Onko sama pumppu 2.4 2l koneessa missä venttiilikoppa kiinni kahdella isolla pultilla kun 2.4 2l2 koneessa missä venttiilikoppa kiinni 10kpl pienellä pulteilla
|
Kuten Jappi jo kirjotti niin ei ole. Pienemmillä ruuveilla kiinnitetyssä moottorissa on pumpussa suurempi nestepää.
|
Joo kiitos mutta jappilla oli mainittuna 2.2 kone ja minä kyselen 2.4 koneiden 2l ennen89 hiluxissa ja 2l2 kone 89 eteenpäin hiluxissa
|
Lainaus:
|
eli toisin sanoen 2l pumppu sopii 2l2 koneeseen ainoa ero on nestepään koollako? Paljonko vaikuttaa pienempi nestepää?
|
Sekoitetaan vielä hiukan lisää. Miksi pumpun vaihto, onko vanhassa joku vika? Vai puuttuuko koko pumppu?
|
moottorissa kiinni oleva pumppu rikki ja tiedossa 2l koneesta eli 2.4 kahdella venttiilikopan pultilla olevasta pumppu tarjolla.
|
Sopii mutta vähistäkin tehoista tullaan alaspäin.
|
Sivu luotu: 16:10 (GMT +2). |