Offipalsta.COM

Offipalsta.COM (https://forums.offipalsta.com/index.php)
-   Tekniikka & Jutustelu (https://forums.offipalsta.com/forumdisplay.php?f=150)
-   -   Suzukin spoa kyssäys? (https://forums.offipalsta.com/showthread.php?t=15160)

tami 31.10.2005 19:47

Suzukin spoa kyssäys?
 
pitääkö kartaani kulmia muuttaa? ois perät pöydällä tapahtuva asennus samaan tasoon ala puolelta ylä puolelle. Elimet ois 410:stä täytyykö kartaaneja jatkaa.


Repro 31.10.2005 19:59

Edestä jos käännät kulmaa niin raidetanko ei enää mahdu kulkemaan lehtien yläpuolella,tai näin olen ymmärtänyt.Viisaammat kertokoot lisää.
Ja Geswas heitti semmoisen jutun ilmoille että noilla "erinopeus" nivelillä pitäisi olla samat kulmat ylhäällä sekä alhaalla.
Muuten alaristikko pääsee helpolla ja yläristikko joutuu sitäkin kovemmalle,ihan järkeenkäypä selitys.
Pitäisi joskus koittaa jollain pienellä kardaanilla jossa on ristikot molemmissa päissä,takkuaako toinen pää tosiaan jos toinen on suorana.

http://www.lut.fi/~junousia/hymiot/bangin/macho.gif

Hessu_Hopo 01.11.2005 08:47

Kertokaahan te jotka olette Suikkaan SOA:n tehneet että tarvitsiko kardaaneja pidentää?

Hessu


BeGe 01.11.2005 10:35

mulla on ainakin alumiinista sorvattu kardaaneihin pidennys palat.

Hapella pääsee... ja työntämällä loput

Kruuse 01.11.2005 13:01

Lainaus:

quote:
Kertokaahan te jotka olette Suikkaan SOA:n tehneet että tarvitsiko kardaaneja pidentää?

Hessu


Välttämätön pakko ei oo kardaaneja jatkaa, pituus riittää just ja just. Tosin joskus saattaa tulla niin timakka riipuntajäkitystilanne et harjanvarsi lipsahtaa ulos pesästä, joten suosittelen jatkamista. Pari senttiä paksut sorvikilikät perän ja kardaanin laippojen väliin riittää.

Elo kättelee remonttihansikkain
http://offroad.eimihikaa.com


BeGe 01.11.2005 13:08

Mulla takana noin 20mm pidennyspala. Ja edessä noin 50mm

Hapella pääsee... ja työntämällä loput

LaaLaa 01.11.2005 14:00

etuakselin kulmaa ei kannata kääntää. Tarvii 20-30mm jatkon toimiakseen 100% hyvin.
Taka-akselin kulmaa voi kääntää aavistuksen riippuen miten paljon meinaa saada joustoja (saranoidut riipukkeet, pidemmät jouset jne). Taakse tarvii saman 20-30mm jatkoa kardaaniin.

Muistitko käyttää <img src=icon_smile_wink.gif border=0 align=middle>
http://www.petrisimolin.com/ThePalsta/search.asp

tami 01.11.2005 18:46

hyviä vinkkejä on tullu. ohjaus varsi ropleema jousi peditkin? oisko vinkkejä!


Arska-tehtaalta 01.11.2005 19:56

Mitä katsastajasetä sanoo saranariipuista ???


Repro 01.11.2005 20:18

Lainaus:

quote:ohjaus varsi ropleema jousi peditkin? oisko vinkkejä!
Nyt ei voi sanoa kuin: HÄH??
Tämän kysymyksen ydin ei nyt auennut minulle,mutta olen kyllä väsynyt tällä hetkellä.
Mutta jos saisi kysymyksen paremmin muotoiltuna,tälläinen hölmömpikin tajuaisi ja olisin kiitollinen.

http://www.lut.fi/~junousia/hymiot/bangin/macho.gif

Hessu_Hopo 01.11.2005 20:54

Selvä, pidennyspalat siis tarvitaan!

Kiitokset kaikille kommenteista!

Hessu



Käyttäjä 01.11.2005 20:56

Ohjausvarren saat Offivarusteesta...tosin siitä joutuu maksamaan hieman,jousipedit nakertelee heleposti ittekin...

#perillepääsy ei ole itsetarkoitus vaan matkanteko# Saunalahti rules
SLCK Member #51

cruiser60@luukku.com
http://www.petrisimolin.net/gallery/...yttaja-sig.png

LaaLaa 01.11.2005 21:30

Lainaus:

quote:
Mitä katsastajasetä sanoo saranariipuista ???


Tuskin kelpuuttaa jos huomaa ja sarana on toimivana. Jos rungon puoleisen osan taas lukitsee runkoon esim pultilla niin ei käsittäkseni ole mitään laitonta ja "pitäisi" kelvata. Hyvät perustelut kyllä kannattaa opetella jo valmiiksi ko. härpäkkeille<img src=icon_smile_wink.gif border=0 align=middle>


Muistitko käyttää <img src=icon_smile_wink.gif border=0 align=middle>
http://www.petrisimolin.com/ThePalsta/search.asp

Tumi 02.11.2005 04:14

Entäs onko 3/4 ellipsinen jousitus kielletty?


BeGe 02.11.2005 08:23

Lainaus:

quote:
Ohjausvarren saat Offivarusteesta...tosin siitä joutuu maksamaan hieman,jousipedit nakertelee heleposti ittekin...

#perillepääsy ei ole itsetarkoitus vaan matkanteko# Saunalahti rules
SLCK Member #51

cruiser60@luukku.com
http://www.petrisimolin.net/gallery/...yttaja-sig.png
Jos käytät offivarusteen vartta tee ne jousipedit niin matalaksi kuin pystyt muuten ei mahdu menemään. Itsellä on tollanen komee z-mutka katotaan mitä leimasetä sanoo siitä rekisteröintikatsastuksessa. Mä mittailin että mulle ei mahtuis toi offivarusteen varsi.

Hapella pääsee... ja työntämällä loput

tami 02.11.2005 11:38

taitaa nuo offi varusteen ohjaus osat käydä huonosti rumpu jarrujen kaa muutenkin joutuis muuttelee kun on tuo ohjaustehostin mallia isusu.


geswas 02.11.2005 12:17

Täytyy pikkasen korjata tota Repron replyä eli: se "takerteleminen" johtuu siitä kun ristinivelet ei oo ns. "vakionopeusniveliä" kuten esim. etuvetoauton normi murrokset. Eli ristinivel ei pyöri koko kierrosta samalla nopeudella. Sen takia murtokulmat pitäs olla samat ylä ja ala päässä koska sillon alempi nivel tasaa ylemmän nopeus vaihtelut ja kardaanin molemmat päät pyörii vakio nopeudella. Toivottavasti tosta sepostuksesta saa jotain tolkkua! <img src=icon_smile_dead.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_blush.gif border=0 align=middle> Ja tosta etuperän kulmasta ni itse en sitä kääntäny ja kardaanin kulmat on aivan päin persettä. Jordaani lähtee perästä suorassa linjassa kohti jakolodjua ja yläpäässä on helvetinmoinen murtokulma!!! <img src=icon_smile_angry.gif border=0 align=middle>

-pate-
http://offroad.eimihikaa.com

13.11.2005 19:36

Saako sen offivarusteen spoan katsastettua ja sopiiko se suzuki sj 410?

Note! This message was posted anonymously!

13.11.2005 21:30

Lainaus:

quote:
Saako sen offivarusteen spoan katsastettua ja sopiiko se suzuki sj 410?

Note! This message was posted anonymously!
Saa ja sopii.


Note! This message was posted anonymously!

sami9 21.11.2005 23:18

sj413-vm89 spoa kokemuksia...
eli kardaanin ristikko kulmista sen verran että omassa etu/taka kardaani jäivät silmin nähden tosi jyrkille mutkille joten korjasin "virhettä" kääntämällä molempia murikoita hieman yläviistoon. etu akselissa tosin tämä toimenpide muuttaa hieman casteria mutta en auton ajettavuudessa ole ainakaan mitään muutosta aiempaan huomannut. tosin johtuen ehkä siitä että sukisuki ei nyt niin kummonen ajonautinto vakionakaan maantie nopeuksissa ole. aika näyttää miten ristikot kestää mutta joku jolla enemmälti kokemusta voisi kertoa onko perämurkuloiden pienestä asennon muuttamisesta tullut mitään ongelmia/haittaa



Sivu luotu: 14:34 (GMT +2).