![]() |
Minkä auton vaihdeloota tämä on? Nissanin?
5 Liiteet
Moi!
Voisiko enemmän vaihdelaatikoiden kanssa tekemisissä olleet vilkaista oheisia kuvia? Autossani on (Land Rover Series III) on jälkiasennettuna australialaisen offi pajan (Marks Adaptors) vaihdelaatikko. Nyt minua kiinnostaisi tietää minkä auton laatikko tässä on ollut "pohjana". Kyljet näyttävät Nissanin kyljiltä, samoin kannen pulttijako. Mutta itse kansi poikkeaa hieman Nissanin (Patrolin) laatikosta. Timo |
Tosi lähelle 3.3patrollin lootaa. Onko tossa jakoloota miten kiinni? Voisko toi olla vanhan cap star/homer loota?
|
3 Liiteet
Nettiä surffatessa olen huomannut myös paljon yhtäläisyyttä Cabstarin laatikon kanssa. Cabstarissa on myös käytetty Nissanin SD25 konetta, joka tuohon Lantikkaanikin on asennettu.
Ohessa pari kuvaa vaihdelaatikon liittymisestä jakolaatikkoon. |
Kyllähän ne on pitkästi sukua keskenään, samoja sisuskaluja on 80/90 luvun vehkeissä ainakin takapotkuisissa kinkapeissa, pikupeissa, cabstarissa/homer, laurelissa, cedricissä, takapotkubluebirdissä ym.
Tuota en ulkoa tunnista, pitäs kaivella nuita numeroita esille siittä ni vois kuukkeloida.. |
2 Liiteet
Lainaus:
Laatikon kannessa oli lupaava numerosarja, joka olikin aussifirman entinen puhelinnumero. Lisäksi laatikon kannessa on tekstiä MF CONV, jonka merkitykseksi on selvinnyt Mark French Conversions, Mark's 4WD Adaptorsin edeltäjä firma. Laatikon etuosasta löytyi numerot 1427 ja laatikon oikeasta kyljestä löytyi koodi 50131 H5 (kuva). |
Eihän tässä nyt olis sit mahdollista jotenkin vaikuttaa asiaan se et siel Ausseissa on ratti oikealla, vaikuttaako keppien asemointiin yms? Et siks olis kannessa eroa, en tiiä, tuli vain mieleen. Onko sulla ratti kummalla puolen?
|
Normi ohjaus, eli ratti vasemmalla...
|
Sivu luotu: 15:30 (GMT +2). |