Offipalsta.COM

Offipalsta.COM (https://forums.offipalsta.com/index.php)
-   Tekniikka & Jutustelu (https://forums.offipalsta.com/forumdisplay.php?f=150)
-   -   31x10.5 Nokia TRI2 liikenteeseen? (https://forums.offipalsta.com/showthread.php?t=150014)

Tinippa 06.04.2017 18:03

31x10.5 Nokia TRI2 liikenteeseen?
 
Kysymys kuuluu että voiko tuommoset renkaat laittaa nelikko pick-uppiin ja vieläpä huristella maanteitä ilman suurempia jympytyksiä/pympytyksiä. Nopeusluokka G eli 90km/h. Irtooko tämmöisitä pinnat jos huruttelee satasta?

rattimies 06.04.2017 18:43

En vastaa kysymykseen vaan esitän vastakysymyksen, miksi ihmeessä joku laittaisi autoon tällaiset traktorin renkaat???

Tinippa 06.04.2017 19:14

Tiiä kuinka hyvät ajella. Kokeilemalla se selviää mutta ensin pitäsi tietää kannattaako nuita asfaltille tarjotakkaan.

kenppi 07.04.2017 16:28

Tuollapa aikaisempaa keskustelua -> https://forums.offipalsta.com/showthread.php?t=114065

Tinippa 08.04.2017 10:06

keskustelua on mutta kysyinki tuosta G nopeusluokasta että onko kuin nuuka tuon ajonopeuden päälle. Olin myymässä näitä renkaita mutta parempi pitää vielä jemmassa jos tulevaisuudessa tulee tarvetta.

Marso 08.04.2017 10:36

"Toiseksi viimeinen kirjain V kertoo renkaan nopeusluokan eli suurimman renkaalle sallitun nopeuden. Mitä merkitystä nopeusluokalla on Suomessa, sillä eihän täällä saa ajaa yli 120 km/h?

V tarkoittaa, että renkaalla saa ajaa korkeintaan 240 kilometriä tunnissa. Suomessahan ei tosiaan tällaisella nopeudella saa ajaa, mutta EU-direktiivi määrää, että renkaan nopeusluokan on vastattava auton huippunopeutta. Näin renkaat ovat turvalliset myös esimerkiksi lomamatkalla Saksan moottoriteillä.

Renkaan nopeusluokka kannattaa valita autonvalmistajan suosituksen mukaisesti myös siksi, että suositeltua alempi nopeusluokka voi huonontaa auton ajo-ominaisuuksia, kuten ohjattavuutta. Korkeampi nopeusluokka puolestaan saattaa vähentää ajomukavuutta."

https://www.nokianrenkaat.fi/innovat...ngasmerkinnat/


Sivu luotu: 12:07 (GMT +2).