![]() |
Bj B-moottorin kiristys momentteja?
Tarvisin varmasti oikeat momentit kiertokangen pulteille ja kampuran laakereille.
Haulla ei löytynyt? ja tietysti Nm perässä tai joku muu merkintä ois kiva.. ja tulee vanhoilla pulteilla kiinni! |
Tuossa manuaali. https://www.google.fi/url?sa=t&sourc...AyaaPsDWks22nA
Jos oikein katoin. Kiertokanki 74nm Kampiakseli 196nm |
hieman epäselvä vieläkin toi kiristys? sivu 311 siellä on alarivillä vielä erikseen crankshaft 177 ja 118 olis kiva tietää mitä ne tarkottaa?
|
joop kun luki asennuskohdan läpi niin 196 Nm olis kampura.
Kiitos linkistä! |
Tänään kävin toyotalla kun meinas kierteet porsia tolla 196NM niin aloin hieman epäilemään M 12 pulttia ja noin kovia momentteja joten Toyotan B-moottorin kirja antoi siellä kampuran laakereille 12.8 kg eli n. 126NM joten hieman eroa on nyt netti kirjassa ja vanhassa korjaamo kirjassa!!!
|
1 Liiteet
Tuosta momentteja
Kiva kun tää palsta kääntää näitä kuvia |
Toyotan alkuperäisessä suomenkielisessä kesäkuussa 1989 painetussa korjauskäsikirjassa näkyy runkolaakerien momentti olevan 196nm. ja kk laakerit b moottoriin 54nm ja 3b, 11b ja14b kankiin 69nm. Että ilm, uudemmissa vuosimalleissa suurempi momentti kampiakselille ja pienemmät kiertokangille.
|
tulee vaan mielestäni jo rajat vastaan kierteissä kun pultti on m12 ja millin nousulla!? vedin 130nm nyt niin katotaan kuinka käy?
Ettei vaan olis kirjoihin tullut painovirhettä? |
Lainaus:
|
juu oli kyllä kun varmistin sen kanssa toyolta,ne joskus vaihtaneenna
|
ainakin sen aikaa pysy nipussa mitä äsken testasin! :D
|
Sivu luotu: 08:03 (GMT +2). |