![]() |
kiinteä lavakate pickuppiin?
Mulla on vanha chevyn raato, eli fleetside k1500 -91
Joka paikassa lukee, että autoverosta vapaa pakettiautona ja plaa Mut voiskos sen nyt sitten muutoskatsastaa §8 pakettiautoksi ja laittaa kovan lavakatteen? http://www.carolinaclassictrucks.com...sedTonneau.jpg Tuleeko veroja maksuun? Katsastuskonttorilla olivat myös sitä mieltä, ettei 35/12,5-15 renkaita voi hyväksyä vaikka täyttää maastopakettiauton määritelmät? Omamassa (kg) 2010 Teho/omamassasuhde (kW/kg) NaN (laskimella laskettuna maksimissaan 0.045, riippuen lähteestä) Tieliikenteessä suurin sallittu kokonaismassa (kg) 2770 VAIHTOEHTOISET RENKAAT LT265/75R16. VÄHÄPÄÄSTÖINEN MALLIVUODESTA 1992 ALKAEN VARUSTUKSELLA: YKSIPISTESUIHKUTIN, KOLMITOIMIKATALY- SAATTORI, HAPPITUNNISTIN, PAKOKAASUJEN TAKAISINKIERRÄTYS, AKTIIVI- HIILISUODATIN. Renkaat: LT225/75R16 LTJ-tyyppikoodi 4014112315 Rakenne: Vetojärjestelmä: 4X4 Lainaus:
|
Juuri tuon takia ne katteet on pehmeitä, eli kova ei käy, ellei sisäkorkeus ollut sitä minimiä.
|
Onnistuu 35". Auto kuuluu N1G-luokkaan. Voi muutoskatsastaa 8§:n mukaiseksi, kysy Trafista verottavatko uudestaan. Tulli ei veroja ottais, Trafista ei voi takuuseen mennä.
|
Korkein tehtaalta saatu rengas, siihen 10% tai 77mm (jos siis maastoauto) lisää ja maks sen korkuiset saa muutoskatsastettua. Ja mitat STRO taulukon mukaan http://personal.inet.fi/cool/nettijussi/stro.htm
Eli 225/75R16 STRO:n mukaan 744mm korkea, +77 = 821mm. Tän perusteella ei saa ku 31" renkaat. Veikkaisin että on saanu isommillakin renkailla kun -86 puoltonnisessakin on 31" vakiona.. En muista nyt oliko "vaihtoehtoiset renkaat" jo muutoskatsastettu koko vai vaihtoehtoinen tehtaan koko, jos tehtaan koko niin sithän tohon menee 35" heittämällä. Tuolta lisää juttua ja linkit Trafin tiedotteisiin http://forums.offipalsta.com/showthread.php?t=133002 |
Lainaus:
|
Sivu luotu: 23:55 (GMT +2). |