![]() |
Lada nivaan sopiva vanne et
Eli ajattelin ostaa nivaan uuden vannesarjan mikähän olisi sopiva offsetti. Autossa on 50mm korottava alusta jonka vasta laitoin paikoilleen. Ajattelin 15" vannetta ja bf goodrichin mud terrainia olisikohan 225/75 15" invaa liian isot että jaksaa vielä maantielläkin mennä kohtuudella... mutta tuo et kiinnostaa ettei tule vanne liian ulos..
|
+12.5 oli minulla 30/9.5 15" kumiloilla (fedima extreame evolution) ja Tulos oli hyvä. Ko. kumi kun oli aika reilun kokoinen nimellismittaan verrattuna.
http://forums.offipalsta.com/picture...ctureid=189682 |
Aikoinaan vanhassa nivassa etuset oli ongelma...
Siis minulla oli 205c-16 renkaat, ja jotkut "leveät?" mangelsit, oliskohan ollut 6" tuumaa, ja offsetti oli pikkasen plussalla.
Orkkisvanteen offset taisi ola reilusti plussalla, siis mielikuva 57mm -> nuo renkaat/vanteet ei sopinut kääntymään lähellekkään sitä, mitä alunperin. -> pyöräytin sorvilla vanteet uusiksi eteen, siis offsettiä varmaan mutama sentti lisää, siis renkaat "pysy" korin sisäpuolella, ja kääntyi kuin alkuperäisillä renkailla, olikohan 6,95-16:confused: Ja tuossa nivassa oli mm. 30?mm korokepala ylätukivarressa. -> siis ainakin tuo vanha niva oli todella ketterä, siis jatkuva neliveto, kääntyvät eturenkaat, ja olikohan 2,2m akseliväli? |
Sivu luotu: 11:51 (GMT +2). |